Odkázanosť domácej politickej reprezentácie na vyhlásenia eurofunkcionárov

S výnimkou odmietnutia povinných utečeneckých kvót spôsobom unisono nebola opozícia voči Bruselu nikdy silnou stránkou domácej politickej scény. Pokiaľ ide o riešenie európsko-gréckej krízy, mozaika jej prístupov – podobne ako pri zavádzaní protiruských sankcií – dnes síce zdanlivo hýri pestrofarebnosťou, no až na tradične jednoznačný a nemenný postoj nášho eurorebela Richarda Sulíka v skutočnosti len obnažuje jej odkázanosť na vyhlásenia čoraz bezradnejších lídrov EÚ.

Pripomeňme, že 62,5 % oprávnených gréckych voličov prítomných na nedeľnom referende (5.7.) väčšinou hlasov (61,31 %) odmietlo úsporné opatrenia, ktorými medzinárodní veritelia podmieňujú ďalšiu finančnú pomoc krajine.

Fico: Rozhodnutia prijímajú veľké krajiny a za dverami

„Zotrvanie Grécka v eurozóne má viac výhod ako nevýhod,“ domnieva sa pred odletom na mimoriadny summit lídrov eurozóny premiér Rober Fico (Smer-SD). V prípade jeho nezáujmu o prijatie reforiem a tvrdých krokov však Slovensko takýto vývoj nepodporí. Hoci odpustenie gréckeho dlhu označil za neprijateľné, vie si predstaviť napríklad úpravy splátok či časového harmonogramu.

Fico zároveň ubezpečil, že Slovensko nemá s Gréckom významné obchodné ani finančné prepojenie, takže priame dopady na nás v prípade jeho odchodu z eurozóny by nemali byť výrazné. „Považujeme náš bankový sektor za osobitne zdravý a jeho prepojenie s gréckym finančným trhom je naozaj minimálne,“ dodal.

Skutočnosť, že Slovensko pred večerným summitom nedostalo žiadne podklady, patrí už medzi klasické ukážky toho, ako sa tvorí politika na európskej úrovni: „Za dverami rokujú veľké krajiny a pravdepodobne nám oznámia výsledok rokovania,“ prezradil premiér. Ako naznačil, veľa bude záležať na tom, či dôjde k dohode medzi Francúzskom a Nemeckom.

Naopak, Ivan Švejna (Most-Híd) vníma súčasnú situáciu ako obojstranne výhodnú: „Gréci jasne povedali, že chcú euro, ale odmietajú dodržiavať podmienky, za akých sa vytvorila eurozóna. Treba im pomôcť so zavedením vlastnej meny a s riadeným vystúpením. Bolo by to víťazstvo pre nich aj pre nás.“

Podobný postoj zdieľa aj europoslanec a principiálny odporca eurovalu Richard Sulík (SaS). Akurát s tým rozdielom, že terajší odchod Grécka z eurozóny považuje za horší variant, ako keby k nemu bolo došlo už pred piatimi rokmi, keď bolo prvýkrát platobne neschopné.

Danko: EÚ ukáže ďalším štátom cestu, ako si neplniť záväzky

Principiálnosť a vo vzťahu ku Grécku trest za jeho doterajšie správanie požaduje od vlády SR aj od zástupcov EÚ Andrej Danko (SNS). Keďže si podľa neho „dlhodobo požičiavalo na finančných trhoch, nezodpovedne hospodárilo, bez krytia zdvíhalo životnú úroveň svojim občanom, musí znášať dôsledky svojho šafárenia“.

Gréci podľa neho doteraz nevyvodili zodpovednosť za aktuálny stav krajiny, nevyrovnali sa s politikmi, ktorí tento krach spôsobili, a nepotrestali tých, čo podvádzali. „Pokiaľ však EÚ ukáže svoju slabosť, dá Grékom možnosť ukázať iným štátom cestu, ako si neplniť záväzky,“ zdôraznil Danko, ktorý pripísal podiel viny aj samotným veriteľom a krajinám EÚ.

„Grécko je krajina Európskej únie, čiže žiadna rozvojová krajina tretieho sveta. Tento stav sa dotýka nás všetkých a mal by byť jasným odkazom pre ďalšie generácie,“ zhrnul šéf SNS. Podľa neho je pre občanov SR už únavné pozerať sa, pri svojich minimálnych mzdách, ako sa Gréci snažia zachovať si životnú úroveň bez toho, aby niesli zodpovednosť sami za seba.

Najnovšie, keď sa v súvislosti s hrozbou štátneho bankrotu a následným grexitom niekdajšia kolíska západnej civilizácie čoraz viac stotožňuje s jej hrobom, začal do rýdzo ekonomicko-finančnej roviny nabobtnaného problému prenikať nový vietor. Postarali sa oň Rusko a Čína, ktoré napohľad nenápadným angažovaním sa v záchrane Grécka živia v eurofunkcionároch obavy, ako keby mali Európanov pripraviť o ich vlastnú historickú prapodstatu. Počkajme si, do akej miery si tieto pocity deklaratívne osvojí slovenská štátno-politická reprezentácia…

Zdroj: www.teraz.sk

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár