Paralelné svety a zákony

· Čas čítania: 4 min.
Ilustračný obrázok: Shutterstock

Oficiálne žije v Birminghame 14% moslimov. Na počesť konca Ramadánu usporadúvajú trojdenný festival Eid al-Fitr, ktorý v roku 2018 navštívilo 140 000 moslimov, pričom obsadili celý Small Heath park. Obľúbenosť moslimami si však v Birminghame vyberá svoju daň.

Čoraz viac škôl sa mení na čisto, alebo silno majoritne moslimské. Parkfield Community School koncom januára napadla jedna z matiek, moslimka, lebo v rámci programu „No Outsiders“, zameraného na boj proti predsudkom a za toleranciu inakosti, ju pobúrilo tvrdenie, že je v poriadku, ak je dieťa neheterosexuálne. „Deťom tvrdia, že je OK byť gayom, napriek tomu, že školu navštevuje 98% moslimov,“ vyjadrila sa Fatima Shah. „Toto je moslimská komunita!“ dodala.

Mariam Ahmed, ďalšia z matiek detí navštevujúcich školu, dokonca vytvorila petíciu za zrušenie projektu „No Outsiders“ na ich škole. Podpísalo ju 400 rodičov školy, ktorú navštevuje 770 žiakov. Na podporenie petície povedala: „V tomto veku je to úplne zlé. Deti v tomto veku ani nevedia, či prichádzajú, alebo odchádzajú, nieto ešte aby vedeli, akú sexuálnu orientáciu budú mať.” Autor projetku, Andrew Moffat, gay ocenený samotnou kráľovnou, chcel vysvetliť rozhorčeným rodičom zámer, no podľa vyjadrenia školy muselo byť stretnutie nečakane prerušené, lebo niektorí z nich začali byť „osobní a agresívni“.

Projekt „No Outsiders“ je cielený na deti od 6 rokov. Pozostáva z 5 hodín do roka, na ktorých sa venujú rozprávkam “Mama, matka a ja” alebo “Kráľ a kráľ” o vzťahoch a manželstvách rovnakopohlavných párov. Moffat zažil podobné správanie na inej birminghamskej škole, Chilwell Croft Academy, kde po spore s moslimskými rodičmi rezignoval na svoju funkciu. Podľa jeho slov sa sťažovalo aj pár kresťanských rodičov.

Mohammed Idrees, jeden z predstaviteľov mesta, bol nahlásený za podporu postoja rodičov komisii, nakoľko je protizákonné podporovať homofóbne postoje. Po víkende sa ospravedlnil a povedal, ze prekročil hranicu. 13. 2. sa dokonca konal protest za účasti 300 moslimských rodičov a žiakov proti „indoktrinácii“. Časť rodičov sa vyjadrila, že by radšej opustili Veľkú Britániu a vrátili sa do krajín pôvodu, než aby svoje deti vystavili tomuto riziku.

Ale toto nie je jediné obohatenie birmighamských škôl. Al-Hijrah Primary School, základná škola, ktorej názov naznačuje j obsadenie, zakazuje dievčatám začať jesť, pokým chlapci neskončia. Škola pokračuje v segregácii napriek rozhodnutiu súdu z roku 2017, že takéto jednanie je protizákonné. Zarážajúce je, že inšpektori nemajú podporu z vyšších miest politikov a nemajú páky, ako proti segregácii zakročiť: „Necítime vždy podporu, ktorú potrebujeme od vlády, aby sme mohli problém vyriešiť.“

Luke Tryl, riaditeľ pobočky Ofsted, vládnej inštitúcie zodpovednej za dodržiavanie štandardov na školách, dodal: „Súd mal pravdu, že škola potrebuje istý čas na ukončenie segregácie, no namiesto toho, aby Al-Hijrah s touto ilegálnou praktikou skončil, tu máme množstvo nových škôl, ktoré segregujú na základe pohlavia. Podobne aj pri iných školách, kde odmietli vyučovať o rozdielnej sexuálnej orientácii, napísali sme reporty, ale nevidíme zmenu.“

Kto by čakal, že sa čoraz väčšia komunita prisťahovalcov bude správať rovnako, ako v pôvodných krajinách? V USA som sa stretol so Slovákmi, Poliakmi a Rusmi, ktorí nemali potrebu sa naučiť počas 4 mesačného pobytu po anglicky. Pracovali v noci ako upratovači nákupných centier, alebo v kuchyni s inými Slovákmi, Poliakmi a Rusmi. Na západe sú bežné štvrte, kde sa podobne vytvárajú paralelné komunity, kde vláda a polícia stráca kontrolu a postupne sa menia na no-go zóny.

Zdroje:
https://www.bbc.com/news/uk-england-birmingham-47040451
https://www.independent.co.uk/voices/muslim-parent-birmingham-school-islamophobia-homophobia-lgbt-a8756421.html
https://www.theguardian.com/education/2016/feb/15/islam-gay-teacher-muslim-school-birmingham
https://www.theguardian.com/education/2019/jan/31/school-defends-lgbt-lessons-after-religious-parents-complain
https://www.telegraph.co.uk/education/2019/01/30/muslim-school-will-not-allow-girls-eat-lunch-boys-have-finished/
https://www.dailymail.co.uk/news/article-6706337/Muslim-parents-lead-group-300-protest-outside-school-gates-against-equality-lessons.html

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár