Obrat v kauze „otrávenia Navaľného novičokom“: Bieloruské tajné služby tvrdia, že zachytili rozhovor o falzifikácii

· Čas čítania: 4 min.
Foto: BELTA

V kauze údajného otrávenia ruského opozičníka Navaľného „novičokom“ môže dôjsť k úplnému obratu. Kým Európska únia a USA obviňujú Moskvu z pokusu o vraždu bezvýznamného politika, z ktorého Západ umelo vytvára akéhosi „opozičného lídra“, ktorým však nikdy nebol, bieloruské tajné služby tvrdia, že zachytili telefonický rozhovor vysokopostavených osôb z Berlínu a Varšavy, ktoré otvorene debatovali o falzifikácii celého prípadu a úmyselnom poškodení Ruska.

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko počas včerajšieho stretnutia s ruským premiérom Michailom Mišustinom v Minsku uviedol, že vyhlásenie nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a iných západných politikov o tom, že Alexeja Navaľného otrávili toxínom triedy „novičok“, je absolútna falzifikácia. Tvrdil, že bieloruské tajné služby zachytili telefonický rozhovor medzi Berlínom a Varšavou, z ktorého je zrejmé, že obvinenia voči Moskve sú vykonštruované.

Lukašenko to vysvetlil skutočnosťou, že sa západné tajné služby vždy snažia poškodiť Rusko a v danom prípade, ako podčiarkol, „ich cieľom je urobiť nejaké svinstvo, podlosť proti Moskve v predvečer regionálnych volieb v Rusku a tiež urobiť tak, aby Rusko nemalo čas na to, aby sa zaoberalo bieloruskými problémami.“ Bieloruský prezident ubezpečil ruského premiéra, že záznam tohto telefonického rozhovoru je k dispozícii, nie je to výmysel, ani falošná správa a Minsk odovzdá túto nahrávku Moskve.

Bieloruský prezident predpokladá, že skupina nemeckých odborníkov vyrobila pre kancelárku a jej administráciu „fakty a dôkazy,“ ba dokonca návrh vyhlásenia, ktoré neskôr prečítala Angela Merkelová. „Prečo to urobili? Citujem: „Aby znechutili Putina a aby ho ani nenapadlo strkať svoj nos do bieloruských záležitostí. Naschvál citujem úryvok z tohto rozhovoru. Uvedomujete si, nakoľko jezuitsky konajú títo ľudia? Preto si myslím, že by Bortnikov a Naryškin (šéfovia ruských tajných služieb – pozn. aut.) mali dôkladne preskúmať situáciu a prísť veci na kĺb. Odovzdáme vám aj hlasovú nahrávku, aj text rozhovoru. Všetky materiály dnes alebo zajtra odovzdáme vašim špeciálnym službám a nech zistia, kto potreboval zorganizovať tieto falzifikácie,“ zdôraznil Alexander Lukašenko.

Je to zaujímavý rozhovor, ktorý vám odovzdám, aby ste si ho prečítali, a pošleme ho aj do Federálnej služby bezpečnosti. Tento rozhovor jasne svedčí o tom, že je to čistá falzifikácia a že žiadne otrávenie Navaľného nebolo,“ podčiarkol bieloruský prezident. Informoval ruského premiéra, že bieloruskí odborníci aktívne zachytávajú správy v éteri na západných hraniciach štátu, aby, ako vysvetlil, včas čelili hrozbám zo strany mnohopočetných jednotiek NATO, ktoré sú tam rozmiestnené. Poznamenal, že „rozhovor medzi Berlínom a Varšavou sa uskutočnil tesne predtým, ako Nemecko obvinilo Rusko z atentátu na Navaľného.“

V samotnom Rusku politici, analytici, média a drvivá väčšina obyvateľstva sú presvedčení, že je to rovnaký špinavý politický podfuk a práca západných tajných služieb, ako v prípade Skripaľovcov. Ani po troch rokoch Briti nepredložili jediný najmenší dôkaz otrávenia bývalého ruského špióna „novičokom“. Rovnako aj teraz v Berlíne, Varšave, či Washingtone kričia o otrávení „novičokom“, ale Nemecko neodpovedá na žiadosti Moskvy, aby predložilo aspoň jediný dôkaz, že Navalný bol ozaj otrávený, a odmieta zúčastniť sa na spoločnom vyšetrovaní prípadu.

Znova sa k veci vyjadrili mnohí odborníci ako v Rusku, tak aj v Európe, ktorí, ako aj v prípade Skripaľovcov, poukazujú na to, že ak by došlo ozaj k otráveniu „novičokom“, v radoch tých, ktorí komunikovali vtedy so Skripaľovcami a teraz s Navaľným, by bolo veľa obetí a ťažko chorých. Ruskí odborníci prízvukujú, že keby Navaľného ozaj otrávili „novičokom“, potom by sa otrávili aj viacerí lekári v ruskej nemocnici, kde ho vyšetrovali, ako aj v nemeckej, kam ho potom previezli. Tomu by sa nedalo zabrániť, ale nič také sa neudialo.

Vyhlásenia Lukašenka môžu celú záležitosť úplne obrátiť hore nohami. Prirodzene, v Európe a USA drvivá väčšina politikov, odborníkov a médií neuverí tvrdeniam bieloruského prezidenta a budú ich považovať za lži. Veľa však bude záležať na tom, kto bude schopný predložiť skutočne reálne dôkazy: Nemecko o tom, že Navalný ozaj bol otrávený, alebo Lukašenko o tom, že sa skutočne uskutočnil telefonický rozhovor medzi Berlínom a Varšavou.

Čas ukáže, kto má pravdu. V kauze Skripaľovcov sa britská strana, okrem falošných, ničím nepodložených obvinení, ďalej nedostala. Rusko už 3 roky žiada, aby mu umožnili priamy kontakt so Skripaľovcami, pretože minimálne Júlia Skripaľovová je dodnes ruská občianka. V Londýne iba hmlisto vysvetľujú, že „za účelom bezpečnosti“ je miesto, kde sa nachádzajú Skripaľovci, utajené.

Rovnako, ako Londýn, v súčasnosti Berlín nepredložil ani jeden relevantný dôkaz, že Navaľného otrávili „ruskí agenti“, ba neexistuje ani jeden dôkaz, že Navaľného vôbec otrávili. Ruskí lekári jeho stav vysvetľujú tým, že to v ostatných mesiacoch preháňal s alkoholom a liekmi proti depresii, prízvukujú, že je to „diabolská kombinácia“ a preto organizmus Navaľného skolaboval.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

1. Лукашенко: информация об отравлении Навального – фальсификация, перехвачен разговор Варшавы и Берлина, BELTA, 3.9.2020

2. https://www.youtube.com/watch?time_continue=10&v=jO2vy1OmAss&feature=emb_logo

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár