Pavučina: Igor Matovič

· Čas čítania: 5 min.
foto: TASR

Igor Matovič sa dostal do povedomia verejnosti najmä vďaka svojej sieti regionálnych periodík regionPRESS s dosahom 1550000 domácností. Do nich pravidelne písal stĺpček, čo ho vystrelilo až do parlamentu. V roku 2012 sa do neho prekrúžkoval na kandidátnej listine SaS zo 150. miesta. Neskôr si založil stranu štyroch ľudí – OĽaNO.

Jedna z prvých vecí, ktorou sa Matovič v politike preslávil, bolo oznámenie, že mu ktosi ponúkal úplatok za povalenie vlády. Neskôr povedal, že iba žartoval. Obzvlášť problematickú stopu však zaznamenal najmä svojím podnikaním, okolo ktorého je stále veľa nevysvetleného. Podľa jeho bývalého zamestnanca Pavla Vandáka Igor Matovič zmanipuloval predaj firmy a podviedol ho. Vandák tvrdí, že sa to stalo ešte v roku 2008. Vyzval Matoviča, aby absolvoval aj detektor lži. „Bývalý pracovník vydavateľstva a neskôr živnostník pracujúci preň vysvetlil, že na žiadosť svojho šéfa opakovane podpisoval dokumenty bez toho, aby vedel, o čo ide,“ napísali Hospodárske noviny. Vandák vysvetlil, prečo je presvedčený o Matovičovej manipulácii: „Igor mi dával podpisovať papiere, ktoré mal prekryté rukou, a hovoril len

podpisuj, podpisuj, podpisuj.“ HN dodali: „Na daňovom úrade potom klamal podľa inštrukcií, ktoré vraj dostal od Matoviča. Mal hovoriť, že dal účtovníctvo regionPRESSu do zberu, lebo ho nemal kde skladovať.“ Matovič dal podľa Vandáka naložiť účtovníctvo do auta, ktoré odviezli do obce Borová, odkiaľ ďalší deň zmizlo. Vandákovi však boli podozrivé aj ďalšie operácie: „Pýtal som sa ho: Ja som ti dal 345000 korún? Povedal mi: To nerieš. Takisto to prebiehalo aj so sumou 5000 eur.“

Podľa expremiéra Roberta Fica sa Matovič takto vyhol daňovej kontrole a firmu previedol na bieleho koňa. Matovič tieto tvrdenia odmietol. Plus jeden deň s odvolaním sa na vyšetrovateľa NAKA informoval, že Matovič zneužil svoju matku Máriu, aby si znížil základ dane. Tvrdil, že s ňou cestoval 600 km denne, o čom podľa Richarda Rašiho nesvedčil ani počet najazdených kilometrov na tachometri. „Buď spáchal trestný čin daňového podvodu, alebo stočil kilometre,“ objasnil Raši.

Matovič medzitým už svoju firmu regionPRESS predal. Aj preto je bohatým človekom. Štyri roky pred vstupom do politiky prepísal svoj majetok na manželku Pavlínu. Tá figuruje, resp. figurovala v dvoch spoločnostiach: Hotel Trnavar, s. r. o., a v minulosti regionPRESS – od 26. 4. 2007 do 23. 10. 2017. Matovič bol spoločníkom firmy od 23. 12. 2002 do 25. 4. 2007. V štatutárnom orgáne bol od 23. 12. 2002 do 26. 8. 2010.

Matovič sa v politike vyprofiloval ako neriadená strela, používajúc netradičné metódy politického boja. Jeho pôsobenie v parlamente sprevádzali rôzne teatrálne gestá či aktivity. Aj vďaka špecifickému pôsobeniu vyvolal mnoho sporov. Preslávil sa aj tým, že kandidátov na poslancov za jeho OĽaNO prekvapil požiadavkou absolvovať detektor lži. Eugen Korda odstúpil so slovami, že to je šialenstvo. Vladimír Palko povedal, že Matovič nechce mať nezávislé osobnosti, ale cvičené opice. V septembri 2013 počas snahy o odvolanie Roberta Fica a vlády prišiel Matovič do parlamentu s Ficovou maketou. A spolu s bratrancom Jozefom Viskupičom o ňu aj bojovali. Viskupič je v súčasnosti predsedom Trnavského samosprávneho kraja. Na čele Žilinského kraja je Erika Jurinová, ktorá bola mnoho rokov súčasťou firmy regionPRESS. V Žilinskom kraji čelila aj obvineniam z rodinkárstva.

Matovič po večierku s poslancami musel prespať v priestoroch NR SR zakrytý len kabátom, čo aj sám priznal. „Som taký, že keď si dám deci vína a som hladný, tak sa mi všetko točí,“ vysvetlil. Pamätný je aj 11. september 2012, keď poslancovi Martinovi Poliačikovi vysypal Matovič na hlavu injekčné striekačky. Reagoval tým na Poliačikove slová o užívaní tvrdých drog. Dňa 16. októbra 2019 sa Matovič počas tlačovej konferencie Smeru postavil pred kamery s nápisom, ktorý mu vytrhol z ruky Juraj Blanár. Politickou scénou najviac otriasol spor s Radoslavom Procházkom. Matovič si ho nahral, čím odhalil, že niekdajší prezidentský kandidát chcel v jeho médiách inzerciu bez dane. Procházka ho za výzvu absolvovať detektor lži nazval psychopatom.

Známy je aj konflikt s Alojzom Hlinom, ktorý začínal v politike práve u Matoviča. Po osobných sporoch však Hlina, ktorý pôsobí v politike podobným teatrálnym spôsobom, odišiel. Hlinovi prekážalo na Matovičovi aj to, že do OĽaNO nie je možné podať prihlášku. Naposledy mali spor pre Matovičovu chrípku a navzájom si odkazovali videami z balkónov. Z Matovičovho hnutia OĽaNO odišla aj niekdajšia poslankyňa a bojovníčka proti mobingu Mária Ritomská. Tá po odchode tvrdila, že Matovič všetkých v OĽaNO utláčal a o všetkom rozhodoval len on.

Po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice za ním prišiel novinár Martin Daňo. Daňo mu v útrobách parlamentu povedal, že aj Matovič má na rukách Kuciakovu krv. Matovič mu na to agresívnym tónom odpovedal, že ak mu to povie ešte raz, zbije ho za to. „Rozbijem ti papuľu. Mne je to jedno, aj pred médiami,“ povedal.

Parlamentné voľby vyhralo OĽaNO s drvivou prevahou a na chvíľu sa zdalo, že Matovič sa znormalizoval a ako budúci premiér zabudol na svoje excesy. Dlho mu to však nevydržalo. Po prepuknutí epidémie koronavírusu v SR ohlásil vznik vlastného krízového štábu. Hanil za neschopnosť vládu a silou-mocou presadzoval zasielanie nátlakových správ pre ľudí s povinnou karanténou. Za vytĺkanie politického kapitálu na pandémii si Matovič vyslúžil kritiku od Petra Pellegriniho, Roberta Fica i Ľuboša Blahu. Naďalej pokračoval na sociálnej sieti. „Presne o tom som hovoril na minulom krízovom štábe a nič. Žiadny plán, žiadne príklady dobrej praxe, čistý pocitový prstocuc,“ napísal 13. marca. O deň skôr zverejnil emotívny príspevok o tom, ako si jeho dcéra sama musela vyrobiť rúško a dal to za vinu tomu, že nám vládne banda diletantov. V ten istý deň vymyslel Pellegrinimu aj ďalšiu prezývku – šuflikant.  

Citát: „Vždy ma nahnevá, keď niekto povrchne odsúdi niekoho a nezaujíma sa naozaj o tie argumenty.“

Michal Albert

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

One Response

  • Ten Pavol Vandak bol pricetny? Nemal odobratu svojpravnost? Ako moze sudny clovek robit to, co robil on- ze podpisoval ani nevie co, suhlasil ze dal Matelkovicovi 350 000 eur a podobne!?!? On bol z pomocnej skoly? Isto, neznizuje to vinu Mtlka ale aj tak…
    A znova sa nik nezamysla nad uzitocnostou politickeho systemu! Ved toto nie je demokracia. Krala nemame, veducu ulohu KSČ zrusili, kopne pravo nemame… zato mame zevraj demokraciu. Teraz sa viac ako inokedy stava vypuklym absolutna nepouzitelnost a zvratenost sucasneho systemu! Zvolime si X, a X potom neobmedzene vladne. Za X moze byt dosadena LEN strana (strany), nie osoba! (Strany podavaju kandidatky, nie osoby.) Veduce osoby v X potom cez X vladnu – neobmedzene. Neexistuje moznost občanov korigovat alebo zvratit rozhodutie X. Takze tvrdit (ako tvrdi ustava) ze moc pochadza od obcanov je scasti pravdive, ale nenaplnuje to princip demokracie. Moc ma patrit obcanom, a nie len pochadzat od nich. Ved ona pochadzala od pracujucich obcanov aj v socializme!! A rovnako, ako za socializmu, aj teraz prechadza procesom volieb du ruk strany (pripadne koalicie stran). A teda do ruk par jednotlivcom. Ci to je Strougal, Husak, Jakes alebo Meciar, Dzurinda, Fico je uplne jedno! Ten princip moci sa nijako nezmenil. Presne v rovnakej miere, v akej bol totalitny socialisticky system demokraticky, je sucasny demokraticky system totalitny. Preto sa necudujme, ze cela krajina bez reptania plni absurdne prikazy zvoleneho zastupcu. Pretoze to nie je zastupca. Je to plnohodnotny diktator. Akurat prisiel k svojej moci nahodnym vyberom vo volbach. Mat dost prostriedkov (na kupenie hlasov vahavych poslancov), zmeni ustavu a moze vladut naveky… Take ma moznosti. Obcania taku moznost nemaju ani omylom.

Pridaj komentár