Pchjongjang navrhol Pekingu „protiamerickú“ spoluprácu

Foto: CFP/Global Times

Časy sa menia a… zajtra dovidenia… Niekdajšia gigantická, koloniálna a otrokárska veľmoc Veľká Británia sa už dávnejšie premenila na „iba“ jeden z najsilnejších štátov Európy. Postupne ho nasleduje aj ďalší anglosaský „pán planéty“, „svetový žandár“, „America the first“ – Spojené štáty, ktoré pomaly, ale isto odchádzajú na druhé miesto a predbieha ich ďalšia rýchlo sa rozvíjajúca veľmoc Čína. Anglosaskí, transatlantickí a globalistickí politici a analytici horúčkovito varujú, že spolupráca Číny a Ruska narobí veľké problémy Washingtonu a celej „západnej civilizácii“, ale objavuje sa aj ďalšie nebezpečenstvo: k „protiamerickej“ koalícii sa hlási už aj KĽDR.

„Kórejská ľudovodemokratická republika je pripravená na to, aby spojila svoje úsilie s čínskymi úradmi a aby prijímala odvetné opatrenia voči Spojeným štátom, ktoré ohrozujú obe krajiny“, vyhlásil severokórejský veľvyslanec v Číne Ri Ryong-nam. „USA predstavujú reálne nebezpečenstvo ako pre KĽDR, tak aj pre Čínu a preto by naše krajiny mali zintenzívniť spoluprácu, aby spoločne podnikali odvetné opatrenia“, podotkol v rozhovore pre populárny čínsky denník Global Times severokórejský diplomat.

Ri Ryong-nam zdôraznil, že Washington sa snaží posilniť svoju vojenskú prítomnosť v Ázijsko-Tichooceánskom regióne, čo predstavuje veľké nebezpečenstvo pre tamojšie štáty, hlavne pre Čínu a KĽDR. „Spojené štáty sa za podpory spojeneckých krajín snažia vytvoriť ešte pevnejšiu armádnu sieť, vďaka ktorej by americká strana robila ešte väčší nátlak na Čínu a postupne zvierala okolo nej slučku strategického obkľúčenia“, podčiarkol Ri Ryong-nam.

Severokórejský veľvyslanec tvrdo skritizoval juhokórejsko-americké vojenské cvičenia, ktoré podľa jeho slov, podkopávajú stabilitu v regióne a znemožňujú rozvoj mierového dialógu medzi Pchjongjangom a Soulom. „Znova sme sa presvedčili, že v danej situácii naša krajina podniká absolútne správne opatrenia a zvyšuje našu obrannú moc“, podotkol Ri Ryong-nam.

Poukázal na dlhoročný problém, ktorý destabilizuje situáciu vo veľkom regióne: veľvyslanec, ako aj vedenie KĽDR, sú presvedčené, že Spojené štáty by mali odsunúť svoje vojská a zbrane z Kórejského polostrova. „Dovtedy, kým americký vojenský kontingent bude dislokovaný v Južnej Kórei, sa nedokážeme zbaviť problému, ktorý pravidelne zapríčiňuje eskaláciu a napätie“, zdôraznil veľvyslanec.

Ri Ryong-nam je tiež presvedčený, že konanie USA je ako bumerang: zhoršujúc napätie vo Východnej Ázii, Spojené štáty tiež poškodzujú samé seba. „Podobné konanie nemôže vyvolávať pozitívne emócie a navyše USA určite zaplatia za to, čo napáchali“, zdôraznil v závere rozhovoru pre čínsky denník Global Times severokórejský veľvyslanec v Číne Ri Ryong-nam.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:

US is bound to pay a price for joint drills with S.Korea: N. Korean ambassador to China, Global Times, 14.8.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply