Orbán: Stredná Európa musí priniesť svoju anti-komunistickú tradíciu na Západ

· Čas čítania: 2 min.
Foto: pestisracok.hu

Maďarský premiér Viktor Orbán je presvedčený, že existuje „volanie“ po tom, aby sa nekompromisná tradícia antikomunizmu dostala medzi tzv. západné hodnoty. Vníma totiž totalitné prvky, ktoré sa na západ od Maďarska objavujú. Výzvu adresoval k 30. výročiu založenia V4 konzervatívnym krajinám strednej Európy, ktoré sú geografickým stredom kontinentu medzi západnou Európou a štátmi bývalého ZSSR.

Tradičná misia štátov V4 (Maďarsko, Slovensko, Poľsko a Česko) by bola podľa Orbána „nezmyselná, pokiaľ by v týchto krajinách pôsobili sovietske jednotky“, povedal pre Magyar Nemzet. Dnešné štáty opisuje ako oslobodené od sovietskeho jarma a na ceste k prosperite. Kriticky však sleduje severnú Ameriku a západoeurópske štáty, ktoré chcú riadiť strednú Európu prostredníctvom EÚ. Západ sa podľa neho uberá novým a škodlivým smerom, ktorý má „predefinovať podstatu Európy“.

„Nepovažujú európsku misiu za odrážanie vonkajších útokov proti kresťanstvu alebo za zachovanie našej vnútornej rozmanitosti. Ich misia je úplná otvorenosť: odstránenie hraníc – alebo nanajvýš ich existencia len ako dočasné a nevyhnutné zlo; rodové role a ľubovoľne meniteľné rodinné modely; a politika, ktorá chápe povinnosť zachovať kultúrne dedičstvo len ako úlohu pre múzeá“, povedal maďarský premiér s tým, že toto pomýlené videnie chce Brusel vnútiť ostatným.

„Nebrániť sa a vzdať sa bude úplná civilizačná transformácia, ako ju v tesnej blízkosti zažívajú národy na Balkáne, južnom a východnom perimetri Európy“, čím odkázal na regióny východnej Trácie a Istanbulu, predtým Konštantínopolu, kde sú posledné zbytky byzantsko-gréckej kultúry a obyvateľov na pokraji vyhynutia.

„Som si istý, že naše národy si plne uvedomujú zodpovednosť, ktorú nesú za budúcnosť Európy: brániť ju pred vonkajšími útokmi a vnútornými imperiálnymi plánmi, ktoré chcú odstrániť suverenitu našich domovín a národov“, povedal Orbán.

V súčasnej slovenskej vláde však odozvu nenájde, lebo tam žiadny vlastenec, ani veľký konzervatívec nie je.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

(1) Orbán Viktor: „Betölteni a hivatásunkat”; autor: Viktor Orbán; Magyar Nemzet, 17.2.2021

(2) The Conquest of Constantinople, Hagia Sofia and Turkey — EU; autor: Constantine Tzanos; The Huffington Post, 25.6.2014

(3) Orbán: Visegrad Group Responsible for Shaping Europe’s Future; MTI, 17.2.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár