Palestínskemu novinárovi zakázali vystúpiť v Nemecku

· Čas čítania: 1 min.
Ilustračný obrázok: Archív

Palestínsko-kanadskému novinárovi Khaledovi Barakatovi nemecké úrady zabránili, aby hovoril o Palestíne na podujatí solidarity s Palestínou, ktoré sa konalo 22. júna v Berlíne.

Barakat bol požiadaný, aby sa zúčastnil na podujatí, kde mal hovoriť o oslobodení Palestíny, o dôsledkoch tohto oslobodenia pre arabský svet, o mierovom pláne Donalda Trumpa na Blízkom východe. Nemecké orgány tvrdili, že jeho prejavy by mohli ohroziť vzťahy medzi touto krajinou a Izraelom.

„Akonáhle sme opustili stanicu metra, najbližšiu k miestu konania, moja žena a ja sme si všimli prítomnosť policajných ťažkoodencov v tejto oblasti, vrátane viacerých vozidiel plných polície,“ povedal Barakat v rozhovore pre Electronic Intifada.

Potom bol oslovený skupinou policajtov, ktorí mu povedali, že nemôže hovoriť na podujatí, následne ho i s manželkou odviedli na policajnú stanicu. Tam mu predložili dokument vydaný Úradom pre registráciu cudzincov v Berlíne, ktorý mu zakazuje akúkoľvek politickú činnosť vrátane účasti na konkrétnych podujatiach a prítomnosti na zhromaždeniach a stretnutiach, až kým neopustí krajinu.

Ak by novinár tieto podmienky nerešpektoval, mohol by čeliť až jednému roku väzenia, uvádzalo sa v dokumente.

Úrady odôvodnili tieto drastické opatrenia tým, že myšlienky a politický aktivizmus palestínskeho novinára „predstavujú hrozbu pre verejnú bezpečnosť“ a „poškodzujú a ohrozujú mierové spolužitie Nemcov a cudzincov“. Takisto by mohli ohroziť nemecké vzťahy s Izraelom.

V spomínanom dokumente sa tiež poznamenávalo, že Barakat by mohol byť členom Ľudového frontu za oslobodenie Palestíny (PFLP), ktorý Izrael, Spojené štáty a Európska únia označili za „teroristickú organizáciu“.

Zdroj: TeleSur

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

One Response

Pridaj komentár