Odborník na streľbu: Zásah vo Vrútkach bol paródiou na dobrú prácu polície

· Čas čítania: 1 min.
Ilustračný obrázok: Shutterstock

Včera sa na internete objavilo amatérske video zachytávajúce policajný zásah a streľbu na vraha z Vrútok, ozbrojeného nožom. Postup policajtov však práve dvakrát lichotivo nevypovedá o ich odbornej spôsobilosti. O názor sme požiadali inštruktora taktickej obrannej streľby, ktorý nechcel byť menovaný. Podľa neho, to, čo video ukazuje, je „paródia na dobrú prácu polície“. Dotyční strelci pravdepodobne neprešli výcvikom v taktickej streľbe v stresových situáciách.

„Policajt by mal pred streľbou popremyšlať, či niekoho ďalšieho neohrozuje, na to je špeciálny výcvik a kto ho nezvláda, je z neho vylúčený, lebo ohrozuje seba aj okolie (kolegu, okoloidúce osoby). Existujú kurzy obrannej streľby, na ktorých sa zúčastňujú policajti, poľovníci, či športoví strelci,“ vysvetlil nám oslovený inštruktor. Ak sa nájdu medzi nimi takí, čo ohrozujú okolie, buď musia výcvik ukončiť, alebo cvičia bez nábojov a znova a znova opakujú základné kurzy, až kým ich nezvládnu. Dvojica policajtov z videa by podľa inštruktora neprešla ani kurzami číslo 1 a 2. Jeden strieľal v takom uhle, že ohrozil kolegu.

Inštruktor taktickej streľby preto odkazuje ministrovi vnútra: 1. Každý policajt by mal chodiť na psychologické testy. 2. Každý policajt by sa mal učiť takticky strieľať pod stresom a orientovať v krízovej situácií. Podľa tohoto záznamu to vyzerá, že každý takouto prípravou neprešiel, alebo ak aj prešiel, tak za podivuhodných kritérií.

Video si môžete pozrieť tu: https://www.facebook.com/ZEMAVEK/videos/562095451347080/

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár