Organizácia Globsec zistila, že Slováci vidia nebezpečenstvo skôr v USA než v Rusku, ale pritom chcú aby ich chránilo NATO

Tagged With: , , Add Comment

Súkromná proamerická militaristická mimovládna organizácia Globsec, ktorá každoročne dostáva z ministerstva Lajčákových proamerických vecí obrovské peniaze, predstavila minulý týždeň výsledky svojho „geopolitického výskumu“. Sú zmätené

Organizácia Globsec vykonala prieskum verejnej mienky s cieľom zistiť mieru probruselskosti a proamerickosti nálad ľudí vo vybraných krajinách strednej a východnej Európy. Išlo o štáty Slovensko, Česká republika, Poľsko, Maďarsko, Rakúsko, Rumunsko a Bulharsko, kde vzorke vyše tisíc respondentov v každej zo skúmaných krajín boli kladené otázky zamerané na porovnanie geopolitickej orientácie vybraných krajín.

Tieto informácie strýčko Sam potrebuje, pretože pri jeho zámere militarizovať východnú Európu, vybudovať si tu základne a naťahať sem zbrane, potrebuje mať zmapované aj nálady tu žijúceho obyvateľstva.

V prieskume boli kladené rôzne protichodné otázky, na ktoré potom prišli aj protichodné odpovede. Na otázku, či by respondenti chceli byť súčasťou západu či východu, vo všetkých krajinách sa všetci prihlásili k západu, okrem Bulharska a Slovenska – k západu chce patriť 23 % obyvateľov Slovenska, kým k východu iba 10 %. Otázkou však je, príslušnosť k čomu cíti zvyšných 67 % obyvateľov – na to prieskum nedal odpoveď a je možné sa preto iba domnievať, že mnohí z týchto by sa mohli hlásiť k odpovedi: „my sme doma práve tu v strede, medzi východom a západom, nie sme ani Rusko, ani Amerika, ani Brusel“.

Zvláštna bola aj otázka, či hodnoty mojej krajiny sú v súlade s hodnotami EÚ (62 %), Ruska (35 %) a USA (23 %). Ale čo je tými hodnotami myslené? Ak by sme mali odpovede na túto otázku brať vážne, potom ani nie štvrtina obyvateľov berie krajinu nášho najväčšieho vojenského partnera ako krajinu, ktorá sa riadi rovnakými hodnotami. Inými slovami, má nás chrániť krajina, ktorú považujeme hodnotovo za úplne cudziu.

Viac ako tretina ľudí sa teda nestotožňuje s hodnotami EÚ, v ktorej sme členmi. Podľa odpovedí na iné otázky 71 % obyvateľov podporuje členstvo SR v EÚ, ale až 65 % ľudí si myslí, že EÚ Slovensku diktuje, čo má robiť, bez toho, aby SR mala šancu to zmeniť… čo znie vyslovene schizofrenicky a otázka je, či majú občania naozaj taký guláš v hlave, alebo je problém v otázkach prieskumu, že boli zvolené nešťastne.

Počet ľudí, ktorí sú za zotrvanie SR v NATO mal podľa prieskumu narásť v porovnaní s rokom 2017 z 43 % na 56 %, pričom vo všetkých skúmaných krajinách okrem Bulharska si väčšina ľudí myslí, že NATO je lepší spôsob ochrany ako budovanie vlastnej armády EÚ (na Slovensku 43 % oproti 54 % v prospech NATO).

Podľa inej otázky si okrem Bulharska a SR väčšina ľudí v ostatných krajinách myslí, že Rusko je väčšia hrozba ako USA. Na Slovensku však iba 26 % považuje za hrozbu Rusko, kým USA až 41 %. Tieto výsledky opäť len ťažko možno vnímať inak ako protichodné, ba až zmätočné: väčšina ľudí podľa týchto výsledkov má chcieť NATO, ktoré je pod americkou kontrolou, ale súčasne sa k polovici blíži počet tých, ktorí sa USA obávajú. Toho, koho si želáme ako nášho ochrancu, sa bojíme viac, ako toho, pred kým nás má chrániť?

Globsekárska mládež nám teda priniesla opäť jeden z prieskumov, ktoré nám o nás prezradili všeličo a vlastne nič. Chceme my tú EÚ a NATO alebo nie? Zjavne by to chcelo rozmeniť tie všeobecné, nejasne formulované otázky na drobné, lebo zdá sa, že si každý pod pojmami EÚ a NATO predstavuje niečo iné a výsledkom sú zmätočné protichodné odpovede.

Zdá sa, že si tu za peniaze najmä slovenských daňových poplatníkov pár mládežníkov pekne žije a vykonáva činnosti, ktoré nepotrebuje nikto v tejto krajine, ktoré však vyžaduje šéf spoza mláky, aby mal informácie o tom, čo sa vlastne v jeho vzdialených guberniách deje.

A prečo hovoríme o peniazoch slovenských daňových poplatníkov? Občan by totiž mal vedieť, že ministerstvo lajčákových proamerických vecí a ďalšie ministerstvá aj tento rok dali tejto organizácii na jej bohumilú činnosť údajne spolu až takmer sedemcifernú sumičku. Nuž, to sa to potom robia prieskumy od buka do buka…

autor: Ivan Lehotský

zdroj: HS

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

Hlavné Správy

Pridaj komentár

  & Časopis