Od semaforu k exodu od Matoviča

Vláda mení pri energiách taktiku. No odvracať musí hroziace zdraženie plynu pre Slovákov až o 30 percent. Na stole bola veľká hrozba. SPP už mal schválené tarify vyššie až o 125 percent, no nastal obrat. Koncom minulého roka oznámila ministerka hospodárstva Denisa Saková, že domácnosti sa obávať vysokých cien energií nemusia. Podotkla, že nič zásadné im nehrozí. Vláda však najväčšiu záťaž preniesla na našu štátnu kasu. Energoopatrenia sa vyšplhali až na 1,25 miliardy eur a prehupli sa do deficitu a dlhu krajiny. To kabinetu vyčítajú ekonómovia aj Brusel s tým, že z dlhodobého hľadiska je stropovanie taríf neudržateľné. Minister financií Ladislav Kamenický preto priznal, že od budúceho roka zrejme nerátajú v konsolidačnom balíčku s energopomocou. Uviedol, že vďaka tomu by sa dalo ušetriť jedno percento HDP, teda asi miliarda eur. Vyjadrenia politikov tak predznamenávajú, že budúci rok sa bude ochranný dáždnik uvoľňovať. Či sa budú tarify zvyšovať a najmä komu, bude závisieť od vlády a regulačného úradu. Nuž, na stole je otázka, či bude Brusel vydierať Slovensko, resp. jeho novú vládu, ako to skúšali (s úspechom) na Maďaroch pri schvaľovaní balíčka pomoci Ukrajine. Uvidíme, ale už teraz je jasné, že ak tu ostane Fico a spol., tak vojna Brusel versus Bratislava bude pokračovať, a to aj vďaka šaškom z opozície.

Kontroverzná novela trestných kódexov prešla parlamentom, kde ju koaliční poslanci schválili v počte 78 hlasov za, žiaden proti. Koalícia hlasovala ako jeden muž, do poslednej nohy. Teraz je na ťahu prezidentka, ktorá môže zákon buď vetovať a vrátiť ho do parlamentu na ďalšie prerokovania, alebo podpísať. Hlavné zmeny sa týkajú rušenia Úradu špeciálnej prokuratúry či skracovania trestov a premlčacej lehoty pri majetkovej trestnej kriminalite. Okrem toho si opozícia všimla, že zmeny sa dotknú aj zákonov o znásilneniach, kde skrátenie premlčacej lehoty považujú za neprípustné. Premiér Robert Fico (Smer – SD) vyzýva prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby pri vetovaní novely Trestného zákona navrhla dvadsaťročnú premlčaciu lehotu pri trestných činoch proti životu a zdraviu, slobode a ľudskej dôstojnosti a rodine a mládeži. Koalícia by sa tak podľa neho zaoberala predĺžením premlčacej lehoty pri znásilnení, ktorú parlament Trestným zákonom skrátil na desať rokov. Uviedol to vo videu na sociálnej sieti. „Koalícia sa bude touto pripomienkou zaoberať a opakujem napriek tomu, že je presvedčená o správnosti svojho návrhu, je pripravená prípadnému návrhu prezidentky v uvedenom rozsahu aj vyhovieť,” povedal Fico. Zároveň poukázal na to, že premlčacia lehota pri trestnom čine znásilnenia bola v rokoch 1961 až 2005 desať rokov a až potom ju vláda Mikuláša Dzurindu zvýšila na 20 rokov. „Tak ako sme sa rozhodli zmierniť niektoré drakonické trestné sadzby zavedené v roku 2005, za odborne správne sme považovali vrátiť naspäť aj premlčaciu lehotu pri znásilnení na desať rokov, aby motivovala ženy, obete sexuálneho násilia, oznamovať tieto zločiny v čase, keď je možné ich vyšetriť,” skonštatoval premiér. Opozícia podľa neho nemala k tejto téme dostatok argumentov a spustila preto minulý týždeň v parlamente emotívne divadlo. Fico to označil za farizejské, keďže za týždne rokovania o Trestnom zákone nepredložila k premlčacím lehotám ani jeden pozmeňujúci návrh.

V januári prostredníctvom komplexnej služby elektronického výberu mýta vybrala spoločnosť SkyToll pre Národnú diaľničnú spoločnosť 19,4 milióna eur. V porovnaní s vlaňajším januárom vzrástol výber mýta o sedem percent. Viac ako polovicu (53,9 %) z celkovej sumy vybraného mýta zaplatili prevádzkovatelia vozidiel zo zahraničia. Ten systém, ktorý priniesli smeráci a bol toľkokrát kritizovaný, stále prináša financie do štátnej kasy – no to je na pováženie.

Ministerstvo cestovného ruchu a športu SR hľadá priestory pre seba a svoje podriadené organizácie prostredníctvom výzvy, keďže chce zabezpečiť čo najlepšiu hodnotu za peniaze. Informoval o tom Tomáš Kováč z odboru komunikácie rezortu. Aj tu platí to známe, že na Slovensku sme iní, teda najprv urobíme krok dva a potom sa vrátime na krok jeden. Hoci je potrebné najprv ministerstvo zriadiť po právnej stránke, ale mať pre toto ministerstvo priestory bola asi tiež priorita. Alebo rátame u ministerských zamestnancov s home office? Toto nie je po prvýkrát, čo sa tu dejú čudné veci. Tak napr. martinská nemocnica, o ktorej sa tak dlho hovorí… Ideme ju stavať – trikrát hurá! teda. Ozaj, to, že pozemky pod budúcou nemocnicou ešte nie sú vykúpené, na to sa akosi zabudlo.

Dva veľké problémy má opozícia, teda ak opomenieme novelu Trestného zákona. Je to semafor Andreja Danka a ministerka kultúry Martina Šimkovičová. Semafor bude živený až dovtedy, pokým neuvidíme video k tejto „udalosti roka“. No a ministerku kultúry budeme odvolávať dovtedy, dokedy bude blokovať určité toky istých peňazí do tých najpotrebnejších rúk, resp. na tie najdôležitejšie bankové účty. No, samozrejme, dôležitým faktom pri odvolávaní je aj jej snaha odstrániť z ministerstva slniečkarsko-liberálno-genderové a protislovenské praktiky. Možno sa niektorým ľuďom v diváckych kreslách zdá tento proces pomalý, ale podľa intenzity kriku opozície sa proces začal a bude pokračovať – to je dobrá správa pre Slovensko.

Katolícka cirkev pri novele Trestného zákona nepochopiteľne mlčí. Tvrdí to opozičná strana SaS, ktorá očakáva, že sa katolícki biskupi vyjadria k schváleným zmenám. Katolícki biskupi sa podľa SaS  pravidelne vyjadrujú k aktuálnemu dianiu, no teraz mlčia. To by nebol Sulík a spol., keby si nerypol do katolíckej cirkvi a teraz sa mu to jednoducho hodilo.

Matica slovenská žiada nápravu pri používaní štátnych symbolov na nových občianskych preukazoch a iných osobných dokladoch, ako aj pri štátnych poznávacích značkách. Relativizovanie štátnej symboliky vedie podľa nej k potláčaniu národnej identity. Toto sa začalo, ako sa pamätám, v Bruseli, kde zo stolov pred členmi Europarlamentu zmizli vlajočky jednotlivých krajín, ba dokonca v prípade, že si niektorý z europoslancov zástavku svojej krajiny dal pred seba, bol za to penalizovaný. Áno, je to potláčanie národnej identity. Musíme si na toto zvykať?

Na Slovensku vzniká nová strana. Jej názov je SOSK teda Spájame občanov Slovenska. Jej predseda Marian Kollár pri predstavovaní novej platformy Európske voľby 2024 vtipne uviedol, že v súčasnosti sa celé politické spektrum venuje prezidentským voľbám, pričom väčšina kandidátov na prezidenta vôbec neuvažuje o možnosti získania prezidentského kresla, ale si robí len politickú propagandu a PR. A niektorí dokonca v intenciách známeho lekárskeho vtipu na Viagru, keď pacient nechce celú tabletku, ale len polovicu tabletky, lebo nechce „pichať“, ale len „podpichovať“.

Účinnosť zákona o výstavbe sa posúva o jeden rok, teda na 1. apríl 2025. Návrh novely zákona o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) poslanci Národnej rady (NR) SR definitívne schválili. O návrhu rokovali v skrátenom legislatívnom konaní. Tu sa už opozícia nehádzala o zem, ako to bolo pri Trestnom zákone. Žeby sa z tohto nedal vytĺcť politický kapitál? Presne tak.

AUTOR: Dušan Marušák

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár