Pavučina: Michal Vašečka

· Čas čítania: 3 min.
Zdroj: TASR

Sociológ doc. PhDr. Michal Vašečka, PhD., sa odborne zameriava na etnické, rasové a migračné štúdiá, otázky populizmu, extrémizmu a občianskej spoločnosti. Narodil sa 7. júla 1972 v Poprade. Začal študovať na Filozofickej fakulte v Bratislave, no po dvoch rokoch prestúpil na Masarykovu univerzitu v Brne. Na Filozofickej fakulte tam v riadnom termíne získal čestný titul magistra. Ako tridsaťdvaročný získal na Fakulte sociálnych štúdií zároveň titul PhDr. a čestný doktorát PhD., čo v kontexte plagiátorských škandálov pôsobí podozrivo. Katalóg univerzity je zanesený odkazmi na záverečné práce, kde bol oponentom alebo vedúcim, no jeho vlastné práce sa nedarí nájsť.

Ako dvadsaťpäťročný sa stal programovým koordinátorom v Nadácii otvorenej spoločnosti, následne do roku 2005 programovým riaditeľom v Inštitúte pre verejné otázky (IVO). Najprv sám v roku 2000, potom spolu s Grigorijom Mesežnikovom a Miroslavom Kollárom v rokoch 2001 – 2010 vydával vo washingtonskom zborníku Nations in Transit články o Slovensku a bol ich garantom. V rokoch 2000 – 2008 a 2011 – 2012 bol konzultantom Svetovej banky. Je zakladateľom a bývalým riaditeľom (2006 – 2012) Centra pre výskum etnicity a kultúry, od roku 2012 pôsobí ako zástupca Slovenskej republiky v Európskej komisii proti rasizmu a intolerancii pri Rade Európy v Štrasburgu. V pozícii docenta pôsobí od roku 2015 na Bratislavskej medzinárodnej škole liberálnych štúdií a od roku 2018 na Paneurópskej vysokej škole v Bratislave. Predtým pôsobil na rôznych zahraničných univerzitách.

Dňa 29. júla 2019 Globsec zverejnil na sociálnej sieti príspevok o zorganizovaní diskusie v stane .týždňa na festivale Pohoda o polarizácii, dezinformáciách a návrate mečiarovských zombie. Vašečka ako jeden z účastníkov hneď na úvodnú otázku, či sa Slovensko polarizuje, uviedol, že polarizácia je úplnou samozrejmosťou, problém je skôr v „zrážke“ racionálnych a iracionálnych ľudí. Za iracionálnych označil tých, ktorí veria na plochú Zem a spolu s Ficom sa čudovali nad stretnutím Sorosa s Kiskom.

Pred Vianocami 2019 neznámi vandali zničili a poškodili na židovskom cintoríne v Námestove najmenej 75 pomníkov a náhrobných dosiek. Vašečka pre agentúru SITA uviedol, že vandalizmus v Námestove je výsledkom pôsobenia dezinformačných a konšpiračných stránok: „Tých nezmyslov, ktoré takéto weby šíria, je veľké množstvo. Príkladom je aj nedávne odsúdenie šéfredaktora časopisu Zem a vek Tibora R. z hanobenia národa a šírenia extrémistických materiálov. To, že Tibor R. dokázal veľa ľudí presvedčiť o svojej nevine, svedčí o nevysporiadaní sa slovenskej spoločnosti s národnou tradíciou.“ Vďaka dobre odvedenej práci polície je dnes zrejmé, že za vandalizmom boli deti zo Žilinského kraja a aj motív náboženskej či rasovej neznášanlivosti vylúčili. Hoci T. E. Rostas nebol právoplatne odsúdený a Vašečka uviedol zjavnú lož, ospravedlnenia od „odborníka“ sa zrejme nedočkáme.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Autor: Karol Kardoš

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár