Otvorený list Iniciatívy slovenských občanov za mier

· Čas čítania: 5 min.
Ilustračný obrázok: Shutterstock

Veľvyslancom USA – Adam Sterling, Spojeného kráľovstva – Mr. Andrew Garth a Francúzskej republiky – J.E.p. Christophe Léonzi.

Vaše excelencie,

Iniciatíva slovenských občanov za mier má tú česť tlmočiť nasledovný odkaz:

Pozorne sledujeme, čo sa dnes vo svete deje a nestačíme sa čudovať.

1. Najprv boli v Británii údajne otrávení dvaja ruskí občania, aby po zlepšení stavu boli  pravdepodobne z nemocnice unesení britskou vládou na neznáme miesto. Ako preukázali švajčiarske laboratóriá v Spiez, ktoré boli požiadané o vyšetrenie vzoriek z miesta činu Organizáciou pre zákaz chemických zbraní (OPCW), ruskí občania boli otrávení nervovovým toxínom BZ zo zdrojov britskej a americkej armády. Smeruje to k záverom, že to bol útok amerických a britských tajných služieb na dvoch nič netušiacich občanov Ruska. Panujú oprávnené obavy o ich životy, preto žiadame, aby boli oslobodení z britských rúk, aby boli ako svedkovia vypočutí príslušnými orgánmi OSN a aby bola zabezpečená ich sloboda a bezpečnosť. OSN by mala rozhodne žiadať vypočuť si osobne Skripaľovcov predtým ako ich tajné služby naveky umlčia.

2. Čudujete sa, prečo sa čudujeme, že koho to tam máte, vo svojich krajinách, za vládnych predstaviteľov?

Určite si pamätáte, že ešte za prezidenta Obamu v roku 2013 bola v Sýrii kríza, kedy bol Bashar Assad obviňovaný z použitia chemických zbraní proti vlastnému civilnému obyvateľstvu. Vtedy sa naplno prejavila činnosť OPCW, ktorá presunula svoje aktivity do Sýrie a bola v roku 2013 ocenená aj za elimináciu sýrskych chemických zbraní Nobelovou cenou za mier. Od roku 2014 OPCW, táto rešpektovaná organizácia, združujúca 190 krajín sveta, ktoré pristúpili k Dohovoru o zákaze vývoja, výroby, hromadenia zásob a použitia chemických zbraní a o ich zničení so sídlom v Haagu, garantuje zlikvidovanie všetkých chemických zbraní režimu prezidenta Assada v Sýrii. Samozrejme vieme, že OPCW sa nedarí zabrániť, aby niektoré štáty, údajne aj Veľká Británia a USA, naďalej vyzbrojovali skupiny islamských teroristov chemickými zbraňami vyrobenými napríklad v chemickej továrni na jedy v Salisbury vo Veľkej Británii. Ale to by nemal byť dôvod, aby západné štáty, ktoré sú potom sami zodpovedné za výrobu a dodávku týchto jedov do Sýrie, obviňovali z chemických útokov na vlastné obyvateľstvo súčasný sýrsky režim. Domnievame sa, že problém útokov chemickými zbraňami v Sýrii skončí v okamihu ako USA, GB a Fr umožnia inšpektorom OPCW, aby uskutočnili prešetrenie útokov v Gúte a na iných miestach a tiež žiadame, aby OPCW uskutočnila kontrolu dodržiavania „Dohovoru“ a zničenie chemických zbraní a ich výrobných kapacít v rozvinutých západných krajinách, ktoré „Dohovor“ pravdepodobne porušujú. Vyzývame veľvyslancov, aby tlmočili vo svojich krajinách naše rozhorčenie nad pokryteckou „chemickou“ politikou ich krajín, ktorú odmietame akceptovať!

3. Pri rannom útoku USA, Británie a Francúzska na Sýriu 14.4.2018 sýrska protivzdušná obrana zlikvidovala 71 zo 103 vypálených rakiet s plochou dráhou letu. Informoval o tom Generálny štáb RF, ktorý tiež povedal, že sýrske letiská, na ktoré USA so spojencami zaútočili, neboli poškodené. Taktiež nedošlo k žiadnym obetiam na životoch, ale len k materiálnym škodám. Treba upresniť, že sýrska PVO je cca 30 rokov stará, no napriek tomu dokázala Sýria väčšiu časť amerických a západných rakiet zostreliť. Musíme pogratulovať Sýrii k takémuto výbornému výsledku.

4. A poďme teraz k hľadaniu zodpovednosti:

Theresa May urobila rozhodnutie na základe tweetu Donalda Trumpa. Nepotrebuje na to mandát OSN a rozhodnutie britského parlamentu? Francúzsky prezident nemá pravo začať vojnu bez mandátu OSN a bez súhlasu francúzskeho parlamentu podľa článku č.35 francúzskej ústavy! Po individuálnom nezákonnom rozhodnutí Emmanuela Macrona vojensky zasiahnuť v Sýrii je namieste, aby francúzsky parlament zahájil „impeachment“ prezidenta republiky podľa článku 68 francúzskej ústavy. Vyjadrujeme podporu francúzskemu parlamentu, aby uskutočnil všetky relevantné kroky, ktoré vyžaduje súčasná krízová situácia.

Podporujeme úsilie Donalda Trumpa, aby vojská USA opustili Sýriu a tým sa táto vojna skončila.

Vaše excelencie, aký to máte systém vlád vo svojej krajine? Tomuto hovoríte demokracia? Veď rozhodujú u vás jednotlivci ovládaní oligarchami, ktorí nerešpektujú ani platné medzinárodné pravidlá, ani nepotrebujú na vojenské napadnutie iného štátu rozhodnutie vlastného parlamentu o vypovedaní vojny! O tom, že sa tu už vôbec nejedná o rešpektovanie ľudských práv rovnako pre všetkých ľudí, nemusíme vôbec hovoriť. Toto nemá nič spoločné s demokraciou!

Prosíme Vás, aby ste tlmočili podporu občianskym protestom proti útokom v Sýrii, proti vojnám a za mier, ktoré organizujú odvážni občania aj vo Vašich krajinách. Zvlášť oceňujeme rozhodný postoj veteránov, ktorí na vlastnej koži zažili hrôzy všetkých Vašich agresívnych vojen ale mali to šťastie, že neskončili na Vašich tzv. vlasteneckých cintorínoch.

Odmietame mozgy vymývajúcu činnosť tzv. mainstreamových médií a budeme vytrvalo pracovať, aby naše úsilie bolo aj proti ich vôli úspešné!

Nikto si nikdy nesmie myslieť, že je viac ako ten druhý. Mať rád ľudí, milovať ľudí, to je jednoduchý recept na šťastie a to musí chcieť dosiahnuť každý.

Svetová verejnosť sa zjednocuje proti vojnám, za MIER, ktorý je esenciálnou podmienkou pre spoluprácu všetkých krajín svetového spoločenstva. Aj my podporujeme úsilie o pozitívny svet s agendou zameranou na budúcnosť, aby sme pracovali na zabezpečení stabilného rozvoja, prosperity a rozkvetu celého ľudstva! PROTI VOJNÁM ZA MIER!

Iniciatíva slovenských občanov za mier pri tejto príležitosti vyjadruje veľvyslanectvám svoj hlboký rešpekt.

Bratislava Mesto Mieru, 18.4.2018
Občania Slovenska, signatári listu a účastníci pochodu
Podpisy:
Peter Marček, poslanec NR SR, [email protected]
Ing. Iveta Michalíková,
[email protected]
Dáša Tonková, [email protected]
PhDr., Mgr. Rastislav Blaško, [email protected]
MUDr. Peter Lipták, [email protected]

Kópia na vedomie:
1. Prezident SR; 2. NR SR; 3. Vláda SR; 4. MZV SR; 5. slovenské a zahraničné médiá

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

One Response

  • V zasade vyjadrujem podporu tomuto listu. Musim vsak konstatovat, ze u nas mame uplne rovnaky system vlady – rozhoduju jednotlivci bez vplyvu vlastnych obcanov, zato pod vplyvom oligarchie. Systemy krajin, v ktorych sa volbami presunie VSETKA moc obcanov na volenych zastupcov nie su ani v najmensom demokraticke! Slobodne volby nie su dokazom demokracie – existovali aj za socialistickeho Ceskoslovenska!

Pridaj komentár