Novinári v službách CIA a operácia Mockingbird

· Čas čítania: 2 min.

„Bol som novinárom 25 rokov. Vzdelávali ma, aby som klamal, zrádzal verejnosť a zamlčoval pravdu. Podporovala ma americká CIA.“ Verejne to vyhlásil nemecký investigatívny novinár Udo Ulfkotte, bývalý redaktor Frankfurter Allgemeine Zeitung. Tvrdil, že väčšina novinárov v USA a v Európe pracuje pre spravodajskú službu, ktorá ich platí, aby písali články v prospech NATO.

Ulfkotte opísal aj úlohu neziskových organizácií a finančných skupín pri šírení tejto americkej a NATO propagandy. Detaily odhalil v knihe Kúpení novinári. Priznal, že aj sám podpisoval svojím menom články, ktoré dostával na kľúč napísané agentmi CIA alebo nemeckej tajnej služby. Jedným z nepravdivých materiálov, ktorý napísal na objednávku CIA, bol článok o údajnej stavbe fabriky jedovatého plynu pre líbyjského prezidenta Muammara Kaddáfího v roku 2011.

Pištoľ na infarkt
Onedlho nato objavili Ulfkotteho mŕtveho. Vraj náhle zomrel na infarkt v januári 2017 – presne týždeň mu chýbal, aby sa dožil 57 rokov. Zástancovia „konšpiračných teórií“ neveria, že išlo o náhodu. Veď po afére Watergate, ktorá sa v USA skončila odstúpením prezidenta Nixona, začal Kongres vyšetrovať prácu tajných služieb. Okrem iného zistil, že CIA má špeciálnu pištoľ, ktorá dokáže spôsobiť obeti nevystopovateľný infarkt. Pištoľ vystreľovala otrávené ľadové projektily, ktoré dokázali prejsť cez oblečenie a kožu. V tele sa potom roztopili, čím spôsobili smrť, a projektil neexistoval.
Podľa Ulfkotteho bolo zmyslom tejto americkej propagandy vyvolať vojnu medzi Európou a Ruskom: „To, čo som robil v minulosti, nebolo správne, keď som manipuloval ľuďmi a robil propagandu proti Rusku, a nie je správne to, čo robia moji kolegovia a čo som robil ja v minulosti, pretože sú podplatení, aby ľudí zrádzali, a to nielen v Nemecku, ale po celej Európe. Vojna nikdy nepríde sama, vždy sú tu ľudia, ktorí ju podporujú, nielen politici, ale aj novinári. Mám dosť tejto propagandy.“
V podobnom čase to potvrdila aj námestníčka amerického ministra zahraničných vecí Victoria Nulandová. V Kongrese 7. júna 2016 povedala, že Spojené štáty majú v európskych krajinách kempy, v ktorých cvičia novinárov, aby písali proti Rusku.
Autor: Ratko Sudecký
Mesačník Zem&Vek si môžete predplatiť na:

http://bit.ly/kupit-online-zemavek-januar-2019

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár