Pavučina: Vladimír Krčméry

· Čas čítania: 2 min.
Zdroj: TASR

Prof. MUDr. Vladimír Krčméry, DrSc., nar. 23. júla 1960 v Bratislave, je odborníkom na tropickú medicínu, infektológiu, onkológiu, vysokoškolský pedagóg, zakladateľ zdravotníckych a sociálnych zariadení a zahraničných humanitárnych misií v rozvojových krajinách. Je ženatý, s manželkou Teréziou má štyri deti. Dlhodobo sa verejne angažuje za práva nenarodených detí, počas socializmu tajne prevážal biblie a zúčastňoval sa na cirkevnom živote. Nikdy nebol členom politickej strany. Je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií, odborných článkov, prednášal na konferenciách. Plynule hovorí anglicky, nemecky, rusky, francúzsky a taliansky.

V októbri 2015 sa Krčméry pre Denník N takto vyjadril o zdravotnom stave utečencov, ktorých kontroloval na hraniciach medzi Rakúskom a Maďarskom: „Z troch či päťtisíc ľudí, ktorí hranicu prejdú naraz, je desať percent chorých… Spektrum chorôb, ktoré majú migranti, je podobné tomu, čo vidíte na Slovensku… Naši občania sa nemusia báť, že by od migrantov chytili nejaké infekčné choroby.“ V auguste 2016 pre .týždeň uviedol, že viaceré krajiny, ktoré otvorili dvere migrantom, si ekonomicky polepšili.

Očkovanie proti chrípke ani koronavírusu nebude povinné. Neviem si to predstaviť. Žiaden zdravotný systém neunesie, aby sa pri týchto chorobách zaviedlo povinné očkovanie, pretože ho následne musíte hradiť zo zdravotného poistenia. Myslím si, že bude dobrovoľné, a vtedy už nebude musieť nikto nadávať, že chceme násilím niekoho očipovať,“ povedal Krčméry v rozhovore pre portál aktuality.sk 5. mája 2020. Povedal aj to, že on sa dá zaočkovať, no je to na báze dobrovoľnosti: „Treba upokojiť ľudí, že nikoho do toho nebudeme nútiť a nie je pravda, že niekto úmyselne vypustil koronavírus, aby sa vyrobila vakcína, ktorá sa predá.“

Médiá a politici vyrobili z Krčméryho bezmála národného hrdinu, no jeho rozporuplné vyjadrenia už pred časom vyvolávali otázky aj medzi lekármi. Krčméryho aktuálne vyhlásenia potvrdzujú, že nehrá čistú hru a ľudí chce očkovať povinne.

V rozhovore pre portál Žijem v Ružomberku v auguste 2020 síce priznal, že na Slovensku máme najnižšiu úmrtnosť na Covid-19 na svete, napriek tomu odporúča, aby aspoň 80 % Slovákov bolo očkovaných, lebo koronavírus sa môže stať štvrtým najväčším zabijakom na svete. „Vakcína je jediné riešenie, ak chceme skončiť s chorobou, my musíme zaočkovať celú Európsku úniu! Ja sa pohrávam aj s tou myšlienkou, že ak chceme mať s Covidom radikálne riešenie, tak že pokoj aspoň na rok, tak by sme mali urobiť povinné očkovanie,“ povedal.

Autor: Karol Kardoš

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár