Patakyovú najviac trápia odložené interrupcie

· Čas čítania: 2 min.
Ilustračné foto: Shutterstock

Čoraz viac odborníkov, ale aj bežných ľudí sa vyjadruje, že aktuálne epidemiologické opatrenia sú prehnané a sú teda aj nadbytočným obmedzením ľudských práv. Takisto sa odsúvajú operácie, čo môže viesť k ohrozeniam na zdraví, či na životoch. Verejnú ochrankyňu ľudských práv Máriu Patakyovú však zo všetkého najviac zaujímajú odložené interrupcie, ktoré takisto patria medzi operatívne zákroky. „Považujem za nevyhnuté zdôrazniť, že pandémia COVID-19 by sa nemala využívať ako ospravedlnenie na neprimerané zasahovanie do sexuálnych a reprodukčných práv žien,“ uviedla v liste, v ktorom žiadala ministra zdravotníctva Mareka Krajčiho o garanciu prístupu k interrupciám počas pandémie.

Hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová argumentuje, že najviac rizikovou skupinou sú osoby s oslabenou imunitou a aj operácia znamená jej oslabenie: „Veríme, že pani ombudsmanka pochopí, že oslabenie imunity počas chirurgickej operácie môže násobiť rizikovosť každej operácie. Práve operáciami oslabené tehotné matky by tak mohli byť výrazne ohrozené na svojom živote a zdraví. Aj plánované operácie mozgu, srdca, žlčníka či výmeny kĺbov sa odložili podľa MZ SR práve preto, lebo ústavné právo na poskytovanie zdravotnej starostlivosti si žiada, aby boli poskytované v súlade so všetkými medicínskymi a vedeckými poznatkami. Ochrana zdravia tehotných matiek nemôže byť v žiadnom prípade postavená na nižšiu úroveň.“

Pochopiteľne, že interrupciu možno vykonať len do určitého termínu, potom už matka musí dieťa donosiť. Odloženie zákroku ju však neohrozuje na živote či na zdraví. Na rozdiel od životne dôležitých operácii, ktoré majú pacienta zachrániť. Patakyovú však v tejto pohnutej dobe viac trápia „sexuálne práva“ ako životy ľudí alebo obmedzovanie slobody.

Zdroje: Sme, Plus 7 dní

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár