Opatrenia pozabíjali viac ľudí ako vírus sám, tvrdí nemecká analýza

· Čas čítania: 3 min.
zdroj : Baz Ratner, Reuters

Nemeckým ministerstvom vnútra otriasa škandál. Jeho zamestnanec Stephan Kohn, ktorý mal doteraz na starosti odbor krízového riadenia, vypracoval 192 stránkovou analýzu, v ktorej tvrdí, že v Nemecku zomrelo viac ľudí na opatrenia proti koronavírusu než na vírus sám. Situáciu okolo epidémie Sars-CoV-2 opisuje ako „falošný poplach“. Interný dokument z úradu unikol a bol uverejnený v mnohých médiách.

Na situáciu v zdravotníctve Kohn dokladá, že opatrenia prijaté proti šíreniu koronavírusovej epidémie spôsobila väčšie škody než sám vírus. V marci spolkové ministerstvo zdravotníctva rozhodlo o odložení všetkých operácií a chirurgických zákrokov, aby sa vytvorili kapacity pre liečbu nakazených pacientov. To podľa jeho názoru viedlo ku katastrofe.

„V marci a apríli sa 90 percent všetkých potrebných operácií neuskutočnilo a bolo odložené. Odborníci predpokladajú, že v dôsledku toho už zomrelo alebo tento rok ešte zomrie 5000 a až 125 000 pacientov“ píše vo svojej analýze.

Situáciu okolo koronavírusu opisuje ako „falošný poplach“ a svoj postoj zdôvodňuje situáciou počas chrípkovej epidémie. Na prelome roku 2017 a 2018 zomrelo v Nemecku na chrípku počas epidémie okolo 25 tisíc ľudí. Pritom sa žiadne špeciálne opatrenia neprijímali. Nemecko teraz registruje 7634 úmrtí na nový typ koronavírusu.

„Vzhľadom k uvedenému porovnaniu je potrebné pre prísne opatrenia prijaté proti šíreniu koronavírusom získať legitimitu a presvedčivo ich vysvetliť“ tvrdí autor analýzy.

Kohn bol suspendovaný a na ministerstve sa vyšetruje, kadiaľ správa unikla. Minister vnútra Horst Seehofer tvrdí, že ide o „súkromný názor zamestnanca. Ak niekto používal úrad, jeho zázemie a meno na šírenie svojich osobných názorov, bola prekročená hranica,“ povedal Seehofer.

Analýza však zdravotnícku verejnosť rozštiepila. Časť ju tvrdo kritizuje. Zásadne napríklad nesúhlasia s počtami ľudí, ktorí by mohli v dôsledku obmedzenia zdravotníckej starostlivosti zomrieť. Tvrdí, že potrebné operácie, napríklad v súvislosti s ochorením rakovinou sa uskutočňovali.

Martin Schuler, riaditeľ Univerzitné kliniky v Essene, ktorá sa špecializuje na nádorové ochorenia, ale pripomína, že sa dôsledky odložených výkonov môžu prejaviť až v dlhšom časovom horizonte.

„Zhruba po piatich rokoch možno posúdiť, či ľudia, ktorým bolo diagnostikované nádorové ochorenie na začiatku roka 2020, mali horšiu prognózu ako tí, ktorí boli liečení pre identické nádory v rokoch 2018 alebo 2019“ povedal.

Ďalšie lekári priznávajú, že ich znepokojuje výrazný pokles pacientov s kardiovaskulárnymi chorobami a cievnou mozgovou príhodou v ordináciách lekárov a nemocniciach. Z výpočtov Vedeckého ústavu fondu zdravotného poistenia AOK bolo tento rok v apríli o 30 percent menej pacientov ako v vlani v rovnaký čas. Pre odborníkov je to istý náznak, že mnoho ľudí nešlo na pohotovosť zo strachu z koronavírusu.

Kohn získal pre svoje tézy podporu zo strany experta na vírusy Petra Schirmachera, člena nemeckej akadémie vied Leopoldina, ktorý tiež radí kancelárke Angele Merkelovej.

zdroj : novinky.cz

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár