Pavučina: Martin Milan Šimečka

· Čas čítania: 2 min.
Foto: Archív Zem&Vek

Martin M. Šimečka sa narodil 3. novembra 1957 v Bratislave. Jeho otec Milan Šimečka v tom čase prednášal na vysokej škole základy marxistickej filozofie, neskôr prešiel na VŠMÚ. Po auguste 1968 bol vylúčený z KSČ, v roku 1981 dokonca na trinásť mesiacov uväznený. V novembri 1989 sa pomery zmenili – jeho otec patril k tváram VPN, stal sa jedným z poradcov prezidenta Václava Havla. Šimečka mladší založil vydavateľstvo Archa, pri čom mu pomáhala aj Zuzana Szatmáry. Činnosť vydavateľstva v prvých rokoch finančne podporila aj Nadácia otvorenej spoločnosti. NOS zároveň dlhé roky sídlila v budove, kde mali sídla aj ďalšie mimovládne organizácie – Nadácia Charty 77, Slovenský helsinský výbor, Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku, ale aj vydavateľstvo Kalligram, Šimečkova Archa a slovenská redakcia Rádia Slobodná Európa. Po novembrovej revolúcii Šimečka mladší spoluzakladal a neskôr viedol (1992 – 1994) slovenskú pobočku medzinárodného združenia spisovateľov PEN.

Vo svojich článkoch sa venuje najmä zahraničnej politike. Jeho mimoriadna kritickosť voči Rusku často presahuje aj do domácej politiky. Známym je najmä jeho článok Návrat slovenskej luzy. „Luza sa dnes hľadá podľa dymových signálov, ktoré vypúšťajú proruské weby napustené jedom konšpiratívnych teórií, hľadá sa podľa znakov nepriateľstva k samotnému štátu, ktorý považuje za mocenský nástroj skorumpovaných elít,“ napísal na adresu slovenských odporcov NATO.

Autor: Artur Bekmatov

Mesačník ZEM&VEK si môžete predplatiť na: http://www.webareal.sk/sofian

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

2 Responses

Pridaj komentár