O2 pripravuje v Bratislave prvú 5G sieť, zaujímajú niekoho dopady na zdravie obyvateľstva?

Zdroj: Shutterstock

Pod rúškom pandémie a núdzového stavu, sa aj bez aukcie frekvencií, zavádza 5G sieť na Slovensku. S pilotnou prevádzkou novej siete pre bežných zákazníkov, začína mobilný operátor O2. Urobí tak v štyroch mestských častiach Bratislavy vo veľmi krátkom čase. Už nejaký čas sa obyvateľom bratislavskej Petržalky zobrazovala, pri manuálnom vyhľadávaní siete, dostupnosť 5G. Spoločnosť O2 potvrdila, že využije frekvencie, ktoré už má. Nebude čakať na výsledky a dokončenie dôležitej štátnej aukcie frekvencií vhodných pre 5G. V nej krajina rozdelí licencie k 700 MHz frekvenčnému pásmu, čo sa má stať do pár mesiacov. O ďalších detailoch poskytol technický riaditeľ O2 Juraj Eliáš interview pre Živé.sk. Operátor chce o teoretickej maximálnej rýchlosti informovať pri jej spustení. Už od minulého roka bola v Banskej Bystrici spustená mini 5G sieť, ktorú prevádzkuje 4ka. Pokrýva len pár stoviek metrov štvorcových. O2 ponúkne výrazne vyššie pokrytie a to hlavne v husto obývaných lokalitách.

Juraj Eliáš v rozhovore uviedol: “5G už máme spustenú, zatiaľ ako testovaciu prevádzku v rámci výberového konania na dodávateľa siete pre celé Slovensko. V rámci toho prebieha test so štyrmi dodávateľmi. Je to dlhodobá záležitosť a test je zameraný na množstvo parametrov. Sledujeme implementáciu funkcií, kombináciu frekvenčných pásiem, vplyv technológie Massive MIMO (smerovanie antén) na rýchlosť a pokrytie, ako funguje beamforming (efektívnejšie smerovanie signálu na klienta), využitie dynamického zdieľania spektra a samozrejme podporu mobilných zariadení.”

“V Bratislave máme štyri testovacie oblasti. Je to v Petržalke, ale aj v Dúbravke, v Ružinove a Karlovej Vsi. Máme vždy oblasť, kde je nainštalovaná nejaká technológia a každá z nich samozrejme podporuje aj 5G.” Práve v týchto štyroch lokalitách O2 plánuje spustiť komerčnú prevádzku 5G siete “už čoskoro”.

Na informácie o spustení pokusnej prevádzky 5G v Bratislave reagovali predstavitelia iniciatívy Stop 5G na Slovensku, ktorí hovorcovi Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb Romanovi Vavrovi poslali nasledovné otázky:

– Bol telekomunikačný úrad o tomto testovaní informovaný?
– O aké lokality sa presne jedná?
– V akej blízkosti sú jednak od najbližších obytných domov a jednak od školských zariadení?
– Boli informovaní mestský úrad a obyvatelia dotknutého územia?
– Bola informovaná RÚVZ?
– Zisťuje sa zdravotný dopad na obyvateľstvo?
– Kto z oficiálnych inštitúcií dal povolenie na testovanie?
 – Kto bude vyhodnocovať výsledky testovania? Na základe akých noriem?
– Ako a kto bude vyhodnocovať výsledky zdravotného dopadu na obyvateľstvo v testovanom území?
Jedna vec je samozrejme, či nové vysielanie spĺňa všetky technické parametre, ale nás zaujímajú aj dopady na zdravie obyvateľov.
Až budeme mať k dispozícii odpovede regulačného úradu, budeme vás o nich informovať.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

1. Prvú väčšiu 5G sieť na Slovensku spustí O2. V krátkom čase, ako verejný test, www.zive.aktuality.sk, 1.10.2020

2. Iniciatíva Stop 5G na Slovensku

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]. UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply