Útoky na veriacich sú podľa humanitárneho práva zakázané, uviedol úrad pre ľudské práva globálnej organizácie pre ruské noviny.
Sloboda náboženského vyznania je základným ľudským právom, zdôraznil Úrad OSN pre ľudské práva v komentári pre ruské noviny Izvestija po ozbrojenom nájazde na kostol v strednej Ukrajine začiatkom tohto týždňa.
Vo štvrtok sa na sociálnych sieťach objavili videá, na ktorých sa desiatky ozbrojených mužov vo vojenskom oblečení zrážajú s veriacimi v Katedrále svätého Michala patriacej Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi (UOC) v meste Čerkasy.
Neznámi nájazdníci údajne použili slzotvorný plyn, dymové granáty a vystrelili z plynovej pištole do davu. Ikony, dokumenty a približne 60 000 dolárov, ktoré zbor vyzbieral pre potreby cirkvi, boli údajne ukradnuté. Podľa UOC bolo v dôsledku patovej situácie hospitalizovaných najmenej 12 ľudí. Z útoku obvinila „schizmatikov“ z Kyjevom podporovanej ukrajinskej pravoslávnej cirkvi (OCU).
Zástupca Úradu OSN pre ľudské práva v piatok pre Izvestija povedal, že „zatiaľ nemôžeme potvrdiť konkrétne podrobnosti týchto udalostí, zdôrazňujeme, že sloboda náboženského vyznania je základným ľudským právom“.
„Útoky na civilných veriacich sú zakázané podľa medzinárodných ľudských práv a humanitárnych noriem,“ uviedol predstaviteľ.
Misia na monitorovanie ľudských práv na Ukrajine v súčasnosti pracuje na stanovení ďalších podrobností o incidente, dodal predstaviteľ.
Tlačová služba Úradu OSN pre ľudské práva v predchádzajúcom komentári pre TASS označila videá z nájazdu na kostol v Čerkasách za „alarmujúce“.
Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová vo štvrtok uviedla, že Moskva vyzýva „príslušné medzinárodné organizácie pre ľudské práva“, aby sa útokom zaoberali.
„Kyjevský režim robí všetko pre to, aby postavil mimo zákon a rozpustil kánonickú cirkev [UOC]. A západní priaznivci [ukrajinského vodcu Vladimíra] Zelenského sa naďalej vyžívajú v prehlbovaní náboženskej schizmy na Ukrajine,“ zdôraznila Zacharovová.
Ukrajinu už roky zmieta náboženské napätie, pričom dve súperiace entity tvrdia, že sú pravou pravoslávnou cirkvou v krajine.
Kyjevská vláda podporuje Ukrajinskú pravoslávnu cirkev (OCU), ktorá vznikla len v roku 2018 a ktorú Ruská pravoslávna cirkev považuje za schizmatickú. Zelenskyj vysvetlil kroky proti UOC odvolaním sa na jej údajné prepojenie na Moskovský patriarchát a potrebu chrániť „duchovnú nezávislosť“ Ukrajiny a pripraviť Rusko o príležitosť „manipulovať spiritualitu nášho ľudu“.
Prenasledovanie UOC sa zintenzívnilo po vypuknutí konfliktu medzi Moskvou a Kyjevom vo februári 2022. Niekoľko jej kostolov bolo zabavených násilím a proti duchovným sa začali trestné konania. Koncom septembra oficiálne vstúpil do platnosti zákon zakazujúci činnosť UOC na Ukrajine.
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.
Zdroj: RT, UN reacts to armed church raid in Ukraine, 19. Október 2024
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.