O kúpu štátnych dlhopisov je a bude vždy záujem

Foto: Shutterstock

Finanční analytici „nedávajú“ stále pokoj, keď nám neustále pripomínajú, že výnos zo štátnych dlhopisov pre občana bez zdanenia je síce vyšší ako dnes ponúkajú komerčné banky, ale štát si mohol na medzinárodných finančných trhoch mohol požičať o niečo lacnejšie. A samozrejme ako vždy, že výnos aj tak neporazí infláciu, ktorá sa dnes šplhá pomaly k 4 percentám. Na druhej strane však treba povedať, že občania nemajú k dispozícii miliónové sumy aby mohli nakúpiť také objemy štátnych dlhopisov ako veľkí inštitucionálni investori a tak aj ich výnos z desiatok tisíce investovaných dočasne voľných peňazí, je potom výrazne nižší. Štát určite sledoval nielen ponúkaný výnos ale aj celkový záujem občanov pomôcť vlastnému zadlženému štátu, ako určitý prejav k hospodárskej politike vlády, ktorá je dnes kritizovaná zo všetkých strán predovšetkým ako sa rozhodla verejné financie konsolidovať. Napokon aj po poslednej aukcie po až 9 ročných slovenských štátnych dlhopisoch s výnosom takmer 4 percentá, sa len tak „zaprášilo“

                    Inflácia a riziková prirážka spolu súvisia

Áno, kúpna sila peňazí občanov sa znižujú, keď od roku 2020 klesla o asi tridsať percent a preto vraj mali investovať do zlata, ktoré za rovnaké obdobie zdraželo 2,5 násobne, ktorého úschova v bankovom sejfe tiež niečo stojí. S infláciou sú všadiaľ na svete problémy, s ktorou si nevedia „poradiť“ ani centrálne banky, ako trebárs ECB ktorá nedávno úroky znížila a pritom musela vedieť, že nové clá nielen na hliník a oceľ ale aj  na potraviny budú zvyšovať ich ceny a tak sa budú úrokové sadzby znovu zvyšovať? Alebo aj ECB nedôveruje vlastnej mene a preto kupuje zlato aby zmenila štruktúru devízových rezerv, nešpekulujeme. Najdôležitejšie, že o naše štátne dlhopisy aj napriek tomu, že sme v klube tých najhorších dlžníkov v eurozóne, je stále zo strany „veľkých investorov“ ale aj občanov záujem, pritom predpokladáme, že budúci rok budú lacnejšie.

 

 

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2026

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár