Obyvatelia ukrajinských frontových miest a obcí sa masovo odmietajú evakuovať,  akoby čakali na príchod ruskej armády

Foto: Strana.ua

Na frontoch Ukrajiny asi na krátky čas došlo k menším zmenám. Noc bola takmer pokojná, došlo iba k malému počtu útokov dronov. Takisto útočné operácie prebiehali iba v niekoľkých lokalitách. Ako informoval Generálny štáb Ozbrojených síl Ukrajiny, v priebehu dňa došlo ku 30 ozbrojeným stretom. Ruská armáda podnikla jeden raketový, 78 leteckých a 47 útokov reaktívnymi systémami salvovej paľby. Ukrajinské letectvo odpovedalo 14 útokmi. Ruská armáda pokračovala v útokoch v okolí Avdejevky a Marjinky Doneckej oblasti a v okolí Prijutného Záporožskej oblasti. Ukrajinské jednotky sa stále pokúšali o protiútoky v okolí Melitopoľu.

Už ráno ukrajinské média informovali o tom, že v nedeľu večer v ruskom meste Kurčatov, kde sa nachádza Kursá jadrová elektráreň, odrážali útok dronov. „Bolo počuť výbuch a potom sa začal požiar. Oznámil to guvernér Kurskej oblasti Roman Starovojt na sociálnych sieťach. Podľa úradníka, bol v dôsledku útoku dronov zaznamenaný požiar neobývanej budovy. Uvádza sa, že požiar už bol uhasený. Starovojt dodal, že nedošlo k žiadnym obetiam, orgány činné v trestnom konaní pracujú na mieste činu,“ uviedli ukrajinskí novinári.

Niektorí citovali správy ruských kolegov, ktorí informovali o tom, že v noci z nedele na pondelok sa 4 člny typu Willard SeaForce, dodané na Ukrajinu Spojenými štátmi, pokúsili preraziť na krymské pobrežie, ale boli zlikvidované spolu s posádkami. „Vo svojom mikroblogu to uviedlo ministerstvo obrany Ruskej federácie. Podľa neho, boli všetky člny  objavené a zničené. „V noci boli námornými lietadlami v severozápadnej časti Čierneho mora zničené štyri vysokorýchlostné vojenské člny,“ uviedli zástupcovia vojenského rezortu.  Dodali, že člny prevážali na palube ozbrojené skupiny výsadkárov. Ich cieľom bol mys Tarchankut. V dôsledku zásahu ruského letectva boli všetky člny potopené aj spolu s výsadkármi,“ uviedli ukrajinskí novinári.

Oznámili tiež, že Rusi na rôznych miestach inštalujú plávajúce zátarasy na boj proti ukrajinským povrchovým dronom. „Ruské vojská budujú v Čiernom mori systém plávajúcich zátarás a snažia sa zabrániť použitiu povrchových dronov ukrajinskými obrannými silami. Podľa dostupných informácií, nepriateľ pokračuje v zlepšovaní obranných línií, pozícií a okresy v oblasti Krymu,“ uvádza sa v príspevku na Telegramovom kanáli Military Media Center,“ citovali svojich kolegov ukrajinskí novinári.

Informovali aj o ďalšej „zrade“, ku ktorej vyzývajú vo Francúzsku. „Budúca bezpečnostná architektúra, ktorá by sa mala vytvoriť v Európe, by mala zohľadňovať záujmy všetkých krajín, vrátane Ruska. Uviedla to vedúca francúzskeho ministerstva zahraničných vecí Catherine Colonnova v rozhovore pre spravodajcov Le Monde. „Rusko existuje a bude existovať. História a geografia naznačujú, že významná časť krajiny sa nachádza v Európe. Budeme s nim musieť spolupracovať, aby sme našli spôsob, ako obnoviť solídnu bezpečnostnú architektúru, ktorá zohľadňuje záujmy všetkých strán v oblasti stability,“ citovali Colonnovú ukrajinské média.

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenský oznámil, že minister obrany krajiny Alexej Reznikov opustí svoj post. „Podľa neho, predloží kandidatúru nového vedúceho vojenského oddelenia Najvyššej rade na schválenie budúci týždeň. Hlava štátu sa domnieva, že ministrom obrany by sa mal stať šéf Fondu štátneho majetku Ukrajiny, bývalý poslanec parlamentu Rustem Umerov. Podľa ukrajinského poslanca Alexeja Goncharenka, bude Alexej Reznikov po odstúpení z funkcie ministra obrany, pravdepodobne, vymenovaný za veľvyslanca Ukrajiny vo Veľkej Británii,“ uviedli ukrajinskí novinári. Mnohí domáci analytici však skritizovali plánované vymenovanie Umerova do funkcie ministra obrany, tvrdili, že ten nič nevie o armáde, nemá žiadne skúsenosti a nerozumie vojenskej problematike. Podčiarkli, že vymenovanie amatéra do funkcie ministra obrany v období ozbrojeného konfliktu je hlúposť.

No a predpoludním domáce média oznámili, že minister obrany Alexej Reznikov už na úrad Najvyššej rady Ukrajiny podal demisiu. O svojom odstúpení z funkcie informoval na sociálnej sieti X: „Za účelom splnenia nariadenia prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského už som na úrad Najvyššej rady Ukrajiny podal oznámenie o svojej demisii. Som pripravený podať správu o svojej činnosti,“ uviedol Reznikov.

Popoludní ukrajinské média informovali, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan už pricestoval na návštevu Ruska a stretol sa s Vladimírom Putinom v Soči. „Informujú o tom turecké médiá. Na programe stretnutia sú dohoda o obilí, ponuka Ankary, aby sa stala  sprostredkovateľom v otázke Ukrajiny, tranzit ruského plynu do Európy cez Turecko, situácia v Sýrii. Podľa tureckých médií, zostane Erdogan v Rusku jeden deň. Ruské médiá zverejňujú aj prvé zábery zo stretnutia Putina a Erdogana v Soči,“ uviedli ukrajinskí novinári.

A hneď informovali aj o ďalšej „zrade“, tentoraz zo strany vlastného obyvateľstva. Analytici zdôraznili, že obyvatelia frontových miest a obcí sa masovo odmietajú evakuovať a zostávajú, akoby čakali na príchod ruskej armády. Vysvetľujú to však tým, že nechcú opustiť svoje domovy a domácnosť… „Vedúci Kupjanskej vojenskej správy uviedol, že vyše 4 tisíc miestnych obyvateľov odmietlo evakuáciu. V súčasnosti je v komunite vyše 400 detí. Oznámil to počas televízneho maratónu. „Tri osady by mali byť evakuované.  Sú to Kovšarovka, Kupjansk-Uzlovoj a ľavý breh mesta Kupjansk. Toto je oblasť Zaoskoľja, žije tam vyše 6 tisíc ľudí. Tu z týchto 6 tisíc odišlo iba 700 ľudí. Vyše 4 tisíc oficiálne napísalo žiadosti o odmietnutie evakuácie,“ uviedol Besedin. Podľa neho, ľudia spravidla argumentujú svoje odmietnutie odísť neochotou opustiť domovy a domácnosť,“ zdôraznili domáci  politológovia.

Informovali, že ukrajinská armáda znova ostreľovala centrum Donecku, zabíjala civilistov. „K výbuchom v Donecku došlo v pondelok. Bolo napadnuté centrum mesta. Uvádza to v Telegrame takzvaný „primátor“ Donecka Alexej Kulemzin. „Chaotické ostreľovanie centra Donecka pokračuje. Oblasť parku kovaných postáv, „Izumrudu“ je ohrozená,“ uviedol. Okrem toho, sa, podľa neho, Kyjevský a  Vorošilovský okresy dostali pod paľbu. „V dôsledku ostreľovania horí auto v blízkosti bytového domu na Mierovej triede. (Vorošilovský okres),“ dodal gauleiter. Sieť už zverejňuje videá z miesta ostreľovania,“ uviedli novinári.

No a prezentovali aj tradičné „rozprávky“ o tom, že „Rusi ostreľujú sami seba“, ako to bolo v prípade Záporožskej jadrovej elektrárne a iných miest. V tomto prípade oznámili, že „Rusi sami ostreľujú Doneck“, pričom hneď pripomenuli, že je už 9 rokov v ich rukách. Teda – 9 rokov ostreľujú sami seba?!.. Uvádzame originálny text a zdroj, aby si slnečkari nepomysleli, že autor vymýšľa a konšpiruje: „Тимчасово окупований Донецьк постійно перебуває під обстрілом. Окупанти самі атакують місто. Наприклад, нещодавно через атаку Донецька, захопленого російськими військами з 2014 року, постраждали понад 10 людей, а 6-річна дівчинка загинула.

A pre tých, ktorí príliš dobre nerozumejú po ukrajinsky, uvádzame aj preklad tohto skutočne  „geniálneho opisu“: „Dočasne obsadený Doneck je neustále pod paľbou. Okupanti sami útočia na mesto. Napríklad, nedávno kvôli útoku na Doneck, ktorý od roku 2014 zajali ruské jednotky, bolo zranených viac ako 10 ľudí a zomrelo 6-ročné dievča,“ uviedli ukrajinskí novinári. Čo poviete, vážení? A tieto „rozprávky“ sa náramne podobajú na mnohopočetné „zaručene pravdivé“ správy, ktoré nám vtĺka do hláv aj európsky mainstream…

No a naši ukrajinskí kamaráti nezabudli ani na nás, hriešnych, a oznámili, že Ukrajina má v úmysle rokovať so Slovenskom o dodávkach vojenskej techniky zdarma – na základe medzivládnej dohody. „Kabinet ministrov Ukrajiny schválil návrh dohody s vládou Slovenskej republiky o bezplatných dodávkach vojenskej techniky. Podľa vyhlášky č. 768 z 1. septembra vláda poverila veľvyslanca Ukrajiny na Slovensku Myroslava Kastrana podpísať tento dokument. O aký druh zbraní ide, v nariadení sa nešpecifikuje,“ zdôraznili ukrajinské média.

Podvečer oznámili aj ďalšiu „zradu“ a to až na pôde OSN, kde uviedli, že nebadajú príznaky genocídy na Ukrajine… „V súčasnosti neexistujú dostatočné dôkazy o konaniach agresorského štátu Ruska, ktoré by zodpovedali právnej kvalifikácii, ustanovenej Dohovorom o genocíde. Uviedol to šéf Nezávislej medzinárodnej komisie OSN na vyšetrovanie porušení na Ukrajine Erik Møse, uvádza Rádio Sloboda. Møse uviedol, že Komisia OSN v tejto fáze nedospela k záveru, že na Ukrajine prebieha genocída. Podľa neho, nie je dostatok dôkazov, ktoré  zodpovedajú právnej kvalifikácii Dohovoru o genocíde,“ podčiarkli ukrajinskí politológovia.

No a na záver ukrajinské média oznámili ďalšiu „zradu“: Bukurešť odmietla hrubé klamstvá ukrajinského ministra zahraničia Dmitrija Kulebu, ktorý vyhlásil, že ruské „Shahedy“ spadli na území Rumunska. „Rumunsko poprelo Kulebovo vyhlásenie o páde ruského „Shaheda“ na územie krajiny. „Samozrejme, existuje riziko nehôd alebo incidentov, ale v súčasnosti to tak nie je,“ uviedla rumunská ministerka zahraničných vecí Luminica Odobescuová na spoločnej tlačovej konferencii s nemeckou ministerkou zahraničných vecí Annalenou Baerbockovou v Berlíne. Odobescuová podčiarkla, že útoky ruských bezpilotných lietadiel nepredstavujú žiadnu priamu vojenskú hrozbu pre národné územie ani teritoriálne vody Rumunska,“ konštatovali ukrajinskí politológovia.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

 1. 558-й день войны в Украине. Главные новости 4 сентября. Обновляется, Страна, 4.9.2023
 2. Россия безуспешно пыталась наступать на трех направлениях., Страна, 4.9.2023
 3. ВСУ на прошлой неделе освободили три квадратных километра на Бахмутском направлении – Маляр, Страна, 4.9.2023
 4. РФ атакувала України десятками “Шахедів”: Повітряні сили розповіли деталі, UNIAN, 4.9.2023
 5. Авіація та артилерія окупантам “зробили боляче”: Генштаб розповів про наслідки, UNIAN, 4.9.2023
 6. ЗСУ просунулися вперед у районі Бахмута та на запорізькому напрямку – ISW, ZN.UA, 4.9.2023
 7. На таврійському напрямку ЗСУ знищили 20 одиниць військової техніки росіян та два склади боєприпасів – Тарнавський, ZN.UA, 4.9.2023
 8. Удар по Одещині: більшість дронів збито, але є влучення, Vesti.UA, 4.9.2023
 9. Українські війська досягли успіхів на двох напрямках – ISW, Vesti.UA, 4.9.2023
 10. «Ця сторінка книги мого життя вже написана» – міністр оборони Резніков про його відставку, Kyiv Post, 4.9.2023
 11. Ердоган та Путін обговорять «зерновий коридор» та обмін полоненими, Kyiv Post, 4.9.2023
 12. Наступ росіян провалився, за добу на фронті – 30 бойових зіткнень: ранкове зведення Генштабу, Апостроф, 4.9.2023
 13. Одещину другу ніч поспіль атакували російські “шахеди”: подробиці і фото, Апостроф, 4.9.2023
 14. РФ намагається викрасти секретні дані в українських військових через шкідливе ПЗ – розвідка Британії, Ukrinform, 4.9.2023
 15. Сили оборони звільнили вже 47 квадратних кілометрів під Бахмутом, Ukrinform, 4.9.2023
 16. Комітет Ради підтримав відставку Резнікова з посади міністра оборони, Espreso.TV, 4.9.2023
 17. Росіяни припинили штурми на одній із ділянок Лимано-Куп’янського напрямку, Espreso.TV, 4.9.2023
 18. Окупанти атакували Одещину ударними БПЛА: пошкоджено будівлі та сільгосптехніку, Obozrevatel, 4.9.2023
 19. У Польщі зробили заяву про екстрадицію українців: чого чекати чоловікам призовного віку, Obozrevatel, 4.9.2023
 20. Російська пропаганда повідомила про пуск Кинджала із Су-34, New voice.ua, 4.9.2023
 21. Рахманін: Справа не лише в грошах. Про вибори під час війни, втрати ЗСУ та майбутнього міністра оборони Умєрова, New voice.ua, 4.9.2023
 22. Путін на зустрічі з Ердоганом заявив, що рф готова до переговорів щодо зернової угоди, Слово і Діло, 4.9.2023
 23. У Бундестазі назвали єдину людину, яка блокує постачання Україні ракет Taurus, Слово і Діло, 4.9.2023
 24. У центрі Донецька вибухи: які райони під обстрілом, РБК-Україна, 4.9.2023
 25. Рада завтра звільнить Резнікова, новий міністр оборони з’явиться в середу, РБК-Україна, 4.9.2023
 26. ЗСУ отримали дрон Saker Scout із повноцінним штучним інтелектом: чому це більше ніж важливо, Діфенс Експрес, 4.9.2023
 27. РФ будує під Москвою аналоги Flakturm й стягує все, включно з арктичними “Панцирями”: задум України виправдався, Діфенс Експрес, 4.9.2023
 28. Вторгнення Росії в Україну. Онлайн, Корреспондент.net, 4.9.2023
 29. На Херсонщині в результаті обстрілу поранено 11-річну дитину, Корреспондент.net, 4.9.2023
 30. По всій Україні оголошували тривогу через загрозу “Кинджалів”, Українська правда, 4.9.2023
 31. День війни нам коштує $100 мільйонів − Резніков, Українська правда, 4.9.2023
 32. Україна має намір домовиться зі Словаччиною про безоплатне передання військової техніки – міжурядова угода, Інтерфакс-Україна, 4.9.2023
 33. У Брюсселі очікують, що підсумком зустрічі Ердогана і Путіна в Сочі буде повернення РФ до “зернової ініціативи” та припинення війни проти України – Стано, Інтерфакс-Україна, 4.9.2023
 34. Путін погодився на переговори з Ердоганом про відновлення “зернової угоди”, Європейська правда, 4.9.2023
 35. У Бундестазі заявили, що Шольц – єдиний, хто блокує поставку Taurus Україні, Європейська правда, 4.9.2023
 36. Поліція намагається виселити черниць Кременецького монастиря, Союз православних журналістів, 4.9.2023
 37. Митрополит Іонафан розповів про пропозицію угоди від поліцейського урядовця, Союз православних журналістів, 4.9.2023
 38. Ердоган запросив путіна приїхати до Туреччини, UNN, 4.9.2023
 39. На потреби оборони НБУ у серпні перерахував понад мільярд грн, UNN, 4.9.2023
 40. Росіяни тестують у Криму РЕБ “Волнорез” для танків: захищатиме від дронів (фото), Focus, 4.9.2023
 41. ATACMS и Taurus: Дмитро Кулеба розповів, чи отримає Україна далекобійні ракети, Focus, 4.9.2023
 42. В ООН не видят доказательств российского геноцида в Украине, Українські Новини, 4.9.2023

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply