Otázky na premiéra v súvislosti s chaosom pri návrate z cudziny

· Čas čítania: 4 min.

Blogerka Jana Tutková zverejnila na svojom FB túo výzvu premérovi a hlavnému hygienikovi:

„Vážený pán premiér, vážený pán hlavný hygienik,

dva dni pred plánovaným odletom mojej rodiny na Slovensko sa dozvedáme o novom nariadení, že potrebujeme negatívne výsledky testov, aby som sa ako tehotná v 6. mesiaci so 4 malými deťmi (od 2 do 8 rokov) a 12 kuframi nemusela nechať zavrieť do vládnej karantény na nejakom košickom internáte. Vraciame sa až teraz, lebo nám naša letecká spoločnosť zrušila už dva lety za posledný mesiac. Nielenže také testy v USA tak narýchlo, ešte k tomu cez víkend nezoženieme, je tu však ešte jeden problém, ktorý ste nedomysleli.

Ak aj zmeníme let, z Vášho opatrenia však nie je jasné, či výsledky testov alebo deň testovania nemá byť starší viac ako 48 hodín. Jednoducho ani nevieme, na kedy ten let zmeniť, lebo tu a to sme priamo v Atlante, sídle svetoznámeho Centra pre prevenciu a kontrolu chorôb, nám nevedia garantovať, že za dva dni budeme mať výsledky testov. Môže to trvať aj 6 dní. Bude nás to stáť spolu viac ako 1 000 dolárov, čo ušetríme náklady slovenskému rozpočtu. Preplatí nám zdravotná poisťovňa túto sumu, hoci je zjavne taký test zbytočný?

Ten test totiž nič nepovie o tom, či sme niečo po ceste i pred cestou nechytili. Áno, letíme s rizikom, že sa vírusom môžeme nakaziť, hoci posilňujeme imunitu a chránime sa. Keďže sme mladí, vieme, že riziko je pre nás minimálne. Ako niekoľkokrát pre média zopakoval minister Krajčí, prekonaním ochorenia získame imunitu. Nechceme nikoho nakaziť a už všetko máme zorganizované pre domácu karanténu. Dokonca ani nemienime využiť vládny autobus, budeme mať individuálnu dopravu z letiska a preto nikoho ani neohrozujeme, aj keby sme už mali vírus v sebe.

Poraďte však, ako si ľudia s opodstatnenými zdravotnými výnimkami majú naplánovať let? Je len pochopiteľné, že ich ani v štátnej karanténe nechcete, nehovoriac, že tá je práve pre nich ohromným rizikom. Zjavne ich vôbec v SR nechcete, čo je však už dosť závažná diskriminácia. Povedzte to však na rovinu, že týchto ľudí, hoci Vás volili, pracujú a platia dane a odvody v SR, nechcete pustiť na Slovensko! Naozaj nemáme problém ísť do domácej karantény, ktorej porušenie je napokon už sankciované. Načo to ešte a pritom úplne zbytočne komplikovať testami?

Neviem, možno máte prehľad o tom, ako sa robia testy v Rakúsku, ale po prílete Slováci musia opustiť Rakúsko okamžite, tam tie testy si dať urobiť nemôžeme. Podobne je to v Maďarsku a Čechách. Sú však aj iné krajiny, odkiaľ sa naši občania chcú vrátiť do svojich domovov. A nie všetci sme Rómovia, ani turisti. My sme len boli navštíviť rodinu na pár mesiacov, čo sme dlhšie po rokoch plánovali.

Ešte pred pár dňami som telefonovala s hraničnom políciou v BA aj s Úradom verejného zdravia, kde ma ubezpečovali, že nech nestresujem, keď už mám veľké brucho, žiaden doklad nepotrebujem. Zjavne ste nedomysleli už vtedy, ako sa tie výnimky majú dokazovať hraničnej polícii, tak teraz namiesto toho, že od týchto ľudí chcete konkrétny papier s pečiatkou, musíte pridať ešte tento nezmysel s testami?

Nabudúce by ste mohli trochu viac porozmýšľať, čo od občanov požadujete, aby to bolo jasné, lebo ako to doteraz nebolo jasné s vydokladovaním výnimky, nateraz ostáva nejasné zas to, ako si také potvrdenie o negatívnych výsledkoch testov zaobstarať napr. tu v USA a ešte stihnúť tak narýchlo priletieť, aby test či potvrdenie o jeho výsledku bolo akceptovateľné. Nie každý si môžeme dovoliť kupovať letenky zo dňa na deň nielen z Ameriky ale aj inde v Európe.

Tiež by som bola vďačná, ako mnohí na Facebooku, kde svoje opatrenie zverejňuje pán hlavný hygienik, aby ste sa unúvali odpovedať aj na otázky občanov. Viacerí sa pýtajú, či je nevyhnutné aj testovanie malých detí. Podľa opatrenia UZV maloleté deti, ktoré prichádzajú samé do SR, testy nepotrebujú a môžu ísť do domácej karantény. Ako je to potom s tými maloletými deťmi, čo sú podstatne mladšie, ktoré prichádzajú ako blízke osoby výnimiek? Prečo oni odrazu už potrebujú mať testy, ak chcú ísť rovno do domácej karantény? Toto má, prosím Vás, akú logiku?

Vopred Vám ďakujem za Vaše odpovede.“

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár