Pavučina Krajčí

· Čas čítania: 5 min.
Foto: Shutterstock

Štyridsaťšesťročný Marek Krajčí z Bratislavy je slovenský politik, minister zdravotníctva, detský kardiológ, zakladateľ a predseda správnej rady platformy Kresťania v meste, hudobník, skladateľ a textár. Kandidoval v parlamentných voľbách 2016 zo štvrtého miesta na kandidátke hnutia OĽaNO ako nezávislý kandidát. Vo voľbách získal 31781 preferenčných hlasov a bol zvolený za poslanca. Bol podpredsedom Výboru NR SR pre zdravotníctvo, overovateľom Výboru na preskúmavanie rozhodnutí NBÚ a je členom poslaneckého klubu OĽaNO. V novembri 2017 ho hnutie nominovalo do pozície tieňového ministra zdravotníctva. Bol aj predsedom parlamentnej Skupiny priateľstva s Austrálskym zväzom, Republikou fidžijských ostrovov, Republikou Marshallových ostrovov, Novým Zélandom, Papuou-Novou Guineou a Samojským nezávislým štátom. Na jeho podnet sa 30. mája 2016 v parlamente vytvorila skupina spojencov Izraela za asistencie Eriky Jurinovej, Anny Verešovej, Richarda Vašečku a Milana Krajniaka. „Dnes sme po vzore 33 krajín sveta vytvorili na pôde slovenského parlamentu 34. skupinu spojencov Izraela. Zdieľame rastúce znepokojenie z rastu antisemitizmu vo svete… V súčasnosti oceňujeme úlohu Izraela ako stabilnej slobodnej demokracie v regióne, ktorá rešpektuje a chráni občianske práva a slobody, vrátane snahy zaručiť prístup k svätým miestam vo Svätej zemi pre všetky náboženské komunity,“ uviedol Krajčí.

O pol roka skôr, dva dni pred výročím zamatovej zrady, Krajčí spolu s Demešom, Šebejom, Hríbom, Samsonom, Orlovským, Osuským, Figeľom a ďalšími viac ako tisíc ľuďmi podpísal vyhlásenie vyjadrujúce solidaritu Slovenska s Izraelom, ktorý čelil útokom Palestínčanov v izraelských uliciach. List odovzdal predseda slovenskej pobočky Medzinárodného kresťanského veľvyslanectva Jeruzalem Peter Švec do rúk veľvyslanca Izraela na Slovensku Alexandra Ben-Zviho.

V júli 2016 Krajčí na sociálnej sieti oznámil, že skupina spojencov Izraela v NR SR mala svoje prvé zasadnutie, tvorí ju už 22 poslancov a predsedom sa stal František Šebej. Priložil odkaz na rozhovor, kde senátorka Filipiová z ODS vyplakávala, že EÚ sa snaží Izraelu doslova škodiť.

„Bol som pozvaný veľvyslanectvom Izraela na obed s ministrom premiéra Izraela pre zahraničné vzťahy pánom Tzachim Hanegbim (člen ultrapravicovej strany Likud, v súčasnosti minister osídľovania palestínskeho územia – pozn. redakcie). Rozprávali sme o aktuálnych výzvach Izraela v zahraničnej politike, ale inšpirovali sme sa navzájom aj možnosťami opozície vplývať na rozhodnutia vlády v Izraeli a na Slovensku,“ pochválil sa Krajčí o štvrť roka neskôr stretnutím, na ktorom nechýbali Šebej a Vašečka.

„Na Slovensku žije väčšina ľudí, ktorí majú pravicové cítenie, a ľudí, ktorí si želajú zmenu súčasného spôsobu vládnutia… Ľudí však z tejto apatie zobudila krvavá tragédia. Brutálna, rituálna poprava dvoch nevinných mladých ľudí, ktorí si plánovali spoločný život, horlili po pravde a odkrývali zlo. Osudným sa im pravdepodobne stalo odkrytie zla, ktorého pôvod bol v jednom z najnebezpečnejších klanov talianskej mafie a ktoré bolo prepojené aj na najbližších ľudí okolo premiéra Fica a niektorých politikov Smeru. Ľudia… žiadajú predčasné voľby. Možno keby premiér Fico hneď vymenil ministra vnútra Kaliňáka, možno keby hneď podal demisiu… Možno by ešte zachránil situáciu a udržal by akú-takú dôveryhodnosť strany Smer-SD. Lenže jeho kroky mi pripomínajú skôr zatvrdilé srdce faraóna,“ fabuloval Krajčí po vražde Kuciaka a Kušnírovej. Krajčí bol aj na oslave 71. výročia založenia Izraela Mlieko a med v minulom roku.

Po vystúpení Šebeja nasledovala panelová diskusia, kam okrem neho prišli Demeš, Mesežnikov,

Šebej a predseda židovskej náboženskej obce na Slovensku Igor Rintel. Krajčí uviedol, že zatiaľ 24 poslancov NR SR sa podpísalo pod petíciu za uznanie Jeruzalema za hlavné mesto Izraela.

Dňa 15. februára 2020 na stránke Slovo Plus uverejnili platený materiál Náš príbeh – Pokladík a Kvetinka. „Naše priateľstvo trvalo tri roky. V tom období som bol pozvaný na modlitebnú konferenciu Zvolanie národov do Jeruzalema. A odtiaľ som jej priniesol snubný prsteň. Začala ma volať Pokladík a ja ju Kvetinka. A ostatní príbuzní nás volali – Pokladíkovci. Zobrali sme sa o dva roky,“ pochválil sa Pokladík. Sárka sa im narodila o rok, Jasmínka po tri a pol roku, Filip Emanuel sa narodil ani nie dva roky po Jasmínke. Keď mal Filip nastúpiť do školy, modlili sa, čo bude Kamila ďalej robiť. A Pán im požehnal Perlu Zoe, ktorá sa narodila na Sárine narodeniny, a tá o nej napísala svoju ročníkovú prácu v škole. Jeden a pol roka po narodení Perly Zoe, presne na Krajčího narodeniny, sa narodila Lilianka. „Ak by sa ma niekto opýtal, čo je najdôležitejšie v našom vzťahu, bez váhania odpoviem: To, že milujeme nášho nebeského Otca z celých našich sŕdc. Láska k nemu je zdrojom našej vzájomnej lásky a ochránila nás pred všetkými možnými nástrahami rozdelenia, neodpustenia, zlých reakcií, nedorozumení,“ vyznal sa Pokladík zalievajúci Kvetinku.

V polovici marca na sociálnej sieti zverejnil video, ako si vyrobiť rúško z kuchynskej utierky. „Kuchynské utierky, sáčky do vysávača, bavlnené tričká. V nasledujúcom videu je návod, ako si rúšku vyrobiť aj z obyčajnej kuchynskej utierky. Podľa štúdie University of Cambridge sú aj kuchynské utierky efektívnym spôsobom, ako zabrániť prenosu vírusu. To, či ich budeme nosiť, rozhodne, ktorým scenárom epidémie sa naša krajina vyberie. Singapurským alebo talianskym,“ napísal s chybami na sociálnu sieť a doplnil #NositRuskoNieJeHanba a #ZostanDoma.

Ešte pred ministrovaním Krajčí rozprával o svojom duchovnom zážitku z minulosti. „Modlili sme sa za jedného konkrétneho brata… a zistili sme, že mal do činenia niečo s okultizmom alebo jogou, cítil sa poviazaný, keď sme sa začali modliť za naplnenie Duchom Svätým, tak my sme sa začali modliť za neho… Kľačal a zrazu prišla situácia, to bol možno vánok alebo čo, on zrazu padol dozadu a vykríkol: Chalani, ja som slobodný. Keď sa to stalo, tak tam prišiel Duch Svätý,“ vysvetľuje Marek Krajčí vo virálnom videu svoj zážitok. „Bolo to, ako keby sa do mňa vliala rieka, a z úst mi začala vychádzať chvála, rozprával som zvláštnym novým jazykom. Zažili sme Letnice, podobne ako aj prví nasledovníci Ježiša Krista,“ hovorí Krajčí. Dodáva, že po tomto zážitku začal plný odvahy svedčiť o Ježišovi – na gymnáziu vo svojej triede spolužiakom, ale aj vonku na uliciach. Hovorca Konferencie biskupov Slovenska po zverejnení videa v máji 2020 vysvetlil, že mnohí kresťania vnímajú jogu ako súčasť hnutia new age a považujú ju za potenciálne riziko, pričom hnutie opísal ako synkretizmus rôznych náboženských, duchovných, ezoterických i sekulárnych prvkov… s presahom k paranormálnym javom či k okultizmu.

Autor: Karol Kardoš

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár