P. Pellegrini: Slovenská spoločnosť je extrémne rozdelená

Pozvanie politických strán za okrúhly stôl naďalej platí. Mohlo by sa však počkať na vývoj zdravotného stavu premiéra SR Roberta Fica (Smer-SD). V nedeľnej diskusnej relácii O 5 minút 12 na RTVS to povedal prezident SR Peter Pellegrini. Poukázal na to, že slovenská spoločnosť je extrémne rozdelená. Upokojovanie spoločnosti však nie je podľa neho len úlohou politikov a prezidenta, ale aj ďalších častí spoločnosti. „Ak nedôjde k upokojeniu situácie a pomyselnému začatiu búrania múrov medzi dvoma pólmi spoločnosti, tak máme vážny problém,“ podotkol.

Avizoval, že do Prezidentského paláca plánuje pozvať aj predstaviteľov najvýznamnejších médií na Slovensku. „Chcem s nimi hovoriť o tom, aký bude ich prínos, aby sa situácia zlepšila,“ ozrejmil. Hovoriť podľa neho treba aj s influencermi.

Chcem byť aktívnym prezidentom, ktorý nebude len reagovať, ale proaktívne prinášať témy. Ako svoju výhodu pri zastávaní tohto úradu vidí fakt, že je jediným slovenským politikom, ktorý zastával všetky tri najvyššie ústavné funkcie. „Viem, ako fungujú štátne orgány. Aj problémy, ktoré nepatria do prezidentského paláca, budem vedieť vyriešiť svojou skúsenosťou, lebo viem, na koho sa obrátiť,“ uviedol.

Petra Pellegriniho volilo v druhom kole prezidentských volieb viac ako 1,4 milióna ľudí. „Je to druhý najsilnejší mandát prezidenta krajiny, ale musím byť prezidentom aj tých, ktorí volili môjho protikandidáta aj tých, ktorí voliť nešli,“ vyhlásil. „Bol by som rád, keby aj tí, ktorí ma nevolili, mohli povedať, že som úrad zastával so cťou a že sa za mňa nemuseli hanbiť,“ dodal. „Mali by sme sa učiť ctiť si úrad prezidenta bez ohľadu na to, kto ho zastáva,“ zdôraznil.

Prezident vyhlásil, že ho mrzelo, že počas inaugurácie kvôli prísnym bezpečnostným opatreniam nemohol mať osobnejší kontakt s ľuďmi. „Celý život som v davoch. Až ma bolelo pri srdci, keď som vyšiel z Reduty ako prezident a nemohol som pristúpiť k ľuďom, ktorí na mňa mávali,“ vyhlásil. Priznal však, že s ľuďmi sa nakoniec pozdravil po kladení vencov v Ivanke pri Dunaji a v Devíne. „Inauguračný deň by som nemohol prežiť naplno, ak by som bol oddelený od ľudí. Ak chcem byť prezidentom ľudí, tak musím medzi nimi žiť a byť s nimi v tesnom kontakte,“ vysvetlil.

Čo sa týka bezpečnostných opatrení, tak prezident zatiaľ zostáva bývať tam, kde pred nástupom do funkcie. Dom zabezpečili tak, aby ho polícia mohla účinne chrániť. Vyhlásil však, že v prípade potreby sa podriadi štátnemu príkazu presťahovať sa.

O 5 minút 12: záznam zo 16.6.2024.

 

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:

(1) Pozvanie politických strán za okrúhly stôl ďalej platí, rokovať chcem aj so zástupcami médií, vyhlásil prezident Pellegrini, RTVS, 16.6.2024

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár