Nový americký „kurátor“ Ukrajiny bude sledovať situáciu okolo Severného prúdu-2

Foto: Kurier.at/Strana.ua

Analytici už dávnejšie predpovedali, že nová americká administratíva bude korigovať svoju politiku vo vzťahu k Ukrajine. Stalo sa. Washington vymenoval nového „kurátora“ pre Ukrajinu, Poľsko, Bielorusko, Moldavsko a – pozor! – Česko a Maďarsko. Novou predlženou rukou Bieleho domu v regióne sa stala Robin Dunniganová, ktorá predtým pôsobila, ako veľvyslankyňa USA v Rakúsku. Nahradila zástupcu poradcu štátneho tajomníka Georga Kenta, ktorého prevelili na iný „front“.

V období prezidentstva Barracka Obamu Dunniganová pôsobila vo funkcii Štátneho tajomníka USA pre otázky energetickej diplomacie. V Kyjeve jej vymenovanie pochopili ako signál, že Biely dom bude pozorne sledovať situáciu okolo Severného prúdu-2, avšak americkí analytici poukazujú na to, že energetika je iba jedna z tém, ktorými sa zaoberá Dunniganová, a určite nebude prioritnou v náplni jej práce.

Robin Dunniganová pôsobí v Štátnom departmente takmer 30 rokov. Bývalý ukrajinský diplomat, ktorý pôsobil aj v Spojený štátoch a v súčasnosti medzinárodný expert Andrej Teliženko, pre domáci denník „Strana“ pripomenul, že Dunniganová sa v Štátnom departmente zaoberala otázkami energetiky, obchodu a sankcií. Najprv pôsobila v, ako sa vyjadril, „menej bohatých krajinách“ – Vietname, Salvadore, Kube, Turecku a neskôr vo funkcii veľvyslankyne v Rakúsku.

„Čiže pracovala s krajinami, v ktorých je „komplikovaná“ vláda, v krajinách, ktoré sú blízke Amerike a ktoré Washington potrebuje pozorne sledovať. Inak povedané, Ukrajina, čo sa týka priorít Štátneho departmentu, sa nachádza niekde na úrovni Vietnamu a Salvadoru. Na Ukrajine bude hlavným cieľom riešenie „otázky Kolomojského“. USA vyzývajú Zelenského, aby sa zbavil Kolomojského. Ale Dunniganová nie je veľkým expertom v oblasti boja proti korupcii“, zdôraznil Teliženko.

Dunniganová dlhodobo kritizovala výstavbu Severného prúdu-2, tvrdila, že sprevádzkovanie plynovodu pripraví Kyjev o dve miliardy dolárov za tranzit. Pred šiestimi rokmi Dunniganová na jednej z konferencií zúfalo útočila na Severný prúd-2: „Musíme sa opýtať: prečo máme jednou rukou podporovať Ukrajinu a druhou rukou ju škrtiť? Severný prúd-2 v skutočnosti ohrozuje nielen existenciu Ukrajiny a jej zdroje, ale je aj rizikom pre palivovú diverzifikáciu v Európe, hlavne v juhovýchodnej Európe“, tvrdila vtedy Dunniganová.

Analytici poukazujú na to, že od tých čias sa koncepcia Washingtonu zmenila. Po dohodách s Merkelovou, keď Biely dom fakticky súhlasil s dostavbou a sprevádzkovaním plynovodu, Dunniganová tiež bude musieť meniť taktiku – v súlade s pokynmi Oválnej pracovne. Zdroj v diplomatických kruhoch USA pre spravodajcu ukrajinského denníka „Strana“ podotkol, že Washington mieni kontrolovať Kyjev, spoliehajúc sa na skúsenosti práce Dunniganovej v rozvojových krajinách a zároveň to bude signál pre Rusko, že USA budú pozorne sledovať situáciu okolo Severného prúdu-2.

„Nie sú vylúčené pokusy marenia prevádzky plynovodu prostredníctvom toho, že ho nedovolia naplniť na sto percent, využívajúc napríklad európske energetické zákony. Je očividné, že Dunniganová bude riadiť odpor voči Severnému prúdu-2 vo Východnej Európe. Najpravdepodobnejšie bude, že faktor plynovodu sa stane jedným z elementov dohadovania sa medzi USA a Ruskom, ale prevádzka Severného prúdu-2 nebude zastavená, aby si USA nepokazili vzťahy s Nemeckom“, vysvetlil diplomatický zdroj z Washingtonu pre spravodajcu ukrajinského denníka „Strana“. Podotkol, že svoj postoj voči Ukrajine bude Washington čoraz viac korigovať v svetle vývoja vzťahov medzi Ruskom a USA.

Denník „Strana“ prizvukuje, že stretnutie amerického a ukrajinského prezidenta vo Washingtone nebolo pre Volodymyra Zelenského veľmi príjemné. Tam mu pripomenuli, že musí „vyriešiť otázku Kolomojského, ako aj iné otázky“. Vôbec nedali najavo, či ho Washington bude, alebo nebude podporovať, ak sa Zelenskyj rozhodne kandidovať aj po druhý raz na funkciu prezidenta.

Denník „Strana“ podotýka, že Zelenskyj neodpovedal jasne na otázky, na ktoré sa ho pýtali Američania. Ale tie otázky mu budú klásť stále. „A nový kurátor Ukrajiny sa tiež bude týmyto otázkami zaoberať“, zdôraznil pre ukrajinského novinára jeho zdroj vo washingtonských diplomatických kruhoch.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: “Северный поток-2” и Коломойский. Кто такая новый куратор США по Украине Данниган и что значит ее назначение, Strana, 9.9.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply