Ovplyvní očkovanie proti COVID-19 plnenie zo životného poistenia?

Na sociálnych sieťach sa objavili príspevky kanadských a francúzskych občanov so znepokojivými informáciami, že poisťovne upravili svoju politiku životného poistenia tak, že negatívne ovplyvní tých, ktorí sú očkovaní proti COVIDu-19.

Žena z Kanady zverejnila 26.2.2021 príspevok na Fabebooku, v ktorom píše, že poisťovňa Manulife nevyplatí plnenie zo životného poistenia po osobe, ktorá by zomrela na následky komplikácií spôsobených vakcínou COVID-19. Žena uviedla, že poisťovňa argumentovala tým, že ide o “experimentálnu“ vakcínu.

Príspevok vyvolal vlnu znepokojenia, na ktorú okamžite reagovali médiá aj poisťovne. Dňa 12. marca rovnaká používateľka zverejnila príspevok, tentokrát so snímkami obrazovky, ktoré ukazujú výmenu e-mailov a listov medzi ňou a zamestnancom Manulife. V jednom liste na papieri s hlavičkou Manulife z 10. marca sa uvádza: „V odpovedi na časté otázky o COVID-19 na webe Manulife.ca uvádzame, že očkovanie proti COVIDu-19 nijako negatívne neovplyvní súčasné poistné zmluvy alebo poistné krytie.“

Poisťovňa sa listom žene ospravedlnila za „nesprávnu komunikáciu“ počas pôvodného telefonického hovoru. “Počas hovoru ste sa pýtali, čo by sa stalo s vašim životným poistením, ak by ste dostali vakcínu COVID a agent nesprávne uviedol tvrdenie, že nebude krytá. Informácia, ktorú ste dostali, nebola presná. Očkovanie nebude mať vplyv na vaše pokrytie alebo odmietnutie žiadosti. Ospravedlňujeme sa za zmätok,” dodala poisťovňa.

Poisťovňa Manulife objasňuje, že schválené vakcíny nie sú experimentálne a nemajú žiadny vplyv na budúce krytie.

Facebook vo februári 2021 tvrdil, že vakcíny COVID-19 sú experimentálne a podľa oficiálnych záznamov z klinických skúšok sú roky 2022 a 2023 uvedené ako “Odhadované termíny dokončenia štúdie“ vakcíny COVID-19. V neskorších komentároch vyvracia vlastné tvrdenia ako nesprávne interpretované.

Na stránke žurnálu poisťovacích spoločností z októbra 2020 možno nájsť nasledovnú informáciu: „Pokiaľ sa na ľuďoch testuje viac ako 40 experimentálnych vakcín COVID-19, poisťovacie spoločnosti s desaťročnými skúsenosťami s hodnotením rizík nevidia dôvod, prečo by sa mali znepokojovať.“ Vedúci pracovníci poisťovne Allianz a makléri Gallagher a Marsh, jedni z popredných hráčov v poistení agentúre Reuters povedali, že v súčasnej pandémii sa poistné zatiaľ zvýšilo len nepatrne. „ Aj v tomto roku sme zatiaľ zaznamenali v priemere iba mierne zvýšenie cien poistenia osôb, avšak s vyššími cenovými skokmi pre obzvlášť exponované riziká v súvislosti s COVID-19,“ uviedol Mark Piazzi, zodpovedný za pravidlá poistenia v spoločnosti Allianz. Vyjadrili sa aj k pozastaveniu skúšok III fázy experimentálnej vakcíny COVID-19 od AstraZenecy. Poisťovatelia uviedli, že takéto oneskorenia neboli neočakávané a mohli by odrážať mimoriadnu opatrnosť vývojárov vakcín, pretože v stávke je bezpečnosť pacientov.

S prvými vakcínami sa začalo očkovať ešte v decembri 2020. Ak teda poisťovne hovorili ešte v októbri 2020 o experimentálnych vakcínach, prestali byť v decembri experimentálnymi?

Spoločnosti poskytujúce životné poistenie prišli s novými formulármi. Mnohé poisťovne priznávajú, že do nových dotazníkov zdravotného poistenia zahrnuli otázky týkajúce sa COVID-19. Obhajujú sa, že aj keď boli vakcíny, ktoré sú v súčasnosti k dispozícii pred schválením na masové použitie dôsledne testované, v tomto prípade stále ide o nové lieky. Výrobcovia na celom svete súperili o najrýchlejší čas v histórii vývoja vakcíny, ktorá sa bežne pohybuje okolo štyroch rokov.

Ako to vlastne je? Nemajú vakcíny zachraňovať životy tým, že zabraňujú úmrtiam na koronavírusové infekcie COVID-19? Nebol by to dobrý zisk pre životné poisťovne?

Ing. Iveta Michalíková je bývalá kariérna diplomatka

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

1/ irishtimes.com/news/consumer/insurers-now-asking-customers-about-covid-19-history-for-life-policies, 16.7.2020

2/ Fact Check – kanadská spoločnosť nemení politiky životného poistenia tak, aby negatívne ovplyvňovali tých, ktorí sú očkovaní proti COVID-19, Reuters, 19.3.2021

3/ finance.yahoo.com/news/insurance-companies-punish-getting-covid, 23.3.2021

4/ finance.yahoo.com/news/insurance-companies-punish-getting-covid, 20.3.2021

5/ Insurers Remain Unfazed by Risks of Clinical Trials for COVID-19 Vaccine, insurancejournal.com, 12.10.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]. UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply