Obmedzenia na Internete sa nesmú dotknúť slobody prejavu

· Čas čítania: 3 min.

Ruský prezident považuje akékoľvek pokusy smerujúce k porušovaniu základných ľudských práv pod zámienkou boja proti rôznym negatívnym javom na internete za neprijateľné.

Kampaň proti škodlivým tendenciám na internete, vrátane pedofílie a propagandy samovraždy nemôže  žiadnym spôsobom odôvodniť a ospravedlniť obmedzenia zamerané proti občianskym slobodám a ľudským právam, povedal Vladimir Putin počas svojho utorňajšieho stretnutia s predstaviteľmi ruského internetového priemyslu.

Putin dodal, že všetky obmedzenia, týkajúce sa obsahu internetu, musí zaviesť  parlament a ostatné verejné a politické štruktúry a to spoločným úsilím všetkých občanov.

„Mali sme veľa argumentov obhajujúcich zákazy, ako nebezpečenstvo pedofílie, propagandy terorizmu a nelegálnych drog, propagácie samovraždy. Ale sme predsa všetci dospelí ľudia. Skutočne sa o tom musíme dohadovať? Naše deti toho radšej ušetrime,“ povedal účastníkom ruského internetového obchodného fóra.

Prezident tiež uviedol, že obmedzenie nesmie poškodzovať záujmy voľného trhu.

Putin zároveň povedal, že niet pochýb o tom, že  podnikanie na internete musí byť upravené zákonom, rovnako ako akýkoľvek iný aspekt sociálnych vzťahov.

Ruský vodca tiež navrhol, že štát by smohol pomôcť predstaviteľom národných internetových spoločností, aby mohli byť  skutočne nezávislými a začali vyjadrovať  svoje osobné názory. Putin povedal, že tí, ktorí sa zmieňujú o nejakom zvláštnom poslaní internetových spoločností, si musia uvedomiť, že takáto misia potrebuje na to, aby sa stala reálnou, čistú suverenitu.

V prípade, že všetky tieto spoločnosti (národné vyhľadávače) majú jediného majiteľa už to nie je misia, to je monopol a monopol je dobrý len vtedy, ak je váš vlastný,“ povedal Putin a usmial sa. „Všeobecne možno povedať, že je škodlivý.“

Naším cieľom je Vám pomôcť – pomôcť národnému internetovému segmentu  a ľuďom, ktorí v týchto perspektívnych oblastiach pracujú, stať sa  nezávislými. Aby sme vám pomohli vyjadriť a formulovať ak už nie stanovisko štátu a spoločnosti, ale aspoň vlastný názor spôsobom, ktorý považujete za potrebný, pretože ak sa to podarí na národnej úrovni, v konečnom dôsledku bude mať z toho prospech aj  štát, „povedal Putin na konferencii.

Na konci apríla tohto roku, Vladimir Putin v televíznej diskusii s novinármi a bloggermi otvoril  tému vzťahov medzi úradmi, spoločnosťou a internetovými spoločnosťami.

Hlava štátu pripustila, že v tejto situácii „nie je všetko  jednoduché“  a sľúbil, že všetky rozhodnutia na túto tému budú prijaté až po širokej spoločenskej diskusii.

Preklad RT

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár