Orbán odmieta migračný pakt: EÚ chce migráciu riadiť, nie zastaviť

Zdroj: Shutterstock

Stredoeurópska V4 kritizovala reformu azylovej politiky Európskej komisie (EK), ktorá môže donútiť štáty prijímať migrantov. Oznámila, že zruší dublinské dohody a nahradí ich „silným a novým mechanizmom solidarity,“ ktorý však otvorí viac ciest migrácii.

Euractiv uvádza, že mechanizmus poskytne členským štátom na výber medzi prijímaním migrantov a zodpovednosťou za vrátenie neúspešných žiadateľov o azyl v rámci „schémy sponzorstva návratu.“ Aj keď sa tvrdí, že prijímanie migrantov by nebolo povinné, web poznamenáva, že podľa princípu tzv. pripravenosti na krízu by boli štáty nútené brať migrantov buď natrvalo alebo podľa procesu repatriácie. Úspešne repatriovaných migrantov zo štátov západnej Európy by sme však od vypuknutia krízy v roku 2015 mohli rátať na prstoch rúk a repatriáciu podľa nového modelu môžu sprevádzať ďalšie ťažkosti, bariéry a sankcie pre „neposlušné“ štáty.

Skeptický postoj voči masovej migrácii zastávali lídri z Maďarska, Poľska a Českej republiky, ktorí návrh odmietli na stretnutí s Ursulou von der Leyen. Slovenský premiér sa takticky nezúčastnil a zastupovaním poveril českého kolegu. V určitom prípade tak môže zvaliť vinu opäť na druhého, ak by sa situácia dramatizovala.

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán uviedol: „Existujú zmeny, ale k zlomu nedošlo. Nikto nemôže vstúpiť do EÚ bez povolenia a len na základe žiadosti o azyl. Do tej chvíle musí zostať mimo územia EÚ.“ Ďalej povedal, že len zmena názvu z kvót/prideľovania nestačí a Maďarsko je proti: „Oni (EK) by chceli migráciu riadiť, nie zastavovať. Maďarská pozícia migrantov zastavuje.“ Andrej Babiš s Orbánom súhlasil a povedal, že pravidlá sú pre Prahu neprijateľné. Poľský prezident Andrzej Duda donucovacie plány Bruselu kritizoval: „Myslím si, že žiadny diktát EÚ by nás k tomu nemal nútiť. Nikdy by sme s tým nemali súhlasiť.“

Vyšehradské štáty nie sú jediné, ktoré bruselský nátlak odmietajú. Rakúsky kancelár Sebastian Kurz označil tento systém za „politiku zlyhania“ a namiesto toho presadzuje posilnenie vonkajších hraníc EÚ a zasielanie pomoci priamo do krajín pôvodu.

Najmenej zrozumiteľné vyjadrenie dal Igor Matovič, z ktorého by sa dal vydedukovať nesúhlas, ale aj čiastočný súhlas. Svorne sa k nejasnému odkazu pridal Boris Kollár, ktorý si dlhodobo stavia kampaň na odmietaní migrácie. Vzhľadom na „povolebnú otočku“ ohľadne amerických stíhačiek by však podobná zrada predošlých postojov neprekvapila. Z prezidentského paláca zatiaľ okrem fráz o prírode neprišla k paktu žiadna reakcia. Strana Progresívne Slovensko razí veľmi pozitívny vzťah k migrácii, preto sa podobný názor dá očakávať aj od súčasnej prezidentky, bývalej podpredsedníčky tejto politickej strany.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

(1) Europe migration: EU plans mandatory pact to ‚rebuild trust‘; BBC News, 24.9.2020

(2) New Pact on Migration and Asylum: Questions and Answers; European Commission, 23.9.2020

(3) EU’s new migration pact to request ‘mandatory solidarity’ from member states; autor: Alexandra Brzozowski; Euractiv, 23.9.2020

(4) Visegrad countries immediately push back on new migration pact; autor: Eszter Zalan; EU Observer, 25.9.2020

(5) Migrants should be returned to their home countries, Czech PM says; Reuters, 24.9.2020

(6) EU asylum-seeker distribution won’t work: Austria’s Kurz; AFP Vienna, 22.9.2020

(7) Slovensko nesúhlasí s novým paktom o migrácii, ponúkne však pomocnú ruku; SME, 24.9.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

 

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár