Opatrenia USA v Sýrii sú podľa Lavrova v rozpore s medzinárodným právom

Tagged With: , , , Add Comment

Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov skritizoval konanie USA v Sýrii a označil prítomnosť amerických vojsk na území tohto štátu za nezákonnú – ako aj údajnú krádež ropy na sýrskych ropných náleziskách

„Dúfame, že členovia Ústavného výboru sa budú riadiť túžbou po kompromise, budú konštruktívne spolupracovať a nebudú vystavení vonkajšiemu zasahovaniu. Práca tohto výboru musí byť stavaná bez vnucovania akýchkoľvek umele určovaných termínov, mala by sa zamerať na dosiahnutie spoločného, najširšieho možného konsenzu. Pokiaľ ide o kroky USA v Sýrii, tieto kroky sú, samozrejme, v rozpore s medzinárodným právom,“ uviedol.

 
Článok pokračuje pod reklamou.


„Spojené štáty a členovia koalície vedenej USA sú v Sýrii nelegálne, čo je v rozpore s pozíciou legitímnej vlády OAO. V spoločnom tripartitnom vyhlásení sa potvrdzuje naša úplná podpora suverenite a územnej celistvosti Sýrie. Potvrdzuje sa naša línia vykoreňovania všetkých prejavov terorizmu v tejto krajine. Potvrdzuje sa naše odmietnutie akýchkoľvek separatistických ašpirácií na sýrskom území. Dohody v Soči – o Idlibe pred rokom, tak ako aj dohody od 22. októbra o sýrskej hranici s Tureckou republikou boli schválené vládou v Damasku, osobne prezidentom Bašárom Assadom, rovnako aj Kurdmi,“ podčiarkol Lavrov.

„Vychádzame preto zo skutočnosti, že činnosti, o ktorých sa teraz hovorí, sú zamerané na dosiahnutie mieru, zabezpečenie suverenity a územnej celistvosti Sýrie. Nespomínam si na podobné hodnotenia opatrení, ktoré USA podnikajú na hranici,“ zdôraznil ruský diplomat.

„Skutočnosť, že po správe o stiahnutí všetkých amerických síl zo Sýrie o pár dní neskôr prišlo vyhlásenie o tom, že predsa len tam zostávajú, a dokonca aj tí, ktorí boli odsunutí do Iraku, sa začali pod zámienkou ochrany ropných polí pred ISIL /bývalý skrátený názov zoskupenia „Islamský štát“/ vracať na sýrske územie, je podľa môjho názoru, zámienkou, najmä preto, že už v marci tohto roku vedenie Spojených štátov verejne vyhlásilo, že ISIL bol porazený, ba úplne zničený,“ uviedol.

Podľa ruského ministra nezákonné zdržovanie sa síl USA v Arabskej republike sa značne líši od prítomnosti v Sýrii vojenských jednotiek z Ruska, Iránu a Turecka. „Najmä, vzhľadom na tvrdenia, že táto prítomnosť je nevyhnutná na „ochranu“ ropných polí v Sýrii. Vyzerá to tak, že ich „chránia“ pred samotnou Sýrskou arabskou republikou. V samotných Spojených štátoch sa v odbornej komunite diskutuje o tom, ako posudzovať súčasné dianie“, pokračoval Sergej Lavrov.

„Odborníci vyjadrujú názor, s ktorým absolútne súhlasíme. Citujú rozhodnutia medzinárodných súdov v podobných situáciách. Podstata týchto rozhodnutí je v tom, že akékoľvek využívanie prírodných zdrojov suverénneho štátu bez jeho súhlasu je nezákonné,“ zdôraznil v závere ruský minister zahraničia Sergej Lavrov.

Zdroj: hsp/SITA

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

Veronika Faktorová

Pridaj komentár

  & Časopis