Nový český prezident: Ukrajina si po vojne zaslúži byť členom NATO

Novozvolený Český prezident Petr Pavel/Foto: TASR, AP

 

Ukrajina si zaslúži, aby sa po vojne stala členom Severoatlantickej aliancie, povedal novozvolený český prezident Petr Pavel pre BBC. Jej armáda je podľa neho pravdepodobne najskúsenejšia v Európe.

Ukrajinská armáda bude pravdepodobne najskúsenejšou armádou v Európe. Ukrajina si zaslúži byť súčasťou spoločenstva demokratických krajín,“ povedal Pavel. Na otázku novinára, či by mala byť súčasťou NATO, novozvolený český prezident odpovedal: „Myslím si, že si to naozaj zaslúži.“ Pavel, bývalý generál povedal, že Ukrajina bude “morálne a prakticky pripravená” pripojiť sa k západnej aliancii, keď sa konflikt skončí.

Vo svojom prvom televíznom rozhovore pre zahraničné médiá Pavel obhajoval západnú vojenskú podporu Kyjevu a povedal, že by nemali existovať „takmer žiadne obmedzenia“, pokiaľ ide o to, čo by mali krajiny poskytovať.

Poskytnutie stíhačiek, napríklad F-16, pre neho „nie je tabu“, ale nie je si istý, či ich bude možné dodať v čase, ktorý by bol pre Kyjev užitočný.

V tejto súvislosti pripomenul, že Česká republika bola prvou západnou krajinou, ktorá poslala do Kyjeva tanky a bojové vozidlá.Som hrdý na to, že moja krajina bola jednou z prvých, ktorá poskytla Ukrajine významnú vojenskú pomoc,“ povedal pre BBC. “Česká republika bola prvou západnou krajinou, ktorá poslala do Kyjeva tanky a bojové vozidlá pechoty – T72 a BMP1 sovietskej konštrukcie, čo je súčasť série dodávok ťažkých zbraní, ktoré sa údajne začali už v marci 2022,” píše BBC.

Povedal však, že pomoc, ktorú Ukrajina dostáva, nestačí na to, aby čelila „značným ruským zdrojom ľudí a materiálu“. V rozhovore priznal, že Kyjev je sklamaný z rýchlosti dodávok, najmä západných tankov.

Novozvolený prezident odmietol názor, ktorý dlhodobo zastávajú niektoré európske krajiny, najmä Berlín, že takéto dodávky by sa mohli považovať za eskaláciu konfliktu. Rusko totiž varovalo, že zvýšené dodávky západných zbraní povedú k tomu, že krajiny NATO sa budú čoraz viac priamo zapájať do konfliktu. „Nemáme inú možnosť,“ povedal. „Ak necháme Ukrajinu bez pomoci, pravdepodobne túto vojnu prehrá. A ak prehrajú, prehráme všetci.“

Petr Pavel tiež povedal, že on a ďalší európski lídri majú povinnosť vysvetliť svojim skeptickým – a v mnohých prípadoch vystrašeným – obyvateľom zmysel pomoci Ukrajine. „Naše mestá neničí ruské delostrelectvo a rakety. Ale naša budúcnosť môže byť zničená, ak nepodporíme Ukrajinu, aby úspešne ukončila tento konflikt.“

Odmietol tiež tvrdenia, že zatvára dvere diplomacii. „Hneď ako sa objaví čo i len najmenšia šanca na mierové rozhovory, podporíme ich. Ale z ruskej strany tomu nič nenasvedčuje,“ povedal Pavel, ktorý bol už počas svojej prezidentskej kampane zobrazovaný ako vojnový štváč. „Treba povedať toto: koniec vojny je plne v ruských rukách. Stačilo by jedno rozhodnutie prezidenta Putina stiahnuť svoje sily z Ukrajiny a vojna by sa skončila.“

A keď sa to skončí, vidí jasné miesto pre Ukrajinu v NATO. “Verím, že si to naozaj zaslúžia,” dodal v rozhovore pre BBC.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:
1.) Rob Cameron, Petr Pavel: Ukraine deserves to join Nato, says new Czech leader, BBC, 01.02.2023
2.) Nový český prezident: Ukrajina si po vojne zaslúži byť členom NATO, Magazin1, 01.02.2023

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply