Odpor proti „filtrovaniu“ internetu stúpa

· Čas čítania: 5 min.
Foto: archív

V dvoch desiatkach európskych krajín, ktoré sa predvádzajú v tzv. Treťom svete ako výkvet demokracie, prebiehali cez víkend demonštrácie na obranu slobodného internetu. Ťažiskovým dňom pouličných protestných akcií bola v strednej Európe slnkom zaliata sobota. Viedenský informačný portál Heute.at charakterizoval v titulku protestné pouličné akcie v rakúskej metropole ako veľký deň zápasu a demonštrácie vo Viedni za záchranu slobodného internetu.

Titulok na portále www.heute.at o dni veľkého zápasu za slobodný internet

Zdroj: https://www.heute.at/oesterreich/wien/story/Gro-kampftag-mit-Demo-in-Wien-soll-freies-Netz-retten-56684244

Technológie rozpoznávania obsahu

Tlač hlavného prúdu sa v spravodajských titulkoch o sobotňajších demonštráciách v európskych mestách prevažne držala príkladu mienkotvorných korporátnych tlačových agentúr. Pre ne to boli protesty proti chystanej reforme autorských práv v Európskej únii. Aspoň v titulkoch, akým bol aj ten v TASR: „V Európe sa protestovalo proti reforme autorských práv

To znie nudne a mnohých – účelovo – odradzuje od ďalšieho čítania. Stojí však zato začítať sa hoci aj do správy z TASR-u. „Desaťtisíce ľudí protestovali v sobotu v Berlíne a ďalších nemeckých mestách proti reforme autorských práv v Európskej únii. Podobné protesty organizovala iniciatíva Save the Internet (Zachráňme internet) aj vo Francúzsku, Rakúsku, Česku, Holandsku, Dánsku, Švédsku, Poľsku, Fínsku, Portugalsku a na Cypre„.

Neuralgickým bodom pripravovanej legislatívy je článok 13, ktorý „prikazuje webovým platformám zdieľajúcim obsah, akými sú Facebook, Instagram alebo Youtube, aby automaticky skenovali a dozerali na všetok nahraný obsah, či neporušuje autorské právo. Návrh smernice zverejnila Európska komisia 14. septembra 2016. EP ju však 5. júla 2018 smernica neschválil, čím sa predĺžila doba pre jej prerokúvanie.“

Slovenskojazyčná mutácia článku 13 Smernice Európskeho parlamentu a Rady o autorskom práve na digitálnom jednotnom trhu má na portále Európskej komisie toto znenie:

Kontroverzný článok 13.

Zdroj: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/HTML/?uri=CELEX:52016PC0593&from=EN

Výbušnú silu obsahuje pätica slov „používanie účinných technológií rozpoznávania obsahu“. Článok 13 stanovuje, že prevádzkovatelia webových portálov, ktoré umožňujú ich užívateľom umiestňovať tam svoje nahrávky, ponesú priamu zodpovednosť za obsah nahrávok.

Oficiálne to má byť za tým účelom, aby sa zabránilo porušovaniu autorských práv, t.j. nahrávaniu a šíreniu bez uhradenia licenčných autorských poplatkov. Smernica tým núti webové platformy ako napríklad Facebook, Youtube, Instagram, Twitter, ale aj službu www.uloz.to, používanú s obľubou Čechmi a Slovákmi, k zavádzaniu rozpoznávacích algoritmických technológií. Cez takéto filtre bude zrejme musieť pretekať všetok nahrávaný a následne zdielaný dátový obsah.

Tlak dvíha protitlak

Mechanizmy takéhoto kontrolného filtrovania môžu vytvoriť zárodok systému, ktorý sa ľahko môže zvrhnúť v sústavu totálnej cenzúry, pokiaľ to zákonodarcovia dovolia. Bol by to umieráčik slobody prejavu a odrazový mostík pre nastolenie režimu tzv. riadenej demokracie. Autoritárske tendencie bruselského mocenského centra by ale mohol pribrzdiť Európsky parlament v novom zložení po májových voľbách, ak voliči umožnia dôslednú výmenu garnitúr. Práve preto sa Európska komisia s Európskou radou usilujú položiť za pritakávania súčasných krajne povoľných poslancov Európskeho parlamentu základy pre vybudovanie novodobej technokratickej totality.

Cenzúrovaným internetom by Európska únia dobehla „náskok“ Číny pri prestavbe internetu na celosvetovú komunikačnú a informačno-bezpečnostnú sústavu orwellovského Veľkého brata. Do budovania takéhoto globálneho komplexu sa zapája aj Rusko. Tamojší prezident Vladimír Putin podpísal 18. marca zákony proti šíreniu nevierohodných spoločensky významných informácií, čiže fake news (фейковые новости) (http://duma.gov.ru/news/29982/), ako i prejavov neúcty k štátu a jeho orgánom. Dozorný (cenzúrny) úrad Roskomnadzor smie vyžadovať od internetových platforiem pod hrozbou trestu, aby blokovali stránky s takýmto „nevhodným obsahom“ a odstraňovali ich.

Uťahovanie skrutiek vyvoláva po celej takú nevôľu, že si toho všímajú pred májovými voľbami do Európskeho parlamentu niektoré politické strany v boji o získanie voličských hlasov. Mimoriadne sa činianajmä Piráti a ich odnože v Nemecku, Česku a iných členských štátoch EÚ. Počas sobotňajších protestných akcií v európskych mestách nabádali k podpisovaniu petície na portále www.change.org za zastavenie mašinérie cenzúry a záchranu internetu. Vyše 5-miliónový počet signatárov by sa mohol čoskoro zvýšiť na šesť miliónov. A do májových volieb aj na sedem, ba i viac.

Podpisová kampaň na webovej stránke Change.org za zastavenie mašinérie cenzúry

Zdroj: https://www.change.org/p/european-parliament-stop-the-censorship-machinery-save-the-internet?recruiter=858806856&utm_source=share_petition&utm_medium=twitter&utm_campaign=psf_combo_share_abi.pacific_post_sap_share_gmail_abi.gmail_abi&utm_term=psf_combo_share_initial.pacific_post_sap_share_gmail_abi.gmail_abi&recruited_by_id=0aa3914c-c9b7-4dfa-bee3-f49a38311abe

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár