Opäť zvíťazil sultán Erdoğan! Údajný puč si možno zorganizoval sám

· Čas čítania: 4 min.

Turecko včera v nočných hodinách zažilo jednu z najčernejších nocí. Vraj demokracia a republikánske hodnoty zvíťazili a Erdoğan môže pokračovať vo svojich diktátorských plánoch.

Päť hodín trvajúci vojenský puč vyprovokovala vraj skupina blízka Fethullahovi Gülenovi, majúca ešte stále dostatočne silný vplyv v armádnych kruhoch. Ten sa však vzápätí na to dištancoval od akejkoľvek zainteresovanosti.

Povstalcom sa nepodarilo dostať pod kontrolu všetky strategické centrá v krajine na viac ako pár hodín. Istanbulské mosty cez Bospor a Atatürkové letisko obsadili armádne tanky a nad mnohými mestami prelietavali stíhačky a vojenské vrtuľníky. Počas celej noci policajné razie zadržali dokopy 1500 vojenských hodnostárov, z toho 5 generálov. Celý puč sa začal fingovaným unesením hlavného generála Hulusi Akara a obsadením jeho hlavného sídla v Ankare.

Nezaobišlo sa to aj bez zastrašenia Erdoğana odpálením bomby v blízkosti jeho megalomanského paláca Ak Saray, pri ktorom zahynulo 5 ľudí. Tesne nad ránom okolo 6. hodiny však celá paráda skončila a povstalci sa vzdali vládnym jednotkám. Na Bosporskom moste bolo namieste zlikvidovaných 16 povstalcov a jednému z nich dokonca odsekli hlavu. Tento odstrašujúci moment zachytený na fotkách bude asi natrvalo mementom celého puču.

Celková bilancia obetí je 90 mŕtvych, čo za jednu noc stačilo na to, aby Erdoğan opäť zmiatol už beztak sfanatizovaný a výborne zmanipulovaný ľud, ktorý mu v posledných dňoch prestával vyjadrovať väčšinovú podporu. Jeho stolička sa triasla v kritickom čase, kedy je už len krok k tomu, aby v parlamente dostal dostatočný počet hlasov za svoj vysnívaný prezidentský systém. Tesne pred pučom na 6 dní zmizol z dohľadu a dovolenkoval vraj (skrýval sa) na juhu Turecka v Marmarise, kde pravdepodobne vedome vyčkával na plánovaný puč. Odtiaľ mal aj nočné vystúpenie, ktorým vyzval ľud do ulíc na živelné potlačenie armádnych povstalcov.

Toto šialenstvo spustilo okamžitú pohotovosť náboženských autorít, ktoré z mešít v pravidelných intervaloch čítali tzv. „sela“ z Koránu. Zvyknú sa čítať pri úmrtiach a na pohreboch. No včera nedávali absolútne žiaden zmysel. Bola to len opäť jedna z účinných hypnóz na veriaci ľud.

Náboženskí fanatici zaplnili ulice a verejne sa modlili, čo len znásobovalo islamsky motivované ovzdušie v krajine, ktoré má byť protipólom toho laického (armádneho) Turecka. To je už od včerajšej noci oficiálne „pokorené“.

Vojaci sa stiahli a Erdoğan čaká, že sa na jeho agendy pretriasané v médiách zabudne. Posledné dni vrelo v povedomí Turkov garantované turecké občianstvo sýrskym utečencom, ktorí už na neho získali legálny nárok (po 5 rokoch trvalého pobytu) a nielen to. Veľkorysé sociálne výhody, mesačné dávky presahujúce minimálnu mzdu, zadarmo pridelené štátne byty, zvýhodnenia pri hľadaní práce, atď. Takisto rezonoval spor o jeho vysokoškolský diplom či očakávané zmeny v politickom vedení opozičnej MHP (Strany národného hnutia), ktoré by mohli oslabiť Erdoğanovú pozíciu, rovnako aj určité pohyby v jeho materskej strane AKP (Strana spravodlivosti a rozvoja). Hovorí sa, že bývalý prezident A. Gül a bývalý (násilne odvolaný) premiér A. Davutoğlu sa vraj snažia o posilnenie ich straníckeho vplyvu na úkor Erdoğana.

Pokrytecká podpora zahraničných médií a štátnikov víťazovi je oveľa väčším nebezpečenstvom, pretože hodnotenie situácie je jednostranné a len málokto si momentálne uvedomuje, že tento puč nebol armádnym pučom ako v minulosti. Armáda totiž nikdy nestrieľala do vlastného ľudu a nebombardovala vlastný parlament!

Toto bola jednoznačne zrada ľudu od vlastnej vlády, ktorá využíva teror na svoje účely. Dnes Turecko neoperuje vojenským potenciálom, ktorý by bol schopný tak rozsiahleho prevratu. Sily stojace za týmto terorom (nie pučom) skôr alebo neskôr odhalia svoju identitu. Je teda predčasné hlbšie analyzovať pomery v tak komplikovanom dianí, ktoré je veľmi silno ovplyvňované hlavne pripravovanými vonkajšími zmenami na Blízkom východe. Musíme si teda počkať na ďalší vývoj.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár