Noviny Židovský svet: Čínsko-iránska spolupráca ohrozuje svetový mier

Ilustračný obrázok: Shutterstock

Pomerne nedávno, v júli, prebehla udalosť strategického významu, ktorá ostala mimo záujem masmédií. Všimli si ju však ruskojazyčné noviny amerických židov Еврейский Мир (Židovský svet). Ide o dohodu o strategickej spolupráci, uzavretú medzi Čínou a Iránom, ktorá zahŕňa hospodárske a vojenské aspekty.

Najdôležitejším prvkom hospodárskej časti zmluvy je dohoda, podľa ktorej Irán bude dodávať Číne lacnú ropu v priebehu nasledujúcich 25 rokov. Čína sa následne zaviazala investovať do iránskeho hospodárstva 400 mld. USD v rovnakom období.

Vojenská časť zmluvy predpokladá úzku spoluprácu medzi armádami a štruktúrami vojenského výskumu oboch krajín, a to aj s cieľom „vývoja najnovších zbraňových systémov“. Podľa niektorých správ dohoda tiež stanovuje rozmiestnenie čínskej armády na území Iránu. V tejto súvislosti Irán dá čínskej armáde právo používať svoje prístavy a vojenské základne. Plánujú sa aj pravidelné spoločné vojenské cvičenia pozemných a námorných síl.

V skutočnosti ide o pokračovanie v už existujúcej tradícii. V roku 2014 Irán a Čína uskutočnili rozsiahle spoločné vojenské námorné cvičenia, na ktorých sa okrem nich zúčastnilo aj Rusko.

Treba si uvedomiť aj to, že vo vojenskej časti zmluvy (ako to je zvyčajné) existuje aj prísne tajná časť týkajúca sa spolupráce a vzájomnej interakcie medzi spravodajskými štruktúrami oboch krajín – výmena spravodajských informácií, ktoré sú zaujímavé a dôležité pre partnera, včasné varovanie pred nepriateľskými akciami tretích strán, atď.

Noviny Židovský svet takúto spoluprácu označujú za hrozbu pre svetový mier, keď píšu:

„Analytici v Izraeli celkom správne poukazujú na to, že úzka vojensko-ekonomická aliancia, ktorá vzniká priamo pred našimi očami medzi Čínou a najväčším nepriateľom židovského štátu – islamským Iránom, znamená, že Izrael musí radikálne prehodnotiť svoje vzťahy s Čínou, ktorú donedávna Izrael považoval za celkom prijateľného, politicky neutrálneho a sľubného ekonomického partnera.

Vytvorenie osi Čína – Irán – Rusko, ktorá ohrozuje nielen Izrael, ale celý svet priamo pred našimi očami, kde Čína zohráva úlohu hlavného zdroja financovania a dodávok technológií, nie je náhodné. Samotný svet urobil všetko pre to, aby vytvoril a posilnil Čínu v jej súčasnej podobe.

Zároveň moc Čínskej ľudovej republiky a Komunistickej strany Číny, ktorá ju vedie, je prakticky celá založená na systéme, ktorý je toxický pre svetové hospodárstvo a svetovú spoločnosť. Svetovej spoločnosti ponúka obrovské množstvo najlacnejšieho, mimoriadne nekvalitného „jednorazového“ tovaru vo veľkom sortimente.

Svet si čoraz jasnejšie uvedomuje, že ekonomická sila „neškodnej“ komunistickej (rozumej zlodejskej) Číny, sa začína meniť na skutočne hmatateľnú vojenskú hrozbu a podporu najohavnejších agresívnych režimov na planéte.“

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: Китайское предупреждение, Еврейский Мир, 30. 7. 2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár