Pavučina: Miroslav Beblavý

foto: archív

Miroslav Beblavý sa narodil 6. januára 1977 v Bratislave. Tu absolvoval gymnázium aj bakalársky stupeň na Ekonomickej univerzite i VŠMU. Magisterský a doktorandský stupeň dokončil na University of St. Andrews v Škótsku. V rokoch 1999 – 2002 písal ekonomické komentáre pre denník SME. Popri tom sa angažoval
aj v mimovládnom sektore – v roku 2001 spoluzakladal (s Eugenom Jurzycom) a viedol SGI – Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť. V roku 2002 figurovali v Správnej rade SGI aj Laszló Szigeti, Martin Šimečka či Zuzana Wienk. Beblavý v rovnakom období pracoval aj ako analytik v ďalšej mimovládke Inštitút pre verejné a sociálne reformy (INEKO), ktorú pre zmenu viedol Eugen Jurzyca a predsedom jej rady bol Grigorij Mesežnikov. Ako SGI, tak aj INEKO boli finančné výrazne závislé od zahraničných mimovládok. Napríklad v roku 2002 (v čase, keď ho viedol Beblavý) dotácie od Open society Institue v Budapešti a Nadácie otvorenej spoločnosti tvorili takmer polovicu príjmov SGI. Finančná podpora od Open society institute v tom istom roku tvorila takmer 75% príjmov INEKO.

Pri INEKO treba rozlišovať dva subjekty: Mimovládku, ktorú viedol Jurzyca s Mesežnikovom a druhý subjekt, takisto INEKO, ktorý je neformálnym združením
niekoľkých mimovládok: INEKO, SGI, ale aj Podnikateľskej aliancie Slovenska, Mládeže pre budúcnosť, Centra pre hospodársky rozvoj (CPHR) či Transparency International Slovensko (TIS). Práve posledné dve menované sú takisto spojené s Miroslavom Beblavým resp. jeho ženou Emíliou. Tá začala pracovať najprv v CPHR (jej šéfom bol Eugen Jurzyca). V rámci tejto mimovládky sa začala v roku 1998 odčleňovať Transparency International Slovensko (v rokoch 1998-2002 bola TIS súčasťou CPHR), až sa v októbri 2002 právne osamostatnila. Od roku 1999 až do roku 2009 ju viedla práve Emília Sičáková, od roku 2002 Beblavá. Od roku 2009 ju vo vedení vystriedal Gabriel Šípoš a Beblavá odvtedy pracuje na pozícii programovej riaditeľky TIS. Na možný konflikt záujmov v prípade manželov Beblavých upozorňoval v roku 2010 aj vtedajší premiér Fico v reakcii na kritiku vlády zo strany Transparency International Slovensko.

V roku 2002, po vytvorení druhej Dzurindovej vlády, sa Beblavý dostal do politiky. Minister práce za SDKÚ-DS Ľudovít Kaník ho vymenoval za štátneho tajomníka. Beblavý sa vo veku 25 rokov stal najmladším štátnym tajomníkom v histórii SR. V rokoch 2002 – 2010 zároveň pracoval ako poradca pre niekoľko medzinárodných inštitúcií – Svetovú banku, OECD či Európsku komisiu, alebo pre vlády štátov bývalej Juhoslávie (Chorvátsko, Srbsko) a ZSSR (Arménsko, Gruzínsko). Po voľbách v roku 2006, ktoré vyhral Ficov Smer, bol Beblavý z ministerstva odvolaný a vrátil sa späť do SGI. V roku 2010 prvýkrát kandidoval za SDKÚ-DS v parlamentných voľbách a z 25. miesta kandidátky sa dostal do parlamentu ako koaličný poslanec vlády Ivety Radičovej (Jurzyca bol v jej vláde ministrom školstva). To isté sa mu podarilo aj po voľbách v roku 2012, kedy sa SDKÚ-DS po kauze Gorila dostala len tesne do parlamentu. Beblavý v povolebnom vnútrostraníckom zápase podporoval v súboji o post predsedu Luciu Žitňanskú proti Pavlovi Frešovi a Viliamovi Novotnému. Po tom, čo sa predsedom SDKÚ-DS stal Frešo, opustila v decembri 2013 stranu trojica poslancov Beblavý, Vášáryová a Žitňanská. Beblavý sa následne zapojil do projektu bývalého poslanca KDH Radoslava Procházku, ktorý po prezidentských voľbách založil stranu Sieť. Na ustanovujúcom sneme bol zvolený za jedného z podpredsedov Siete.

Po tom, ako Procházka pristúpil na vytvorenie koalície so Smerom, Beblavý rezignoval na post podpredsedu a spolu s poslankyňami Katarínou Macháčkovou a Simonou Petrík opustil stranu. V parlamente pôsobí ako nezávislý poslanec, venuje sa korupcii v štátnej správe, najmä zdravotníctve (upozornil na kauzu tety Anky). V apríli 2017 avizoval založenie novej strany spolu s Jozefom Mihálom (bývalý poslanec SaS), Macháčkovou, Zimenovou, Petrík (bývalé poslankyne Siete) a Otom Žarnayom a Vierou Dubáčovou (bývalí poslanci OĽaNO).

Citát:
„V Budapešti sídli špičková svetová univerzita, pravdepodobne najlepšia v postkomunistickom priestore. Volá sa Stredoeurópska univerzita, učí sa tam po anglicky, má viac špičkových európskych grantov ako celé Slovensko dokopy, ale Orbán sa ju snaží zlikvidovať osobitným zákonom (naozaj!), lebo nemôže vystáť nezávislú univerzitu, ešte osobitne keď ju založil Soros.“

Artur Bekmatov

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=”http://bit.ly/podporit-zemavek” target=”_blank” color=”red” style=”flat” radius=”semiround” size=”lg”]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply