Obyvatelia Nového Zélandu veľakrát ukázali, že chcú napredovať vlastnou cestou. Tento ostrovný štát je svojím spôsobom unikátny a zvláštny. Majú svoje zákony a pravidlá hry, ktoré sa v niečom odlišujú od európskych, ázijských a amerických. Najnovšie opäť predviedli svoju svojráznosť. V referende, ktoré sa uskutočnilo 17. októbra, odsúhlasili vykonávanie eutanázie, ale odmietli povolenie použitia marihuany.
Novozélanďania si opäť zvolili svoju cestu. Vo väčšine štátov sveta eutanáziu nechcú povoliť. Obyvatelia Nového Zélandu ju schválili. V mnohých krajinách zavádzajú liberálnejšie pravidlá a povoľujú použitie marihuany, vo väčšom alebo menšom rozsahu. Novozélanďania to odmietli. Pozoruhodným faktom je, že o prvej a druhej otázke nerozhodovala vláda, ani parlament tejto krajiny, ale jej obyvatelia v regulárnom referende – na rozdiel, napríklad, od Slovenska, kde celoplošné testovanie nariadila vláda, ale fakticky to bola iniciatíva jedného človeka – toho „najpovolanejšieho“.
Svetové média operatívne a podrobne reagovali a informovali verejnosť o výsledkoch novozélandského referenda. Niet sa čomu čudovať: otázky eutanázie a dupľom použitia marihuany sú v súčasnosti pomerne aktuálne. V každom prípade je to spestrenie tématiky médií v období koronakrízy a návalu správ o pandémii, hrozbách, vakcínach, opatreniach a pod. Prirodzene, odborníkov a média zaujali aj výsledky tohto referenda, ktoré by vo viacerých krajinách boli opačné…
Podľa správ Ústrednej referendovej komisie, na otázku „Podporujete schválenie zákona z roku 2019 o slobodnom výbore ohľadom ukončenia života – legalizácie eutanázie?“ až dve tretiny respondentov, presnejšie 65,2% odpovedalo kladne a presne tretina 33,8% záporne. Hlasovacie lístky vyplnilo 2,4 milióna ľudí. Na druhú otázku o legalizácii použitia marihuany v Novom Zélandu a vstupe návrhu zákonu „O legalizácii a kontrole kanabisu“ do platnosti, kladne odpovedalo 46,1% účastníkov referenda a 53,1% ľudí tento návrh zákona nepodporilo, preto návrh neprešiel.
Oficiálne výsledky referenda Ústredná komisia vyhlási 6. novembra, spolu s výsledkami parlamentných volieb, ktoré sa uskutočnili v rovnaký deň, t.j. 17. októbra. Domáce média pripomínajú, že dovtedy spočítajú zostávajúcich 480 tisíc hlasov voličov, ktorí sa zúčastnili na parlamentných voľbách. Tiež informovali o tom, že zákon o „Voľbe konca života – eutanázie“ vstúpi do platnosti približne o 12 mesiacov, číže asi koncom budúceho roka a až potom pacienti budú mať právo obrátiť sa na kliniku a nemocnicu a žiadať eutanáziu.
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.
Zdroje:
- New Zealanders vote to legalise euthanasia, CNN, 30.10.2020
- New Zealand euthanasia: Assisted dying to be legal for terminally ill people, BBC, 30.10.2020
- New Zealanders vote to legalise euthanasia, The Telegraph, 30.10.2020
- New Zealand votes to legalise euthanasia – but not cannabis, 30.10.2020
- New Zealand votes to legalise euthanasia in referendum, The Guardian, 30.10.2020
- New Zealand votes ‘yes’ to legalisation of euthanasia, Al Jazeera, 30.10.2020
- New Zealanders vote to legalise euthanasia, France24, 30.10.2020
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.