Padlý anjel Kiska čara zbavený

· Čas čítania: 2 min.
Ilustračný obrázok: Archív Zem&Vek.

Ľudia, ktorí disponujú čo len elementárnou mierou súdnosti, už veľmi skoro po zvolení Andreja Kisku do funkcie prezidenta pochopili, že je to len čistý marketingový produkt bez obsahu a vízie, pôsobiaci len ako nepodarený hovorca svojich poradcov.

Skutočnosť, že Kiska je politikom brežnevovského typu, ktorý bez papiera nedá ani hlásku, by možno až tak neprekážala, ak by sa naňho nezačali sypať kostlivci zo skrine alebo množstvo káuz z jeho temnej podnikateľskej minulosti. Podarilo sa zatajiť Kiskovu vehementnú snahu stať sa členom komunistickej strany, ale zásadný zlom v jeho vnímaní nastal, keď vyšlo na povrch jeho podivné podnikanie s pozemkami, známe ako kauza Veľký Slavkov, predovšetkým však veľmi agresívna a pochybná optimalizácia daní, keď si „na hulváta“ a takmer baštrnákovsky dal náklady na prezidentskú, resp. imidžovú kampaň do nákladov spoločnosti, ktorá, logicky, prezidentskú kampaň nemala v popise svojho podnikania. Ako človek s nulovou skúsenosťou z verejného pôsobenia si vôbec neuvedomil, že takéto hrubozrnné okrádanie štátu mu pri kandidatúre na najprestížnejší politický post nemôže prejsť. Možno by mu prešlo, ak by prezidentskú kampaň prehral, ale keď sa stal prvým občanom, dostal sa pod absolútny drobnohľad. A keďže začal bojovať s exekutívou, bolo odhalenie a stíhanie jeho ekonomických deliktov len otázkou času.

To, čo predviedol Kiska, bolo trápne, nemorálne a nízke. A rovnako nemorálne, trápne a nízke je to, čo robia viacerí komentátori, napríklad Peter Schutz alebo Peter Tkačenko. Schutz, ak by aj niekedy disponoval čo len mikroskopickou dávkou vierohodnosti, musel by ju stratiť po výroku, že každý, kto považuje Kiskove triviálne daňové kauzy za závažné, je užitočný idiot SMERu. Podobne Tkačenko komentoval zlyhania pána prezidenta v zmysle hesla „pozri, kto to hovorí“, teda že s kritikou daňového podvodníka, toho času v prezidentskom úrade, prišiel obyvateľ Baštrnákovho bytu. To by možno ako argument sedelo, ak by sa do Kisku navážal Baštrnák. Ale je niečo iné byť daňovým podvodníkom a bývať u daňového podvodníka, aj keď, samozrejme, Fico by vo vlastnom záujme mal svoj súčasný status čím skôr zmeniť.

Autor: Roman Michelko

Mesačník ZEM&VEK si môžete predplatiť na: http://bit.ly/kupit-online-zemavek-april-2019

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár