Očakávalo sa a stalo sa: V Rusku predĺžili karanténu do konca apríla

· Čas čítania: 2 min.
Foto: Youtube

Ruskí analytici a média uvádzajú, že sa stalo to, čo sa dávno očakávalo. Napriek tomu, že v Rusku vyhlásili karanténu na obdobie tohto týždňa, bolo jasné, že prísne opatrenia budú predlžené. Tak sa aj stalo: pred pár dňami vystúpil ruský prezident a vyhlásil, že sa karanténa predlží o celý mesiac – do konca apríla. Takto v Rusku chcú zabrániť tomu, aby sa ľudia aj naďalej infikovali a počet nakazených sa zvyšoval. Chcú zastaviť šírenie koronavírusu a vyhlásili mesačné „voľno“.

Vladimír Putin vystúpil s druhou výzvou k obyvateľom Ruska v súvislosti s rozšírením koronavírusovej infekcie. Hlava štátu nariadila predĺžiť pracovné voľno do 30. apríla, a čo je veľmi podstatné, so zachovaním miezd, číže zamestnanci síce celý apríl zostanú doma, ale dostanú stopercentnú výplatu. Prezident tiež nevylúčil, že v prípade priaznivej situácie „pracovné voľno“ bude skrátené. Ale iba v tom prípade, že sa situácia ozaj zmení k lepšiemu. Vládne inštitúcie, lekárne, obchody so životne dôležitým tovarom budú fungovať aj v apríli.

Zachovanie pracovných miest a príjmov občanov aj pri pandémii je absolútnou prioritou vládnych orgánov. Vladimír Putin oznámil potrebu prísnejších obmedzení v mnohých regiónoch. Miestnym orgánom budú udelené ďalšie právomoci týkajúce sa zavedenia režimu boja proti koronavírusu. Vladimír Putin sa poďakoval všetkým, ktorí sa riadia odporúčaniami v oblasti prevencie. Zdôraznil, že epidémia vo svete, ani v Rusku ešte nedosiahla svoj vrchol http://kremlin.ru/events/president/news/63133/videos.

Vladimír Putin označil spoločnú zodpovednosť a vzájomnú podporu v situácii s koronavírusom za mimoriadne dôležitú, lebo pomáha znižovať riziká. Podľa Vladimíra Putina sa situáciu s koronavírusom v Moskve zatiaľ nepodarilo prelomiť. Podarilo sa však ochrániť starších ľudí pred infekciou a nedopustiť, aby choroba prepukla v detských zariadeniach. Prezident sa domnieva, že úrady mali čas na to, aby v predstihu urobili opatrenia proti koronavírusu. Prezident označil zdravie a ochranu občanov za hlavné kritérium nových opatrení v tejto situácii https://ria.ru/20200402/1569494523.html.

Karanténa bude čiastočne predlžená dokonca aj v máji – kvôli sviatkom: oficiálne by mala potrvať do 30. apríla, ale potom v Rusku nasleduje hneď 5 voľných a sviatočných dní 1.- 5. mája pri príležitosti Sviatku práce. Následne takmer hneď nasleduje pár dní sviatkov pri príležitosti Dňa víťazstva nad fašizmom – 9. mája.

Autor: Eugen Rusnák

Poznámka redakcie: K možným skrytým pohnútkam Putina na zavedenie karantény sa vyjadruje geopolitický analytik Valerij Pjakin na začiatku tohto videa: https://www.youtube.com/watch?v=TPNfilA-naE

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár