Pandemická propaganda v amerických médiách

Ilustračný obrázok: Shutterstock

New York Times (NYT) na nedeľnú titulku (2. 8.) dal tri veľké fotky, aby ilustroval článok o ďalšom šírení COVID-19. Na všetkých záberoch sú pritom zobrazené činnosti s nízkym rizikom nakzenia, ako rodiny, ktoré sa hrajú na floridskej pláži, deti v parku v Georgii a letné kino v Texase. Žiadny záber neukazuje preplnené bary, opatrovateľské domy, ani davy čudákov aké sa bežne vyskytujú na protestoch Black Lives Matter (BLM). Je iróniou, že NYT v ten istý deň zverejnili článok o tom, že jazda v metre nie je vysoko rizikovou aktivitou pre šírenie koronavírusu.

Môžu americké noviny takto spackať správy, ktoré dominujú prednej strane? Žeby človek, ktorý zodpovedá za ilustrácie, nekomunikoval s hlavným editorom? Lekári, ktorí sledujú zavádzajúce správy o koronavíruse v bežnom spravodajstve, si takýto plátok asi ani nekúpia.

Julia Marcus, epidemiologička z Harvard Medical School, považuje tieto správy za pokračovanie mediálnej dezinformačnej kampane. „Čo je príčinou najnovšieho nárastu prípadov? Zdá sa (podľa NYT), že ľudia, ktorí sa bavia na pláži, v parkoch a letných kinách,“ uviedla na Twitteri.

Lekár z jednotky intenzívnej starostlivosti povedal: „Každý z týchto obrázkov by mohol byť doslova použitý ako príklad najbezpečnejších rekreačných praktík.“ Doktor Mac Smith vraví, že za príspevkami môže byť iba úmyselná agenda: „Redaktori New York Times nie sú hlúpi. Sú len falošní.“ Mark Ames, spolumajiteľ podcastu Radio War Nerd poukázal na taktiku médií, ktorá odvádza pozornosť od skutočných vinníkov: „Obviňujte kohokoľvek a čokoľvek. Len aby sa nehovorilo o 4-biliónovej úlohe amerického zdravotníctva v tomto podvode.“

Takýto druh propagandy pravdepodobne funguje na viacerých úrovniach, ale hlavné posolstvo znie: buďte vystrašení a nešťastní. Okrem úvodného bľabotania v prvých dňoch nákazy – keď tlačový „antitrumpovský“ zbor naznačoval, že vírus nie je hlavnou hrozbou a že prezident zakázal lety z Číny, lebo je rasista – médiá konzistentne pracujú na tom, aby sa občania čo najviac báli.

Každý krok vlády, ktorý obmedzil aktivity ľudí, bol oslavovaný. Čím totalitnejší, tým lepšie. Akékoľvek kroky k opätovnému otvoreniu ekonomiky a umožneniu aktivít sa stretli s obavami. Médiá nás živia stabilným prídelom rozprávaní o ľuďoch, ktorí sa hašteria na ulici kvôli noseniu rúšok.

V príbehoch sa vždy úsudok tvorí vraj podľa vedy, aj keď pred niekoľkými týždňami hovorila veda niečo úplne iné. Nezáleží na tom, že miláčik médií dr. Anthony Fauci raz odporučil Američanom, aby na ochranu pred vírusom nenosili rúška. BBC už na ďalší deň priniesla slová Fauciho o tom, že protichodné pokyny nepomáhajú, hoci to bol práve on, vyzdvihovaný ako najlepší americký odborník na koronavírus, ktorý poskytoval opačné odporučenie.

Rovnaký Fauci odmietol vypovedať pred americkou snemovňou, aby odpovedal na otázku, či masívne protesty vedené BLM neprispievajú k šíreniu COVID-19. Potom ako povedal, že zhromažďovanie bez rúšok môže spôsobiť šírenie vírusu, sa pri tejto téme odpovedi vyhýbal: „Nepovedal som konkrétne a nehovoril, že protesty niečo spôsobujú.“

Médiá tiež rozhodli, že odborný názor na hydroxychlorochín (HCQ) je ustálený napriek tomu, že vedecký časopis Lancet stiahol štúdiu spochybňujúcu bezpečnosť lieku pri liečbe COVID-19. Keď skupina lekárov vydala video, v ktorom uviedla, že rúško nie je potrebné a HCQ je účinné ako súčasť liečby, Washington Post a ďalšie noviny zaútočili a zosmiešnili jedného z nich. Sociálne siete sa okamžite pridali, Twitter zmrazil účet prezidenta Trumpa a ďalších, ktorí šírili video lekárov, šíriacich “dezinformácie”. Správne alebo nesprávne argumenty lekárov si zaslúžia byť vypočuté. Je na odborníkoch, nie na médiách, aby určili, či HCQ funguje.

Zaostalosť a nezmyselnosť v mene “verejnej bezpečnosti“ sa stali normou. Štáty ako New Jersey a Michigan zakázali aktivity v telocvični, golf, člnkovanie, zatiaľ čo „základné služby“ ako predajne s alkoholom a stávkové kancelárie ostali nedotknuté. Mladí a zdraví ľudia boli v zásade držaní v domácnosti, kým najzraniteľnejšie skupiny zostali nechránené.

Guvernéri v New Yorku a Pensylvánii dokonca vydali nariadenia, v ktorých sa vyžaduje, aby domovy sociálnych služieb prijímali pacientov s COVID-19, čo viedlo k ďalším úmrtiam. A zatiaľ čo nariadenie bolo platné, ministerka zdravotníctva v Pensylvánii Rachel Levine si presťahovala 95-ročnú matku z domova dôchodcov, o ktorej bolo známe, že je infikovaná. Obyvatelia opatrovateľských domovov tvoria 70% všetkých úmrtí na koronavírus v Pensylvánii.

Nedeľný New York Times teda prináša iba dezinformácie. Je ľahké vidieť toto šialenstvo. Ak sú aj aktivity, ako je vychutnanie si krásneho dňa na prázdnej pláži, označené ako nebezpečné, potom je všetko nebezpečné. Samotná zábava je zakázaná. Len sa triasť v tmavom rohu, kým to neskončí. Ak to vôbec niekedy skončí.

Aký je dôvod tohto podvodu? Jedna axióma znie, že každá veľká udalosť, ktorá sa udeje vo volebnom roku, sa týka volieb. A všetko spojené s koronavírusom poukazuje spätne na vypudenie Donalda Trumpa z Bieleho domu. Zlyhanie hospodárstva bolo z tohto dôvodu zjavným prínosom. Vládcovia sú históriou negatívne hodnotení v prípade vysokej nezamestnanosti a poklesu ekonomiky. Ale mizéria je nad rámec financií. Ako ukazuje Svetová správa o šťastí a ďalšie údaje, nešťastní ľudia nemajú tendenciu hlasovať za súčasný stav alebo vládu. Takže sa držte od pláže a parkov čo najďalej a už vôbec sa neodvažujte ísť do letného kina. Toto nie je čas na úsmev!

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Preložené z: Pandemic propaganda? NY Times implies outings to the beach or the park are to blame for Covid-19’s spread; autor: Tony Cox; RT, 3.8.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply