Päť dôvodov, prečo progresívci vyhrali eurovoľby

· Čas čítania: 3 min.

Oficiálne výsledky budú známe dnes po 23:00, neoficiálne to však v tejto chvíli vyzerá takto: Koalícia Progresívne Slovensko / Spolu by mala v Európskom parlamente získať 4 poslancov, Smer -SD 3, ĽSNS a SaS zhodne po 2 a KDH a OĽANO po 1. OĽANO sa aktuálne pohybuje na hranici zvoliteľnosti, ak by sa nakoniec do Europarlamentu nedostalo, počty kresiel sa ešte budú upravovať. Reálne výsledky by sa však už nejako dramaticky meniť nemali a tak možno slniečkarov označiť za víťazov volieb, i keď pri volebnej účasti biednych 20%.

Poslanec Ľuboš Blaha na svojom facebookovom profile uviedol tri príčiny tohto víťazstva:
„Po prvé, slniečka zmobilizovali Bratislavu. Zvyšok Slovenska Európska únia nezaujíma. Necíti k nej ani lásku, ani nenávisť. Necíti k nej nič. Zaujíma ich Slovensko.
Po druhé, pravicový volič dal prednosť Progresívnemu Slovensku a KDH, pretože má plné zuby Sulíka, Matoviča aj Kollára. Je to prvý krok k likvidácii parlamentnej opozície na čele so SaS, OĽaNO a Sme rodina. K moci sa derie ESET a jeho politické satelity. Víťazstvo PS/Spolu je facka parlamentnej opozícii.
Po tretie, výsledok SMERu mohol byť ďaleko vyšší, keby bol lídrom skutočný ľavicový a vlastenecký politik
(a nie svojou agendou v podstate slniečkarska Monika Beňová – pozn. red.).“

S tým tretím bodom možno polemizovať, Smer má ďaleko od skutočne ľavicovej strany a v zásade razí probruselskú politiku, i keď nie tak radikálnu ako liberáli. Je pravda, že Beňová na čele kandidátky, to bola čistá katastrofa. Možno bez nej by tie výsledky boli o kúsok lepšie. Netreba však zabúdať, že nielen doterajšia pravicová opozícia, ale aj Smer z dlhodobého hľadiska stráca pozície, a tieto voľby to len potvrdili.

A netreba tiež zabúdať na štvrtý dôvod – prefíkane vedenú predvolebnú kampaň, samozrejme, do veľkej mieri financovanú z peňazí ESET-u. Už prezidentské voľby ukázali, že Zuzanu Čaputovú volili aj ľudia s antisystémovými názormi. Pretože sa jej podarilo vyrobiť pre mnohých uveriteľný imidž, že je vlastne celkom nezávislá aktivistka, bojovníčka proti zlu, a síce názorovo liberálka, ale taká, čo rešpektuje aj národné a kresťanské hodnoty (stačilo ju obliecť do ľudového kroja a vytiahnuť vyjadrenia niekoľkých farárov). V tomto duchu pokračovala aj kampaň progresívcov pred eurovoľbami. Vyťahovali sa aktivisti s nezávislým imidžom, ktorí sľubovali, že budú bojovať za životné prostredie alebo za rovnoprávne postavenie Slovákov v EÚ. Využíval sa tak efekt „neokukaných nových tvárí“. To všetko pod spoločným heslom o prichádzajúcej zmene. Progresívcom sa tak stále darí úspešne maskovať, že vlastne žiadnu zmenu súčasného globalistického systému, riadeného nadnárodným kapitálom, nepredstavujú, naopak, sú jeho vernými služobníkmi.

A napokon je tu piaty dôvod, roztrieštenosť konzervatívnych pronárodných síl, ktorá sa opäť ukázala už pri prezidentských voľbách. Tento tábor bude v Europarlamente zastúpený len kotlebovcami, ktorí už stratili dôveru časti pronárodných voličov potom, ako Marián Kotleba nepodporil Štefana Harabina a sám sa rozhodol kandidovať (a v kuloároch sa začalo šuškať o jeho údajnej spolupráci so Smerom).

Pre budúcnosť EÚ budú rozhodujúce celoeurópske výsledky volieb, ktoré v tejto chvíli nie sú známe. Na Slovensku nás budúci rok čakajú kľúčové voľby do národnej rady. Či aj tieto prevalcujú progresívci, to bude do veľkej mieri záležať od toho, či sa podarí vytvoriť skutočne funkčnú a silnú politickú alternatívu. Zatiaľ sa im v značnej časti spoločnosti darí udržiavať falošný obraz, že tou alternatívou sú práve oni.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár