Švédsky virológ obhajuje otvorené školy a nenosenie masiek

Anders Tegnell. Zdroj: wikipedia

Len pred mesiacom bola situácia vo Švédsku označená ako „varovný príbeh pre svet“ kvôli svojmu boju s koronavírusom. Kritiku zožali, lebo sa rozhodli nezavrieť školy, reštaurácie, bary a svojim občanom povedali, že nie je potrebné používať masky. Popredný švédsky epidemiológ Anders Tegnell sa stal tvárou koronakrízy. Zatiaľ čo iné krajiny zatvárali obchody, školy a verejný život, Švédsko bolo krajinou, ktorá sa snažila zvládnuť túto chorobu s čo najmenším dopadom na ekonomiku. Významná švédska virologička Lena Einhorn napríklad označila švédsky prístup za „ šialenstvo “.

V pomere k počtu obyvateľov bolo prepuknutie koronavírusu vo Švédsku jedným z najsmrteľnejších na svete – horšie ako v USA, vo Francúzsku alebo u iných severských susedov. Ale za posledných šesť týždňov zaznamenalo Švédsko pozoruhodný obrat. Nové denné prípady klesajú na niekoľkomesačné minimá, zatiaľ čo rastúce čísla v Španielsku a Veľkej Británii znepokojujú politikov a lekárov. Minulý týždeň Tegnell novinárom povedal, že masky vo Švédsku nie sú potrebné. „Sploštenie krivky mi signalizuje, aby sme nemenili nič na stratégii masiek – ani v ničom inom.“ Tvrdí, že v reštauráciách sa samozrejme nedá jesť s maskou. A poukázal na Španielsko, ktoré má pomerne prísne pravidlá nosenia masiek, ale prípady u nich v poslednej dobe prudko vzrástli. Dodáva: „Hovorím ľuďom, že je oveľa lepšie udržiavať sociálny odstup. Toto je najlepšia vec, ktorú môžete urobiť pri pokuse o zníženie rizika infekcie. Skúste pracovať z domu, choďte do práce na bicykli, nie autobusom, ak môžete. Existuje veľa vecí, ktoré by ste mali urobiť skôr, ako začnete nosiť masku.“

Tegnell je presvedčený, že Švédsko by mohlo slúžiť ako vzor aj  pre ďalšiu zložitú otázku – školy. Švédsko sa na jar rozhodlo nezatvoriť svoje školy a škôlky a Tegnell tvrdí, že to na mieru infekcie nemalo veľký vplyv. Švédsko hlásilo 1 124 prípadov detí v školskom veku, ktoré sa nakazili vírusom COVID-19 v období od marca do konca školského roka v polovici júna. Toto číslo sa rovná 2,1% všetkých prípadov COVID-19 v krajine počas daného obdobia. Z toho 14 muselo byť hospitalizovaných na jednotke intenzívnej starostlivosti. Švédsko porovnáva tieto čísla s číslami z Fínska. „Fínsko nechalo školy zatvorené a my sme ich nechali otvorené. A zdá sa, že to neprinieslo veľké rozdiely ani v pandémii, ani v počte chorých detí,“ povedal Tegnell pre Fortune. „Zdá sa, že deti sa veľmi zriedka nakazia  alebo vážne ochorejú a zdá sa, že nákazu veľmi nerozšíria do iných častí spoločnosti.“ Porovnávacie údaje to potvrdzujú. Čiastočne. Aj keď boli väčšinu z posledných troch mesiacov školského roka doma, fínske deti v školskom veku mali štyrikrát viac prípadov koronavírusu ako ich náprotivky vo Švédsku. Len jedno fínske dieťa však bolo prijaté na JIS v porovnaní so 14-timi vo Švédsku.

„Samozrejme, nenecháme ľudí ochorieť, len aby sme dosiahli kolektívnu imunitu. To nie je spôsob, akým pracujeme,“ uviedol Tegnell. „Švédsky model“ mal za cieľ, ako všade inde, znížiť počet infikovaných. „Keď hovorím napríklad s mojimi kolegami z Veľkej Británie, vidím, že sme vo Švédsku dokázali dosiahnuť takmer rovnaký dopad, aký dokázali prostredníctvom opatrení dosiahnuť inde. My sme povzbudzovali ľudí k zachovaniu sociálnych vzdialeností,“ uviedol. To, ako to Švédsko dosiahlo, nebolo dôsledkom prísnych pravidiel, ale tým, že si získali ľudí. „Medzi obyvateľstvom máme veľmi vysokú dôveru,“ uviedol. Zdravotná agentúra každý týždeň zhromažďuje údaje z prieskumov od tisícov Švédov. V ňom položili ľuďom otázku: Ako sme na tom? Miera schválenia bola až do neba vysoká. „Zdá sa, že 80% ľudí na otázku:„Riadite sa radami agentúry?“ odpovedalo: „Áno, riadime sa radami agentúry.“ A bolo to tak po celú dobu,“ uviedol. „Dôvera v agentúru je veľká. Ľudia sa naďalej riadia našimi radami. Myslím si, že je to naozaj dôležité.“ Je dosť neobvyklé, že zdravotná agentúra vo Švédsku dostáva od obyvateľov kvety a ďakovné pohľadnice.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Sweden’s top virologist has a message on how to defeat coronavirus: Open schools and no masks, fortune.com, 5.8.2020
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár