Odpustite dane z príjmu!, odkazuje Šichtařová

· Čas čítania: 6 min.
foto: archív
 „Nevyhlasujte žiadne dotácie, dávky, záruky, bezúročné pôžičky, garantované úvery a ďalšie nespravodlivé sprostosti – odpustite všetkým bez výnimky dane z príjmu!“ Markéta Šichtařová tento svoj apel na politikov zdôvodňuje tým, že odpustiť dane je jediná pomoc, ktorá dáva zmysel a ktorá je skutočne spravodlivá – nie jedným dať a druhým vziať. „Ak budeme rozdávať dary za to, že štát znehybnil ekonomiku, potom tým budú trpieť nevinní, ktorí dokázali vlastnými silami aj také ťažké obdobie ustáť, pretože im budeme musieť vziať.“
Na vládu sa v tejto mimoriadnej situácii valí jedna požiadavka za druhou, komu a v akom objeme by mala pomôcť, a to či už od odborov, Hospodárskej komory ČR alebo ODS, ktorá by dopriala každému daňovníkovi niekoľkotisícovú jednorazovú dávku, zmrazila by pôžičky a vyplácala by kompenzačné príspevky pre SZČO. Vláda už vyhlásila biliónový vládny program na podporu českej ekonomiky v čase koronavírusovej krízy. Na priamu pomoc by malo ísť 100 miliárd (v prepočte 3,678 miliardy eur), na záruky 900 miliárd korún (v prepočte 33,099 miliardy eur). Kam by mala podpora predovšetkým smerovať a kde má najväčšie opodstatnenie?
Pozrite, štát a istá časť obyvateľov tu dokonale prevrátili príčinu a následok. Postavili logiku na hlavu.
Keď niekomu štát v súčasnosti niečo „venuje“, lebo ho označí za „núdzneho“, potom tým likvidujeme spravodlivosť – pretože musíme niekomu inému vziať. Je to volanie po tom, aby sme dávali ľuďom prácu, a súčasne s tým robíme všetko pre to, aby prácu už nebolo odkiaľ brať, pretože ekonomiku likvidujeme.
Ak budeme rozdávať dary za to, že štát znehybnil ekonomiku, potom tým budú trpieť nevinní, ktorí dokázali vlastnými silami aj také ťažké obdobie ustáť, pretože im budeme musieť vziať.Jediná pomoc, ktorá dáva zmysel a ktorá je skutočne spravodlivá, je – nie jedným dať a druhým vziať, ale odpustiť všetkým bez výnimky dane. Dane sú niečo, čo si štát nezaslúžene berie ako výpalné. Teraz má príležitosť sa pochlapiť a dane ľuďom nechať. Tým pomôže všetkým a odčiní to, že sa v minulosti správal ako dráb, ktorý ľudí o dane oberal.Nevyhlasujte žiadne dotácie, dávky, záruky, bezúročné pôžičky, garantované úvery a ďalšie nespravodlivé sprostosti – odpustite všetkým bez výnimky dane z príjmu! A videli by ste, ako sa ekonomika rýchlo vzchopí! Ekonomika je organizmus, ktorý má obrovskú samoopravnú schopnosť. Len ho musíme nechať žiť.

Zatiaľ čo zo všetkých strán znie „štát, daj“, výnimočne sa objaví hlas, že sme v kapitalizme, že podnikanie je riziko a prečo si v tých najlepších možných finančných rokoch, čo spoločnosť prežívala, ľudia aj firmy neurobili nejaký vankúš, že predsa v čase najväčšej konjunktúry nemohli žiť takzvane z ruky do huby. Existujú nejaké všeobecné odporúčania, akú veľkú rezervu na možné „horšie časy“ si treba vytvoriť a až potom si dopriavať statky, ktoré nie sú nevyhnutné?

Obávam sa, že v plnokrvnom kapitalizme už dávno nie sme… Skôr by som to formulovala tak, že hoci ľudia po celom svete v poslednom desaťročí stratili hromadne rozum a podľahli liberálno-ľavicovým ideológiám, ešte stále u nás zostalo pomerne dosť ľudí, ktorí si zachovali zvyšky rozumu, ďalej podnikajú, preberajú ochotne zodpovednosť sami za seba a pomáhajú ďalej udržať ten dojem, že žijeme viac-menej v kapitalizme. U nás ich je oveľa viac ako v západnej či severnej Európe.

Ale pokiaľ ide o vašu otázku: súčasná situácia krásne ukazuje, že tí, ktorí sa spoliehajú na štát a veria, že štát sa o nich kedykoľvek postará, sa mýlia. Stačí, že štát cez noc vyhlási núdzový stav alebo zákaz vychádzania, a zrazu máme problém nakúpiť si, máme problém, že sa ocitneme bez príjmov. Na štát sa spoliehať nedá. Nikdy a za žiadnych okolností. Štát je len zhlukom pár volených politikov a mnohých nikým nevolených úradníkov, jeho motivácia postarať sa o vás bude vždy menšia ako vaša motivácia.

Takže, vždy a za všetkých okolností by sme mali mať zásobu peňazí, prípadne nejakých trvanlivých potravín, prípadne liekov, zhruba na tri mesiace. A to aj v časoch dobrých. Aj v dobrých časoch sa môže čokoľvek zo dňa na deň pokaziť.

Asi viac ako to, že ČNB znížila úrokové sadzby o pol percentuálneho bodu, ma zaujalo, že člen bankovej rady Aleš Michl navrhuje, aby Česká národná banka, ktorá vlani zarobila vďaka investíciám devízových rezerv okolo 60 miliárd korún (v prepočte 2,207 miliardy eur), časť týchto peňazí využila na boj proti koronavírusu. Odporúča buď pre Česko niečo nakúpiť, alebo napríklad polovicu minuloročného zisku mimoriadne odviesť do štátneho rozpočtu. Čo na túto veľmi netradičnú úvahu hovoríte?

To máte tak. ČNB si naemitovala skrze intervencie peniaze. To nie je ďaleko od slova „vytlačila“. Potom sa jej skrze intervencie tieto peniaze zhodnotili a priniesli zisk. Ale pretože peniaze boli „vytlačené“, je svojím spôsobom „vytlačený“ aj tento zisk.

Ekonomika je uzavretý systém. Ako keď sústavu bazénikov naplníte vodou. Jeden bazénik síce naplníte tým, keď z iného bazénika vodu vypustíte, ale viac vody tým do systému nedostanete. Bohatstvo nevytvoríte tým, keď centrálna banka naemituje peniaze alebo použije fiktívny zisk.

Ekonomika nie je v problémoch preto, že nás postihla pandémia, ale preto, že nikto dopredu nemal zásoby. Pretože v ekonomike je obrovské množstvo zombie firiem, ktoré nedokážu prežiť, keď musia na pár dní zatvoriť. Toto je podstata toho zázračného „rastu“, nad ktorým sa v uplynulých rokoch všetci radovali, keď ja som tvrdila, že sme v systémovej kríze a rastieme len na papieri. Keď som hovorila o tom, že budúca kríza bude „iná“ a že ju nemá zmysel odďaľovať, hovorila som o tom, že ekonomika vykazuje fiktívne, nie skutočné bohatstvo, že stojí na hlinených nohách.

Nenechajme sa mýliť tým, že keď vláda alebo centrálna banka nasype do ekonomiky viac peňazí, systému pomôžeme. Prosperitu nemožno vytvoriť tým, že vytlačíme viac peňazí – prosperitu možno vytvoriť len tým, že pracujeme.

Zdroj: parlamentnélisty

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár