O ruských špiónoch a slovenských švejkoch

Foto: Dobrý voják Švejk, Československo 1956, Autor: NFA

NAKA zadržala tri osoby. Plukovníka ministerstva obrany, príslušníka SIS a človeka z Hlavných správ. Údajne. Podľa toho, čo produkujú slovenské médiá hlavného prúdu, všetci zadržaní sú vraj podozriví zo špionáže v prospech Ruska.

Netreba hádam opakovať, že každý je nevinný do chvíle, kým súd právoplatne nerozhodne o opaku. Preto sú medializácia prípadu a uverejňovanie videí, zjavne pochádzajúcich zo spravodajskej operácie, mimoriadne nešťastné. Nehovoriac o tom, že v čase vybičovaných vášní v spojitosti s konfliktom na Ukrajine ide o prilievanie leteckého benzínu do ohňa.

Celá záležitosť však má ešte jeden rozmer. Ide o totálne amatérstvo, diletantstvo a neohrabanosť tak slovenských spravodajských orgánov, ako aj politických špičiek pri riešení takých citlivých otázok, akou je odhaľovanie špionáže. Na toto konštatovanie existuje hneď niekoľko dôvodov.

Po prvé, ak slovenské spravodajské orgány zaregistrovali a zdokumentovali špionážnu činnosť našich občanov, spravodajská operácia sa tým nemala skončil, ale len začať. Podozrivé osoby mali byť postavené pred jednoznačnú voľbu. Buď budete pokračovať v tejto činnosti pod našou kontrolou, alebo budete znášať zákonné dôsledky. Tak sa Slovenská republika aj NATO mohli dozvedieť oveľa viac o zámeroch ruskej špionáže.

Po druhé, každý, kto len trochu rozumie spravodajskej činnosti, vie, že takéto príležitosti vytvoriť si prienik (ako hovoria Rusi „podchod“) k druhej strane sa neopakujú často.

Po tretie, Švejk na čele ministerstva obrany už mesiac verejne vrieskal, že Hlavné správy sú financované ruskou ambasádu, čím poskytol Rusom dostatok času na to, aby upratali iné, možno oveľa dôležitejšie spravodajské aktíva v Slovenskej republike.

Po štvrté, spravodajskej operácii predchádzajúcej zadržaniu a samotnému trestnému konaniu nepridáva na dôvere okolnosť, že detaily a dokonca aj obrazovo-zvukové materiály našich kontrarozviednych orgánov sa objavujú v médiách.

Po piate, Švejk a jemu podobní sa síce tešia ako malé deti, no z ich amatérskeho postupu nemôžu mať radosť ani naši spojenci v NATO, pretože aj oni nepochybne vidia, akú veľkú príležitosť sme premrhali.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: Ďateľ

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár