Odídený Špánik sa obul do strany ĽSNS

Tagged With: , Add Comment

Nedávno poslanecký klub Ľudovej strany Naše Slovensko opustil Milan Špánik, ktorý tvrdí, že strana sa zmenila z národnej „na trápne ľudáctvo“ a pri otázkach o holokauste sa jeho členovia neraz triasli. Na rokovaní NR SR o zákone, ktorý by zavádzal imperatívny mandát, teda viazanie mandátu poslanca na členstvo v poslaneckom klube, si Špánik nedal servítku pred ústa a kritizoval Kotlebovcov.

 
Článok pokračuje pod reklamou.


Nedávno opustil poslanecký klub ĽS NS Milan Špánik a v rozprave NR SR tvrdo zaútočil na Kotlebu a jeho stranu Ľudová strana Naše Slovensko (ĽS NS). Reagoval tak na návrh ústavného zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 460/1992 Zb., ktorým by sa prakticky zaviedol imperatívny mandát. V dôvodovej správe Kotlebovci napísali: „Cieľom návrhu ústavného zákona je odstránenie takého správania poslancov, ktoré občania SR oprávnene vnímajú ako zradu voličov a často aj ako bezcharakterné, korupčné správanie poslancov. Z tohto dôvodu predkladáme návrh ústavného zákona, ktorý prostredníctvom straty mandátu poslanca, ktorý sa sám vzdá členstva v pôvodnom poslaneckom klube alebo do tohto klubu nevstúpi, zamedzuje takémuto konaniu.“

Trápne ľudáctvo

„Píšete tu tvrdé slová, ako zradca, korupcia a podobné veci,“ začal Milan Špánik v rozprave k navrhovanej novele zákona, ktorú považuje za jednostrannú. „Vôbec nerieši, čo keď sa zmení politická strana, za ktorú kandidát v tom čase kandidoval. Čo, keď je to zrovna politická strana, ktorá zradí poslanca a svojich voličov, za ktorú kandidoval?“ dodal rečnícku otázku s tým, že ĽS NS bola pred voľbami v roku 2016 národnou stranou, čo sa tak už v súčasnosti podľa neho konštatovať nedá. „A ako ste sa zmenili? Na trápne ľudáctvo. Zmenili ste úplne ideológiu,“ povedal s tým, že on v minulosti nerozdával šeky s provokatívnou sumou 1488 eur. „Ja som nevešal čierne vlajky na výročie SNP. Ja som sa netriasol pri otázkach o holokauste. Ja som sa nenechával zdraviť Na stráž,“ dodal Špánik s tým, že aj vďaka tomu sa vlastne Kotlebovci v parlamente izolovali, a tak nepresadili zo svojho volebného programu nič. Marian Kotleba v diskusnej relácii na TA3 pripomenul, že strana podala 90 návrhov zákonov, ktoré by ľuďom pozitívne zmenili život, pričom aj jeho spoludiskutujúci Igor Matovič potvrdil, že mnohé návrhy zákonov z dielne izolovanej strany sú dobré.

Tajne schôdzky s Ficom?

V súčasnosti už nezaradený poslanec vyčíta svojim bývalým kolegom z poslaneckého klubu hlasovanie spoločne s poslancami SMER-SD a nazdáva sa, že tak urobia vždy, keď to najsilnejšia parlamentná a vládna strana potrebuje. „Čo ste za to od Pellegriniho a Fica dostali? Koľkí z vás vedia, že váš predseda sa tajne schádza s Ficom?“ opýtal sa svojich bývalých kolegov z poslaneckého klubu ĽS NS a pridal aj otázku týkajúcu sa nedávneho kvalifikačného futbalového stretnutia v Budapešti. „Prečo ste sa neozvali, keď maďarskí extrémisti išli páliť na futbalovom zápase štátnu vlajku, alebo keď vypískali štátnu hymnu?“

Fašistické nálepky

Špánik je presvedčený, že oči sa otvárajú už mnohým poslancom parlamentu za túto stranu či členom z regionálnych štruktúr. Tvrdí, že mnoho slušných ľudí, ktorí boli oklamaní, teraz trpí v spoločenskom živote vďaka nálepke náckovia či fašisti. Treba dodať, že túto zodpovednosť nesú aj mainstreamové médiá, ktoré v zmysle frazeologizmu „opakovaná lož sa stáva pravdou“, takto odpisujú mnohých ľudí. Nakoniec aj sám exprezident Kiska, ktorý sa odmietol stretnúť s Kotlebom, pomyselne diskvalifikoval desaťtisíce voličov ĽS NS, ktorí sa v žiadnom prípade necítia byť fašistami, len jednoducho odovzdali takzvaný protestný hlas. Špánik si myslí, že keď strana otočí a prestane sa správať podľa pôvodne deklarovaných cieľov, tak právom poslanca je z takéhoto poslaneckého klubu odísť.

Kotleba oponuje

Milan Špánik zároveň dodal, že v ĽS NS sa rozpadávajú regionálne štruktúry. „Veď vy nedokážete riadiť ani váš poslanecký klub,“ povedal na margo snahy strany viesť štát. Podľa Špánika totiž politickí predstavitelia Kotlebovcov na mítingoch doslovne prosia o čo najväčšiu podporu, pretože potrebujú silný mandát, aby mohli viesť Slovensko. Predseda ĽS NS Marian Kotleba sa v diskusnej relácii na TA3, kde diskutoval s lídrom OĽANO Igorom Matovičom, voči informáciám o rozpade regionálnych štruktúr strany dištancoval. „Nám sa žiadne štruktúry, samozrejme, nerozpadávajú. Povedal by som skôr, že naberáme, naozaj, veľmi dobrú kvalitu ľudí v jednotlivých okresoch, ktoré máme pospájané do regiónov,“ oponoval Špánikovi šéf jeho bývalého poslaneckého klubu, ktorý je zároveň na čele strany.

Autor: Michal Albert

Zdroje:

https://www.youtube.com/watch?v=Rn-1K1CjOPs

https://www.youtube.com/watch?v=fbnrVN9b4Po

https://www.nrsr.sk/web/Dynamic/DocumentPreview.aspx?DocID=471828

https://dennikn.sk/1633960/kotleba-meni-slovnik-holokaust-sa-udial-snp-je-vyznamna-udalost-nasej-historie/?ref=tit

Michal Albert

Pridaj komentár

  & Časopis