Otvorený list pánom Ing. Ivanovi Miklošovi a Ing. Richardovi Sulíkovi

· Čas čítania: 4 min.
Ilustračný obrázok: Shutterstock
Reakcia na rozhovor pána Ing.Mikloša v SME. Potrebujete iné, ako neustále „drgať“ s vozom ekonomiky. Páni, prečítajte si, prosím, tento list:

Vážený pán podpredseda vlády a minister hospodárstva,

dovoľujem si obrátiť sa na Vás v spojitosti s tvorbou hospodárskej politiky. Musí byť založená na ekonomickej vede, na jej nástrojoch a to input/output analýze, ekonometriii a aspoň lineárneho programovania. Predovšetkým treba využiť I/O tabuľku, keďže ju zostavujeme, ako aj iné krajiny EÚ, podľa metodiky Eurostatu. Prvý kvadrant našej obsahuje 59 odvetví, teda je pomerne veľká. Má aj kvadrant II a kvadrant III, kde sú ďalšie ekonomické veličiny. Jej podstatu Vám  ukážem na tejto fiktívnej ekonomike:

Inputy/outputypoľnohosp.priemyselslužbyFin. spotrebaoutput
poľnohospodárstvo801600160400
priemysel404020300400
služby0401050100
práca601008010250

 

Vidíme, že poľnohospodárstvo dodalo výrobu sebe (80 jednotiek), priemyslu (160 jednotiek) a službám nedodalo (hodnota je nula). Do finálne spotreby dodalo 160 jednotiek a jeho output spolu bol 400 jednotiek. Analogicky ostatné odvetvia. Teda môžeme napísať, že output poľnohospodárstva = f(80,40,0,60). Nepoznáme funkciu f. Leontiev, nositeľ Nobelovej ceny ju  navrhol , a to pomocou  technických koeficientov. Získame ich tak, že hodnoty každého stĺpca vydelíme hodnotou outputu príslušného odvetvia. Vidíme ich tu:

Inputy/outputyPoľnohosp.priemyselslužbyFin. spotrebaoutput
poľnohospodárstvo0.20.40160400
priemysel0,10.10,2300400
služby00.10.150100
práca0,150,250,810250

 

Nevydelil som finálnu spotrebu a output. Prvé tri riadky a prvé tri stĺpce voláme matica A. Koeficienty majú veľký význam. Konkrétne, poľnohospodárstvo potrebuje na 1 euro outputu 0,2 eura zo svoje produkcie, 0,1 z produkcie priemyslu a 0 eur z odvetvia služby. Ak by vláda plánovala inú skladbu finálnej spotreby, napr 162, 296 a 52 jednotiek (nie iba bezvýznamné HDP), Leontiev odvodil na výpočet tento matematický vzťah: X = (I – A)-1Y, kde Y je finálny dopyt, ktorý žiada output ekonomiky X, teda vektor veľkostí ponuky podľa odvetví. Prvý stĺpec matice (I – A)-1 indikuje hodnotu outputu každého odvetvia ekonomiky na výrobu jednej jednotky poľnohospodárskej produkcie určenej na finálnu produkciu. A práve tieto výsledky, pán podpredseda, sú nevyhnutnou informáciou pre tvorbu hospodárskej politiky vlády. Opäť nám pomôže matematika, iba úvaha rozumu nám nepostačí, tá musí byť podporená,  zásobená informáciami.
Totiž v druhej tabuľke v poslednom riadku vidíme, že potreba práce na 1 euro outputu poľnohospodárstva  je 0,15 eura, na euro outputu  priemyslu potrebujeme 0,25 eura a na output služieb potrebujeme práce v hodnote 0,8 eura. Ak si prvky inverznej matice označíme ako cij, môžeme získať veľmi významné ekonomické informácie o ekonomike. Označme si priame požiadavky práce ako vektor l = ( l1, l2, l3) a ak zložky tohto vektora vynásobíme zložkami prvého stĺpca inverznej matice, teda l1c11 + l2c21 + l3c31, potom  hodnota tohto výrazu predstavuje celkovú potrebu práce na jednotku finálneho dopytu odvetvia 1, teda poľnohospodárstva. Analogický výpočet môžeme urobiť za odvetvie 2  aj za odvetvie 3. Avšak každé odvetvie používa nielen prácu, ale aj kapitál a aj pôdu. A tak za ekonomiku máme vektory k = (k1,k2,k3) aj vektor pre pôdu u = (u1, u2, u3). Získali sme maticu koeficientov týchto troch zdrojov ekonomiky – práce, kapitálu a pôdy. Označme ju ako S. Vynásobením tejto matice a inverznej matice získame veľkú množinu informácií, teda získame S(I –A)-1 = F o danej ekonomike. Veľmi dobrý „ekonomický mikroskop“, ktorý nám dovoľuje získať odpovede na principiálne otázky o fungovaní ekonomiky, o jej možnom optimálnom fungovaní. Matica je základom ekonomickej analýzy aj prognózy, napr. aj o tom, čo sa stane, ak v dôsledku koronavírusu sme nemohli zamestnať v poľnohospodárstve všetkých  60 pracovníkov, či ak sme v službách nemohli zamestnať všetkých 80 pracovníkov. Naša vláda a NBS hovorili o akomsi poklese HDP najskôr o tri a potom o jeho desaťpercentnom poklese, oni hovorili prepade. Ale to je ozaj iba čísi výmysel.
Matematické riešenie nám môže dať iba tento model, ktorý som opísal. To nám dovoľuje ekonomická veda, jej nástroje. Iba ich, pán podpredseda, niekto musí ovládať. Vedecké metódy ekonómie sú jadrom rozhodovania o fungovaní ekonomiky o jej usmerňovaní, aj v časoch nepriaznivých ekonomických podmienok.

O uvedenej metóde riadenia a usmerňovanie fungovania ekonomiky píšem v mojich skriptách a aj v mojom diele Aj ekonómia je veda. Budem rád, ak si ju kúpite. Majú ju v Panta Rhei.

Ak požadujeme, aby adept na šoféra skladal skúšky z vyhlášky a aj techniky ovládania vozidla, musíme žiadať, aby predseda vlády, minister financií a minister hospodárstva skladali pred komisiou skúšky z makroekonómie a ekonometrických metód.

 

S pozdravom

Prof. Ing. Mgr. J. Husár, CSc.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár