Odkiaľ tečú peniaze do Svetovej zdravotníckej organizácie

Obrázok: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/89/Flag_of_WHO.svg/1024px-Flag_of_WHO.svg.png

Vandalizmus!“, “Čin medzinárodného vandalizmu!” Takýmito a podobnými hanoblivými titulkami odsudzujú médiá hlavného prúdu rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa pozastaviť príspevky USA Svetovej zdravotníckej organizácii WHO. Azda najúdernejšie to 15. apríla vykričal Bielemu domu Andrew Gawthorpe, komentátor britského mienkotvorného denníka The Guardian. “Trump’s decision to cut WHO funding is an act of international vandalism” (“Rozhodnutie Trumpa zastaviť financovanie WHO je aktom medzinárodného vandalizmu“), kypel rozhorčením. Šéfovi americkej výkonnej moci doslovne vyčítal “morálnu slepotu” (“moral blindness“). Prezidentovi vraj chýba schopnosť myslieť vizionárskym globálnym spôsobom potrebným na prekonanie koronakrízy (“visionary global terms needed to address this crisis“).

https://www.theguardian.com/commentisfree/2020/apr/15/trump-decision-cut-who-funding-international-vandalism-coronavirus

Čo tým Trump sleduje

Komentár tohto amerického liberálneho historika, ktorý prednáša na univerzite v holandskom Leidene, je prešpikovaný frázami globalistického fundamentalizmu. Verejnosť je nimi zaplavovaná v médiách a kŕmená v školách, aby sa vnútorne stotožnila so základnou poučkou globalistickej centralizácie. Propaguje sa uniformne po celom svete v päťslovnom slogane “Global problems need global solutions” (“Globálne problémy potrebujú globálne riešenia“).

Svetová zdravotnícka organizácia opuncovala minulý mesiac epidémiu tohtoročného koronavírusu ako celosvetovú nákazu, t.j. pandémiu, čím poskytla globalizátorským kruhom muníciu pre rozšírenie doterajšieho napredovania. Nadnárodný kapitál si v ňom zaumienil obrať prostredníctvom OSN, WHO a EÚ národné štáty o kompetencie vo sfére ochrany zdravia svojich občanov.

Naráža však na neochotu starých a etablovaných západných nadnárodných farmakologických kartelov deliť sa o moc a vplyv s ambicióznymi klanmi z Ázie. Prezident Trump bráni záujmy tejto starej gardy a snaží sa získať pre ňu čas na pokračovanie rokovania o výslednom zložení globálnych monopolov.

Preskupovanie mocenských štruktúr je proces, ktorý sa vyostril po vstupe Donalda Trumpa do Bieleho domu v januári 2017. Platforma Svetovej zdravotníckej organizácie je len jedna z arén, na ktorých sa Trumpov Biely dom konfrontuje s medzinárodnými inštitúciami spadajúcimi pod gobalistický dáždnik OSN. Ten sa neustále rozširuje vďaka všestranne stúpajúcej výkonnosti Číny. Trump sa ním pokúša zatriasť tak, že škrtí financovanie viacerých medzinárodných organizácií a inštitúcií, ktorým Spojené štáty dosiaľ prispievali levím podielom. Americký prezident sa snaží zabrániť tomu, aby Spojené štáty automaticky odovzdávali mnohým z nich rozhodovacie kompetencie. Orezávanie príspevkov považuje za metódu, ako by ich mohol dotlačiť k tomu, aby Spojeným štátom poskytovali výnimky, alebo aspoň prijateľnejšie ústupové podmienky.

V návrhu rozpočtu federálnej vlády rok 2021, ktorý Biely dom predložil 10. februára Kongresu, zreteľne vidno, že WHO je len jednou z viacerých entít, ktorým sa majú krátiť príspevky. Svetovej zdravotníckej organizácii z tohtoročných necelých 123 miliónov na necelých 58 miliónov dolárov.

Navrhnuté škrty v rozpočtovom roku 2021 z 10 februára
https://www.state.gov/wp-content/uploads/2020/02/FY-2021-CBJ-Final-508compliant.pdf

Peniaze a moc

Hroziacu stratu, rádovo v desiatkach miliónov dolárov, hravo vykryjú nadnárodné korporačné a nadačné fondy. Donald Trump si je vedomý svojej pomerne slabej rokovacej pozície. I preto sa na tlačovej konferencii v Bielom dome 14. apríla poistil poznámkou, že pozastavenie financovania WHO zo strany USA je predbežné a konečné rozhodnutie padne až po previerke činnosti WHO. Má trvať 60 až 90 dní.

Neprešiel ani deň a 15. apríla podnikol Bill Gates, zakladateľ spoločnosti Microsoft, rozhodný protiútok. Nadácia The Bill & Melinda Gates Foundation, ktorú založil a vedie s manželkou, prihodí Svetovej zdravotníckej organizácii ďalších 150 miliónov dolárov. K tým sto miliónom, ktoré jej sľúbil venovať 5. februára na boj proti pandémii koronavírusu.

Celý tento vývoj ukazuje, že Svetová zdravotnícka organizácia nie je a nebude existenčne ohrozená. Príspevok od vlády vo Washingtone tvorí len zhruba štvrtinový objem prítoku finančných zdrojov z USA a zo zahraničia. Väčšiu časť prostriedkov nalievajú do WHO súkromné korporátne skupiny a mimovládne nadačné združenia. Gatesova nadácia bola už v rozpočtovom roku 2016/2017 druhým najväčším prispievateľom a v súčasnosti je sivou eminenciou Svetovej zdravotníckej organizácie. WHO tak slúži všemocným peniazom, a nie všeľudským ideálom.

Zoznam 20 najväčších prispievateľov v rozpočtovom roku WHO 2016/2017
https://www.who.int/images/default-source/infographics/budget/top-20.jpg

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply