Odkaz bataliónu Azov

· Čas čítania: 3 min.

13. apríla 2014, krátko po zvrhnutí vlády prezidenta Janukovyča, vydáva nový minister vnútra Ukrajiny Aresnij Avakov vyhlášku, ktorá povoľuje vytváranie polovojenských jednotiek zložených z civilistov.

5.mája 2014 je sformovaný batalión Azov. Podľa medializovaných informácií má v súčasnosti okolo 300 mužov a jeho príslušníci podliehajú veleniu ministerstva vnútra. Veliteľom je Andrij Bileckyj. Medzi jeho zástupcami sa dá nájsť množstvo priaznivcov krajnej pravice, ale aj zahraničných bojovníkov.

A hneď dve „pozoruhodnosti“ sa dajú nájsť aj v samotnom znaku tohto bataliónu. Jednou je Vlčí hák a druhou Čierne slnko.

Vlčí hák (Wolfsangel) je runa, ktorá sa často používala na označovanie nacistických subjektov. Spolu v spojení s ďalšími symbolmi tvorila heraldickú súčasť nacistických erbov. Na obrázku nižšie je znázornený znak jednej z 38 divízií Waffen SS, ktoré bojovali počas druhej svetovej vojny.

Konkrétne je to znak 2. tankovej divizie SS „Das Reich“, príslušníci ktorej nechali napr. 9. júna 1944 vo francúzskom meste Tulle obesiť 99 civilistov a 148 nechali deportovať do koncentračného tábora v Dachau, ako  reakciu na útoky francúzskeho odboja.

Čierne slnko, ktoré je v znaku Azova o niečo nenápadnejšie ako Vlčí hák svietiaci v popredí, je indoeurópsky mystický a okultný symbol. Častokrát je označovaný za symbol okultizmu Tretej ríše a jedna z teórií dokonca hovorí o tom, že skratka SS mala v skutočnosti znamenať  Schwartze Sonne (Čierne slnko).

Veľký kruhový ornament z čierneho mramoru znázorňujúci Čierne slnko, sa nachádza aj na hrade Wewelsburg, ako mozaika v podlahe tzv. „Obergruppenführersaales” – v sále najvyššieho veliteľa nemeckých jednotiek vo Wewelsburgu pri Paderborne. Frakcia SS s názvom Čierny rád využívala tento hrad na tajné schôdzky a rituály.

Aj takýto historický odkaz so sebou prináša symbol bataliónu Azov, ktorý sa na Ukrajine podieľa na obnovovaní verejného poriadku, pri zrode „slobody a demokracie“…

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár