Nový zákon prinútil vyjsť do ulíc v Berlíne tisíce ľudí

· Čas čítania: 3 min.
Zdroj: Merkur.de

Na odporučenie WHO bol dnes, 18.11.2020 v Nemecku Bundestagom a Bundesratom, prijatý Zákon o ochrane pred infekciami č. 19/23944. V Berlíne vyšli, proti tomuto zákonu, protestovať do ulíc tisícky ľudí. Na sociálnych sieťach bol zákon o ochrane pred infekciami nazvaný „zmocňovacím zákonom“, ktorý v roku 1933 priznal národným socialistom ďalekosiahle právomoci, ktoré v konečnom dôsledku viedli k diktatúre. Záplava e-mailov zasiahla mnohých členov Spolkového snemu. Vedúci regionálnej skupiny CSU Alexander Dobrindt uviedol, že len do jeho kancelárie bolo do rána prijatých okolo 37 000 e-mailov od občanov. Nový zákon o ochrane pred infekciami, ktorý Spolkový snem a Spolková rada dnes schválili, bol prijatý v zrýchlenom konaní. Počas diskusie v Bundestagu vystúpil minister zdravotníctva Jens Spahn (CDU). Vyjadril nádej, že zmenený a doplnený zákon zabezpečí väčšiu právnu bezpečnosť a väčšiu akceptáciu koronavírusových opatrení. Kritici sa sťažujú na nejasnú terminológiu zákona, ale aj na nadmerné obmedzenia základných práv. V uliciach to vrie. Polícia použila aj vodné delá.

Christian Lindner, šéf FDP, odôvodnil v ZDF„Morgenmagazin“ svoju kritiku: Zákon nevytvára „jasnú predvídateľnosť vládnych opatrení v pandémii“. Lindner chce jasný obsah o pandemickej situácii a kritéria, aké opatrenia môže vláda prijať, to znamená, čo sa môže stať v prípade miernej infekcie v krajine a aké opatrenia môže vláda prijať v prípade núdze. „Je to v podstate bianko šek“, hovorí Lindner o súčasnom návrhu. Vládny manévrovací priestor zachádza stále príliš ďaleko.

Situácia v Berlíne: 

18. novembra, 11.25 hod .: Medzitým sa zhromaždili tisíce ľudí, najmä v Berlíne, aby vyjadrili svoju nespokojnosť so zákonom o ochrane pred infekciami. Svet reportér opisuje, že vzdialenosť a masky neboli dodržené. Na protestoch sa zúčastňujú aj rodiny s deťmi. Uvidí sa, či a kedy polícia v prípade nesplnenia podmienok rozbije demonštrácie. Nemecká tlačová agentúra píše, že je v službe 2 000 policajtov, vrátane podpory od ďalších deviatich spolkových krajín a od federálnej polície.

18. novembra, 12.42 hod .: Vládny zákon o ochrane pred infekciami predstavuje „najväčšie obmedzenie základných práv v histórii Spolkovej republiky“, tvrdí sa Alexander Gauland z AfD. Vidieť to v uliciach a v agresii, ktorú cítiť všade. Hovorí o požiadavke nepriameho očkovania. Tento argument odmietla rečníčka z CDU Karin Mag: „Kto sa dá zaočkovať, zostáva dobrovoľným rozhodnutím.“ Gauland vidí „príznaky inteligentnej zdravotnej diktatúry zblízka“. Nesúhlasí s celkovým dohľadom ako v Číne. „Virológ Christian Drosten je v súčasnosti nemeckým panovníkom,“ hovorí Gauland. Na ďalších virológov sa neprihliadalo. Iba parlament mohol rozhodnúť o obmedzení základných práv. Nový zákon ale nestanovuje ani „presný, obmedzený čas“ opatrení.

18. novembra 13:01: Pred Bundestagom polícia zakročila: Demonštrácia proti koronovým opatreniam federálnej vlády pred Brandenburskou bránou v Berlíne je rozháňaná pomocou vodných diel.

18. novembra, 13:53: „Sme ľudia“ kričali demonštranti v Berlíne zborovo v niektorých častiach mesta. Ľudia na policajtov kričia, podľa ich vyjadrení na nich vrhajú fľaše, kamene a petardy a útočia sprejmi s korením. Polícia už niektorých útočníkov zatkla.

18. novemra, 15:40: Spolkový snem prijal nový zákon o ochrane pred infekciami jasnou väčšinou. Nový zákon potvrdilo 415 poslancov, 236 členov Spolkového snemu hlasovalo proti, osem ďalších sa zdržalo hlasovania. Zákon obsahuje obmedzenia, ako napríklad zatváranie reštaurácií alebo dodržiavanie vzdialeností a nosenie rúšok.

18. novembra, 14:52: Na ulici okolo budovy Reichstagu a Brandenburskej brány je stále veľa demonštrantov. Fotografie sveta z hlavného mesta ukazujú, že demonštranti sú tvrdohlaví. POlicajti neustále striekajú vodu nad hlavami účastníkov tak, aby voda demonštrantov premočila a prinútila ich odísť.

18. novembra 16:17: Nový zákon o ochrane pred infekciami je oficiálny, už ho shválila aj Federálna rada. Celkovo 49 zo 69 členov rady zdvihlo ruku za schválenie nového zákona. Schôdza Federálnej rady sa skončila a rozhodnutie je konečné.

18. novembra 17:19: Okrem uznesenia o novom zákone o ochrane pred infekciami sa v stredu v Bundestagu hlasovalo aj o inom. Kvôli koronovej kríze výbor rozhodol, že by mala pokračovať epidemická situácia celoštátneho rozsahu. Za Úniu a návrh SPD hlasovalo 423 poslancov, 91 bolo proti a 134 poslancov sa zdržalo hlasovania.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: Bol prijatý nový zákon o koróne! Demonštrácia pred Bundestagom sa úplne stupňuje – AfD spôsobuje škandál, Merkur.de, 18.11.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár