Obrovské znepokojenie v Bruseli. Taliansko zavádza paralelnú menu

foto: pxhere

Predseda rozpočtového výboru talianskeho parlamentu Claudio Borghi Aquilina na Twitteri zverejnil zobrazenie, takzvaných Mini-BOTov, národnej meny paralelnej euru. O čo sa usiluje Rím a ako sa tieto plány prejavia na hodnote peňažnej jednotky EÚ?

Mini-BOT

BOT je skratka Buoni Ordinari del Tesoro, čo sa prekladá ako “obyčajné štátne obligácie”. Mini znamená, že ich nominálna hodnota je oveľa nižšia ako obyčajé obligácie – iba sto eur.

Zmysel je v tom, že talianska vláda uhasí týmito papiermi nahromadený dlh vo výške 52 miliónov eur voči národným spoločnostiam a súkromným hospodárstvam. Majitelia Mini-BOTov nimi budú môcť platiť dane, a tiež tovary a služby v prípade súhlasu dodávateľa.

Obchodníci nie sú povinní prijímať “obyčajné štátne obligácie”. Preto Rím tvrdí, že Mini-BOT vôbec nie je paralelná mena, ktorú by zakazovala európska legislatíva. Zástancovia mini obligácií zdôrazňujú, že ide iba o prostriedok platenia štátnych dlhov.

Ekonomický účinok vydania týchto dlhopisov sa však nebude veľmi líšiť od peňažných dotácií. Spoločnosti budú mať najmä právo platiť dane “papierikmi” a viac investovať do vlastného rozvoja.

Výsledok bude v podstate rovnaký ako z veľkého zníženia daňových sadzieb. Zaručí to dobrý dopyt po Mini-BOToch medzi obchodníkmi, navyše početné spoločnosti budú určite súhlasiť s prijímaním “papierikov” ako platidla.

Okrem toho, aj keď sú “obyčajné štátne obligácie” nominované v eurách, vláda si sama stanovuje úrokovú sadzbu, čím bude regulovať reálny kurz Mini-BOTov. Poskytuje to dodatočné perspektívy stimulovania ekonomiky, najmä podporu vývozcov.

Nie je vylúčené, že vďaka týmto výhodám budú Mini-BOTy v Taliansku za niekoľko rokov hlavným platidlom, pričom deficitné eurá budú používať hlavne v medzinárodných výpočtoch.

 

Arrivederci, euro!

Experti sú presvedčení, že Rím má oveľa väčšie plány. “Je to prvý krok k prípravám na vystúpenie Talianska zo zóny eura,” povedal docent ekonomickej katedry Univerzity Pavia, Riccardo Puglisi, v komentári pre The New York Times.

Podľa jeho názoru, keď budú Mini-BOTy uvedené do obehu, stačí, aby vláda nariadila ich povinné používanie ako platidla, potom sa vlastná talianska mena stane okamžite skutočnosťou.

Tento vývoj udalostí vyzerá celkom pravdepodobne, keď si spomenieme, že sa lídri vládnucej talianskej koalície Matteo Salvini (Liga Severu) a Luigi Di Maio (Hnutie piatich hviezd) vyznačujú tvrdou euroskepsou. Salvini počas svojej predvolebnej kampane priamo hovoril, že hlas za jeho stranu je hlas za zrieknutie sa eura a návrat k národnej mene.

Niet divu, že autorom tejto iniciatívy je poslanec za Ligu Severu Claudio Borghi Aquilina, predseda rozpočtového parlamentného výboru. Vo svojej knihe “Mini-BOT: demokracia a suverenita” označil tieto dlhopisy za náhradné koleso, ktoré značne zjednoduší eventuálny prechod k národnej mene.

“Keď sa Taliansko raz rozhodne, že sa zriekne eura, nebudeme musieť čakať, až budú vytlačené bankovky, pretože všetko bude hotové, stačí len vyhlásiť Mini-BOT za novú menu,” poznamenal Borghi.

Je to vážne

Taliansky parlament na začiatku júna jednohlasne schválil návrh Ligy Severu na preskúmanie možnosti zavedenia Mini-BOTu. Dokonca aj v takejto neutrálnej formulácii vyvolala iniciatíva Salviniho strany obrovské znepokojenie v Bruseli.

Mini-BOT sú peniaze, čo je protizákonné, alebo dlhopisy, kvôli ktorým sa zvyšuje štátny dlh, čo porušuje pravidlá Európskej únie,” povedal guvernér európske Centrálne banky Mario Draghi. “Nemyslím, že existuje tretí variant.”

Taliansky minister hospodárstva Giuseppe Tria, ktorý sa neraz vyslovil proti novým obligáciám, sa 13. júna pokúsil o upokojenie úradníkov EÚ. “Chcel by som zdôrazniť, že nepodnikáme žiadne akcie ohľadom vydania Mini-BOTu,” povedal na zasadnutí Európskeho parlamentu a dodal, že euro je v Taliansku aj naďalej populárne.

Potešení experti začali svorne hovoriť o tom, že Rím pomocou rečí o Mini-BOTe iba usiluje o ústupky zo strany Bruselu v otázke rozpočtu. Minulý týždeň však Claudio Birghi na Twitteri zverejnil podobu nových obligácií s portrétom zakladateľa talianskej ropnej spoločnosti ENI Enrica Matteiho a situácia sa prudko zmenila.

“Podľa výsledkov hlasovania zvíťazil Enrico Mattei nad Camilla a Adrianom Olivettim, Pietrom Ferrerom a Gianni Agnellim,” opísal Borghi svoj príspevok.

Mattei je v Taliansku považovaný za symbol ekonomickej suverenity a boja proti globálnemu imperializmu, pretože ENI, ktorú založil, zmarila na svetovom trhu nadvládu oligopolie siedmich sestier, najväčších amerických a britských ropných spoločností.

Taliani sa tiež domnievajú, že letecké nešťastie, pri ktorom zahynul Mattei, bolo dielom amerických a britských tajných služieb. Takže umiestnenie jeho portrétu na “paralelných bankovkách” vyzerá veľmi výrečne.

Kríza je nevyhnutná

Termíny vydania Mini-BOTu neboli zatiaľ uvedené, experti však nepochybujú, že sa to stane už v najbližších mesiacoch, kvôli konfliktu Rímu a Bruseli v otázke rozpočtu.

5. júna Európska komisia obvinila Taliansko z porušenia rozpočtových pravidiel EÚ. Týždeň na to súhlasili ministri financií Európskej rady s tým, že veľký taliansky dlh je v rozpore s pravidlami a že krajina musí byť potrestaná v podobe pokuty v sume 3-4 miliardy eur.

Ministri sa tiež dohodli, že voči Rímu má začať procedúra nadmerného rozpočtového deficitu, teda Brusel bude kontrolovať všetky talianske štátne výdavky.

Matteo Salvini a jeho partner z koalície Luigi Di Maio už vyhlásili, že nemajú v úmysle kapitulovať a nevzdajú sa plánov na zníženie daní a zvýšenie sociálnych dávok.

“Nemienim sa obesiť kvôli nejakému blbému pravidlu,” zdôraznil vodca Ligy Severu. “Kým nezamestnanosť neklesne na 5%, máme právo investovať do rozvoja ekonomiky. Máme regióny, v ktorých nezamestnanosť mládeže dosiahla 50%. Potrebujeme pozitívny finančný šok pre reštart krajiny. ”

Znamená to, že ak sa pokúsi EÚ skutočne prevziať kontrolu nad talianskou rozpočtovou politikou, bude pre Salviniho a Di Maia jediným variantom navrhnutie zákona o Mini-BOToch, ktorý bude zaručene schválený. Nasledujúce vystúpenie Talianska zo zóny eura bude potom len otázkou času.

Zavedenie paralelnej meny v Taliansku vytvorí obrovskú hrozbu pre euro, pretože, nielen kardinálne oslabí menu EÚ, ale tiež podkope jej status.

Navyše je to nebezpečenstvo pre Európsku centrálnu banku. Bundesbank vo svojom nedávnom prehľade varoval, že ak vystúpi zo zóny eura taká veľká krajina ako Taliansko a vyhlási default dlhov voči Európskej centrálnej banke, vypukne kríza suverénneho dlhu nevyhnutne tiež v Španielsku a Portugalsku.

V bilancii ECB tak vznikne diera veľká asi bilión dolárov, na jej likvidáciu bude treba vydať celý vlastný kapitál, a tiež vziať značné sumy centrálnym bankám členských krajín EÚ.

Analytici z Bundesbank pritom poznamenali, že akýkoľvek pokus o prípravy na takúto krízu spôsobí špekulačný útok na euro, a monetárne úrady Európskej únie nemajú vypracovanú stratégiu na prekonanie podobnej situácie.

zdroj: hsp/sputnik

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

 

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár