Pavučina : JÁN ŠTRASSER

Tagged With: , Add Comment

Člen KSČ, neskôr demokrat, bojovník proti mečiarizmu či stalinizmu. Ján Štrasser písal pre Domino fórum, kde sa príliš netváril ako hrdý Slovák, aj pre Lidové noviny, kde na svojich zväčša nenechal suchú nitku a pôsobil viac ako žalobca nášho národa než informátor z diania medzi Tatrami a Dunajom. SR dokonca spomenul aj v súvislosti s fekáliami. Teraz píše pre Denník N.

Jeden z dvorných protimečiarovských novinárov, ale aj básnik, dramaturg či esejista Ján Štrasser sa narodil 25. 2. 1946 v Košiciach. Na UK vyštudoval kombináciu ruština-slovenčina. Hoci sa dnes stavia do roly veľkého bojovníka proti diktátorskému socializmu, v rokoch 1969 – 1971 bol redaktorom Mladej tvorby a členom komunistickej strany. V jednom zo svojich textov píše, že jeho tvorbu výrazne ovplyvnili dvaja literáti – Albín Bagin a Ivan Kadlečík, „ktorí sa v roku 1963 v meste Košiciach ujali sedemnásťročného stredoškoláka Jána Š., pokúšajúceho sa o svoje prvé básne“. Mediálne pôsobil aj ako dramaturg v Štúdiu S a dva roky pred nežnou revolúciou bol novinárom Slovenských pohľadov. Svoje prednovembrové texty – na rozdiel od príspevkov pre Domino fórum (kde pôsobil v rokoch 1997 až 2004) či české Lidové noviny – pompézne nevydal.

 
Článok pokračuje pod reklamou.


Štrasser bol aj súčasťou treťosektorového sionistického združenia Delet, ktoré vydáva noviny s rovnomenným názvom. Internetové židovské noviny, ktoré vznikli začiatkom roka 2011, podľa medialne.etrend.sk nemajú stálu redakciu, „no medzi pravidelných prispievateľov patria Lucia Kollárová, Zuzana Szatmáry, donedávna Yehuda Lahav, Pavol Demeš, Baruch Myers, Ľuba Lesná a desiatky ďalších autorov zo Slovenska a celého sveta“. Občianske združenie Delet so sídlom na Kominárskej 6 v bratislavskom Novom Meste je v evidencii občianskych združení vedené od 24. 1. 2003.

Autor: Michal Albert

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

Zem a Vek
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

  & Časopis