Otvorený list Subkomisii pre bioetiku Teologickej komisie Konferencie biskupov Slovenska

· Čas čítania: 4 min.

Občianske združenie Lekár pre pacienta z Novej Dubnice adresovalo Otvorený list Subkomisii pre bioetiku Teologickej komisie KBS, Mons. Petrovi Rusnákovi, ktorý prinášame v plnom znení.

Otvorený list Subkomisii pre bioetiku Teologickej komisie Konferencie biskupov Slovenska

08.12.2020  Stanovisko Konferencie biskupov Slovenska k očkovaniu proti COVID-19[1]

18.12.2020  O. z. Lekárnici za život: Stanovisko k problematike očkovania proti ochoreniu COVID-19[2]

05.01.2021  Vyjadrenie subkomisie KBS pre bioetiku k stanovisku o.z. Lekárnici za život[3]

Na základe vyššie uvedených mediálnych informácií, občianske združenie Lekár pre pacienta, reaguje na zverejnené vyjadrenie Subkomisie pre bioetiku Teologickej komisie Konferencie biskupov Slovenska (ďalej len „Subkomisia“) k stanovisku o.z. Lekárnici za život z 05.01.2021  nasledovne:

 1. Subkomisia má právo na základe pápežských encyklík záväzne sa vyjadrovať iba k teologickým a morálnym otázkam, nie k odborným neteologickým veciam.
 2. Ako môže Subkomisia doporučovať veriacim očkovanie, keď sama firma, ktorá vyrába očkovacie látky, odmieta za použitie týchto látok niesť právnu zodpovednosť, vrátane odškodného. Odškodnenie za nežiadúce účinky prebral na seba štát. Otázka, kto zodpovedá a odškodní trvalé následky poškodenia zdravia po očkovaní, nebola doteraz zodpovedaná. Toto je veľmi podstatná námietka, pretože už sú v médiách popisované prípady úmrtia po podaní vakcín proti COVID-19.
 3. V príbalových letákoch je uvádzané, že tieto očkovacie látky môžu len ochraňovať pred vznikom ochorenia COVID-19. Výrobca vakcíny nikde netvrdí, že očkovacia látka poskytuje spoľahlivú ochranu pred COVID-19 ochorením. Odkiaľ berie Subkomisia takúto istotu, keď ani sám výrobca nevie garantovať, že vakcína bude prínosom pre ľudské zdravie?
 4. V žiadnej spoľahlivej štúdii alebo karentovanej odbornej publikácii neboli zverejnené dlhodobé účinky vakcinácie na ľudské zdravie. Vakcíny sú len podmienečne pripustené na urgentné použitie. Záverečná správa má byť firmami predložená do roku 2023. Na základe akých odborných podkladov Subkomisia tvrdí, že pri tomto očkovaní budú prevažovať pozitívne účinky na ľudské zdravie nad negatívnymi?
 5. Subkomisia nesmie zneužívať Magistérium Cirkvi na posudzovanie odborných vedeckých neteologických záležitostí. Magistérium Cirkvi sa nevenuje odbornej vedeckej práci v medicíne. Magistérium Cirkvi je možné používať len v teologických a morálnych otázkach. K teologickým otázkam zase nie sú oprávnení vyjadrovať sa odborníci z medicíny.
 6. Podľa nášho názoru Subkomisia sa nemôže záväzne vyjadrovať ani proti očkovaniu, a ani za očkovanie.
 7. Stanovisko pápeža Františka k očkovaniu proti COVID-19 bolo publikované ako vyjadrenie súkromnej osoby, nie ako oficiálne stanovisko pápežského úradu.
 8. K tejto otázke nemáme žiadne súkromné ani oficiálne vyjadrenie pápeža Benedikta XVI.
 9. Veriaci jednoznačne podporujú svojich biskupov a chcú, aby boli kostoly a svätostánky, čo najskôr otvorené pre slúženie bohoslužieb. Do obchodov a do práce sa môže chodiť. Slušní a pokojní veriaci, ktorí sa správajú zodpovedne, sa nemôžu zúčastniť svätej omše. Pritom neexistuje ani jeden hodnoverný potvrdený prípad prenosu COVID-19 ochorenia medzi veriacimi v kostole. Ešte nikdy v dejinách Cirkvi sa neudialo, aby sa spoločenstvo veriacich nemohlo spolu (aspoň v malej skupine) modliť v Božom chráme. Výnimkou boli koncentračné tábory a totalitárne komunistické režimy, čo sa vždy pokladalo za akty prenasledovania veriacich. Pritom ako Subkomisia viete, že narušenie týchto atribútov vedie k zhoršeniu psychického stavu obyvateľstva. V dlhodobom horizonte to vedie k rozvratu Cirkvi. Ani najdokonalejšie virtuálne prenosy liturgie nemôžu nahradiť osobné stretnutia veriacich.
 10. Pochybnosti veriacich odborníkov, aj bežných ľudí na celom svete, sú v prípade testovania a očkovania proti COVID-19 plne opodstatnené. Mnoho otázok, hlavne k očkovaniu, doteraz nebolo verejnosti zodpovedaných. Nahrádzať odpoveď na tieto opodstatnené odborné otázky odvolávaním sa na Magistérium Cirkvi je „neprípustné“. Veriaci majú plné právo na to, aby im bolo odborníkmi na tieto otázky odpovedané. Pokiaľ tomu tak nie je, môže si každá veriaca osoba v plnom rozsahu voči tomuto testovaniu a očkovaniu uplatňovať výhradu (slobodu) vo svedomí, podľa najdôležitejšieho slovenského vnútroštátneho právneho predpisu zakotvujúcom základné ľudské práva, ktorým je Ústava Slovenskej republiky[4]. Podľa ustanovenia čl. 24 Ústavy Slovenskej republiky sa zaručuje sloboda myslenia, svedomia a náboženského vyznania a viery.
 11. Vždy je na slobodnom rozhodnutí každej ľudskej bytosti, ako sa rozhodne. Nikto nesmie ľudskej bytosti brániť v slobodnom rozhodovaní.
 12. Dúfame, že naše stanovisko je jasne formulované a týka sa predovšetkým obhajoby slobodného rozhodovania sa vo veci testovania a očkovania. Zároveň chceme prehlásiť ako občianske združenie „Lekár pre pacienta“, že sme za ochranu ľudského života od chvíle počatia až do prirodzenej smrti rovnako ako sa k tomu hlási občianske združenie „Lekárnici za život“. Ctená Subkomisia musí veľmi starostlivo zvažovať, koho zaradí medzi tých, ktorí ohrozujú životy a zdravie obyvateľstva.
 13. To, čo reálne ohrozuje životy a zdravie obyvateľstva, je absolútne katastrofálny manažment odberových miest na COVID-19 zo strany prevádzkovateľov. Na týchto miestach dochádza vinou nedodržiavania hygienicko-epidemiologického režimu k nekontrolovanému prenosu infekcie. S ľútosťou musíme konštatovať, že doteraz nie je dostupná spoľahlivá, účinná a morálne prijateľná očkovacia látka, ktorá by bez poškodenia zdravia poskytovala účinnú ochranu pred ochorením a bránila prenosu infekcie. Modlíme sa za to, aby sme na základe poznania pravdy, dokázali vyriešiť terajšie morálne, zdravotné a spoločenské výzvy.

Tento otvorený list nie je konečným posledným slovom. Je len súčasťou širokej celospoločenskej diskusie na aktuálne pálčivé otázky.

V Bratislave, dňa 14.1.2021.

Autori:
MUDr. Miroslav Šnapko, predseda o.z. Lekár pre pacienta
MUDr. Igor Hurta, v.r.
Ing. Miroslav Sagan, v.r.

Na vedomie:
Generálny sekretariát KBS
Mons. Stanislav Zvolenský, predseda
bratislavský arcibiskup metropolita

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár